Recenzje książek

Zdrada doskonała – Lauren North

Zdrada doskonała - Lauren North

Zdrada doskonała
Lauren North

Lauren North jest autorką trzymających w napięciu powieści psychologicznych, pokazujących ciemne strony związków oraz relacji rodzinnych. Autorka uwielbia wszystko, co łączy się z pisaniem, czytaniem, ogólnie z książkami. Interesujące jest to, że jej zamiłowanie do thrillerów psychologicznych wzięło się, z połączenia mrocznej wyobrazi z tendencją do skupiania się na najgorszych możliwych scenariuszach. Recenzowana powieść „Zdrada doskonała” jest jej debiutancką powieścią. Warto jeszcze dać, że autorka skończyła psychologię, co pozwala jej głębiej wejść w umysły bohaterów i pokazać nam różnorodność uczuć, które przeżywają.

Główną bohaterkę książki poznajemy, gdy jest załamana po tragicznej i niespodziewanej śmierci męża. Pozostał jej tylko mały synek Jamie, dla którego jest w stanie zrobić wszystko, aby ochronić go przed całym niebezpieczeństwem otaczającego ich świata. Na razie jednak kobieta nie jest w stanie nawet poradzić sobie sama ze sobą. Wszystko ją przerasta, nie jest w stanie wyjść z letargu, w który zapadła, z apatii, w którą popadła. Tragiczne wydarzenia odbiły się głęboko na jej psychice. Jednak pewnego dnia, do jej drzwi puka Shelly, osoba zawodowo zajmujące się pomaganiem osobom, które zmagają się z traumą po utracie kogoś bliskiego. Po kilku rozmowach z wolontariuszką zaczyna się wydawać, że Tess powoli zaczyna nawiązywać kontakt z rzeczywistością. Spotkanie Shelly pozwala jej przetrwać ten traumatyczny okres. Jednak, kiedy wydaje się, że z naszą bohaterką zaczyna być lepiej, dochodzi do pewnych wydarzeń, które delikatnie mówiąc, są dość niepokojące. Tess zaczyna podejrzewać, że Shelly za swoją dobrą i pomocną postawą skrywa tajemnicę, że kieruje nią chęć posiadania dziecka i stara się tak zmanipulować sytuację, żeby odebrać chłopaka matce. W tym momencie Tess musi zebrać swoje wszystkie siły, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i przede wszystkim chłopcu. Ale czy w traumie i na silnych lekach jest w stanie zdziałać wystarczająco dużo, aby zapobiec kolejnej tragedii w swoim życiu? Czy może liczyć na jakąkolwiek pomoc w tym trudnym dla siebie czasie?

Książka bardzo wyraziście opisuje, nie tylko los Tess, ale ogólnie wszystkie stadia bólu, z jakimi mierzą się ludzie po stracie bliskiej osoby. Myślę, że człowiek nie potrafi wyobrazić sobie, jak wielka to jest strata, załamanie całego świata, aż do momentu, kiedy sam to przeżyje. Uważam, że książka taka jak „Zdrada doskonała” może nam chociaż trochę przybliżyć, to jak wielkie to jest cierpienie.

Thriller napisany jest naprawdę dobrze, czyta się go lekko, pomimo ciężkiej tematyki. A sama akcja jest totalnie nieprzewidywalna. Prawie do samego końca książki myślałam, że wiem, jak to się wszystko skończy, że wcale autorka nie jest zbytnio kreatywna. Jednak samo zakończenie jest nieprzewidywalne i zaskakujące. Jeśli może podczas lektury nie byłam w 100% zachwycona książką, jednak gdy ją skończyłam, moje spojrzenie jako na całość było zupełnie inne. Dlatego warto, nawet jak ktoś nie będzie do końca pewny na początku, czy chce czytać, przebrnąć do końca i przekonać się jak kończy się ta historia.

Co do samej bohaterki, Tess, ciężko jest wypowiedzieć się na temat jej charakteru, siły. Na pewno przeżyła ogromną traumę i radzi sobie tak jak umie, raz gorzej raz lepiej, na pewno nie poddaje się i z całych sił stara się zająć Jamiem. Warto zwrócić jeszcze uwagę na Shelly, wolontariuszka stara się pomóc kobiecie, poświęca swój czas, aby nieść pomoc drugiemu człowiekowi w potrzebie. Czy robi to bezinteresownie, czy tak naprawdę ma ukryty motyw, tego nie mogę Wam zdradzić, sięgnijcie po „Zdrada doskonałą”, aby przekonać się, co to jest za kobieta i czy zasługuje na Waszą sympatię.

Niezmiernie cieszę się, że przeczytałam tę książkę, okazała się nie tylko dobrą intrygą, ale też dała mi trochę do myślenia, i zastanowienia się nad smutkiem i żałobą po stracie bliskiej osoby oraz zwróciła uwagę na to, jak ważne jest wsparcie innych osób w takim momencie.

Informacje o książce:
Tytuł: Zdrada doskonała
Tytuł oryginału: The Perfect Betrayal
Autor: Lauren North
ISBN: 9788328075405
Wydawca: WAB
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać