Załatwić byłego - Jane Heller - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura kobieca

Załatwić byłego – Jane Heller

Recenzja książki Załatwić byłego - Jane Heller

Załatwić byłego
Jane Heller

Kiedy kończymy związki, zwykle towarzyszy nam dużo negatywnych emocji. W końcu, był jakiś powód do rozstania. A kiedy kończy się bajkowe love story, gdzie zamiast happyendu jest szara rzeczywistość, a zamiast królewicza zostaje rozleniwiona żaba, tych negatywów jest dużo. Szczególnie, gdy rozstanie nie poszło zgodnie z planem. Czy w obliczu możliwości, zdecydowałbyś się na zemstę? Na knucie przeciw ex? Na odegranie się? Cóż, czasem najprostsze rozwiązania nie są najlepsze. A najbystrzejsze pomysły okazują się strzałem w stopę.

Melanie Banks miała wszystko. Pracę finansistki na Manhattanie. Męża, przystojnego i inteligentnego zawodowego futbolistę. Ich małe szczęście, które dzięki rozwojowi ich karier zmieniało się w zamożne i luksusowe szczęście. Sytuacja zmienia się w momencie, gdy Dan, mąż Melanie, doznaje kontuzji kolana, na skutek której nie może wrócić na boisko. Jego sportowa figura się zaokrągla, kiedy z pasją oddaje się sportom kanapowym, a w oczach Melanie zmienia się w nadwornego obiboka, na którego utrzymanie pracuje właśnie żona. Bezczynność męża irytuje Mel, która z jeszcze większą pasją poświęca się pracy. Kobieta nosi w sobie nerwową energię, nie może znieść pasywności Dana, który nie ma w sobie motywacji, by działać. Mel postanawia się rozwieść z obibokiem. Nie przewiduje jednego: to ona jest stroną zarabiającą tego związku. I to ona musi płacić alimenty Danowi. Tak duże alimenty, że choć zostawiła Danowi ich apartament i ciśnie się w malutkiej kawalerce, to ona musi oszczędzać każdy grosz, a Dan pozwala sobie na drogie ciuchy i podróże prywatnym samolotem. Melanie czuje się pokrzywdzona. Wpada na genialny pomysł. Wynajmuje swatkę, by poznała Dana z jakąś kobietą. W klauzurze rozwodowej jest zaznaczone, że jeśli Dan zamieszka z jakąś kobietą na dziewięćdziesiąt dni, Mel nie będzie musiała płacić alimentów, które są jej solą w oku. Początkowo plan wydaje się idealny. Mel jest sprytna i wyrachowana, a Dan z chęcią poznaje nowe kobiety.

Jednak wszystko staje na głowie, gdy Dan poznaje Leah. Mężczyzna odżywa, a Mel… żałuje? Czy kobieta będzie umiała przyznać się do błędu? Co zrobi Dan, kiedy dowie się o jej działaniach? Kim jest Evan z mieszkania obok i jaką rolę odegra w całej farsie?

Muszę przyznać, że nie oczekiwałam wiele od tej książki. Wzięłam ją, ponieważ tytuł ma w sobie coś chwytliwego. Naprawdę. Załatwić byłego? Czemu nie. Każda z nas ma pewnie takiego byłego, którego z chęcią załatwiłaby w locie. I nie zastanawiała się nad konsekwencjami. Spodziewałam się krwawego i intrygująco zabójczego horroru. Żartuję. Okazuje się, że autorka z wielkim smakiem i wyczuciem pokazuje historię Mel i Dana.

Mel czuje się oszukana samym faktem, że musi płacić na Dana, a ten jeszcze kuje ją po oczach swoim bogactwem. Kobieta ma nawet wrażenie, że Dan robi wszystko, by jej uprzykrzyć życie. Jednak z dwojga złego, obiboka Dana i zapracowanej Mel to ona w ostateczności jest gorszą stroną. Wraz z upływem czasu wychodzi na wierzch charakter Mel. Jeśli mam być szczera, zdziwiło mnie, jak bardzo jest pusta. Typowy przypadek 'psa ogrodnika’, choć nie przyznałaby się do tego. Ona sama nie jest pewna co do kogo czuje, a swoim niezdecydowaniem miesza w życiu zbyt wielu osób. Jest jak rozwydrzona nastolatka, choć to już kobieta po trzydziestce. Z nowym startem u stóp. A zamiast zapomnieć i zagryźć zęby, przeboleć te siedem miesięcy alimentów i w przyjaźni żyć z Danem, mści się, sama wpędza w niepotrzebne i zagmatwane sytuacje oraz utrudnia życie nie tylko sobie. Jej zachowanie wielokrotnie jest irracjonalne, a zagrania niepotrzebne i egoistyczne. Jednak ona czuje, że powinna zadziałać. Dopiec mu. Zemścić się. Jednak, czy naprawdę ma za co? Czy jest sens w odgrzebywaniu? Zamiast skupiać się na przeszłości, może powinna zatrzasnąć te drzwi i ruszyć do przodu, po prostu dalej.

Podsumowując, to dobra książka na niewymagający, sobotni wieczór z kubkiem herbaty. Mel jest na tyle barwną postacią, że książka wciąga i naprawdę zaciekawia. Polecam ją z czystym sumieniem, bo ja na przykład się nie nudziłam. Pomysły Mel i jej zwariowane zagrania tak mnie pochłonęły, że przez długie godziny byłam z nią, na Manhattanie. I chyba o to chodzi.

Informacje o książce:
Tytuł: Załatwić byłego
Tytuł oryginału: An ex to grind
Autor: Jane Heller
ISBN: 9788375084603
Wydawca: Sonia Draga
Rok: 2012

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content