Recenzje książek

Wzorzec – Karolina Głogowska

Wzorzec - Karolina Głogowska

Wzorzec
Karolina Głogowska

Z twórczością Karoliny Głogowskiej nie zetknęłam się nigdy wcześniej. Jednak po lekturze jej najnowszej powieści zatytułowanej „Wzorzec”, mającej premierę zaledwie kilka dni temu, a wydanej z nowopowstałym wydawnictwem Mięta, wiem, że koniecznie muszę nadrobić zaległości i sięgnąć do jej wcześniejszych książek. „Wzorzec” bowiem to wzorcowy thriller, sięgający do zakątków ludzkiej psychiki i próbujący ją, choć odrobinę zgłębić i rozwikłać.

W wynajmowanym przez fundację zajmującą się pomocą osobom doświadczającym przemocy mieszkaniu, zostają znalezione zwłoki lokatora. Ku zaskoczeniu Barbary Modrej, prokuratorki prowadzącej śledztwo, do prokuratury zgłasza się Sawa Bogucka, prezeska wspomnianej wyżej fundacji, twierdząc, że to ona zabiła podopiecznego, Adama Hinza. Czy szanowana pani prezes, pomagająca na co dzień ofiarom przemocy, sama mogła się stać takiej przemocy sprawczynią? A jeśli tak, to czy działała w obronie koniecznej, czy w afekcie? A może jej działanie było dokładnie zaplanowane, dokonane z premedytacją? Prokurator Modra będzie usilnie poszukiwać prawdy, a czytelnik do tej prawdy stopniowo będzie sam dochodził, bowiem akcja powieści toczy się w dwóch przedziałach czasowych: „teraz” (po śmierci Hinza, podczas toczącego się postępowania prokuratorskiego) i „wtedy” (kiedy towarzyszymy Sawie i Adamowi przez cały czas ich znajomości, odkrywając ich kolejne tajemnice).

Głogowska we „Wzorcu” porusza bardzo ważny temat, wokół którego zbudowana jest cała historia. Problemem tym jest przemoc, której w dzisiejszym świecie, niestety doświadcza zbyt wiele osób. Bardzo często ma ona miejsce w zaciszu domowym. Podczas gdy dom powinien dla każdego być ostoją bezpieczeństwa, to właśnie tam niejednokrotnie dochodzi do eskalacji zachowań przemocowych.

”Przemoc domowa to trauma, która może zaważyć na życiu i śmierci, a także odciska piętno na następnych pokoleniach”,

pisze autorka w posłowiu. I podkreśla, że mimo tego, że przemoc domowa ma płeć, bo najczęściej doświadczają jej kobiety, to nie zapominajmy o tym, że również mężczyźni bywają jej ofiarami, co jest tym trudniejsze, że:

„mężczyźni, którzy jej doświadczają, mają najczęściej problem z zauważeniem i nazwaniem problemu”.

Głogowska, jako dziennikarka poznała wiele historii ludzkich dramatów i dwa z nich stały się dla niej bezpośrednią inspiracją do utworzenia postaci głównej bohaterki, Sawy.

Książka wciąga nie tylko z uwagi na swój główny wątek kryminalny. Ona pachnie i smakuje. Adam Hinz jest bowiem kucharzem w eleganckiej restauracji, w której Sawa wraz z narzeczonym Filipem Gawryłowem jest dość częstym gościem. Hinz zatem wielokrotnie gotuje – czasem bardziej, innym razem mniej wykwintne i wyszukane potrawy, ale za każdym razem gdy czytamy ich opis, nabieramy ochoty na coś smakowitego.

Wzorzec - Karolina Głogowska

Powieść jest świetnie skonstruowana. Nie ma w niej nadmiaru wątków, co czasem wprowadza do lektury niepotrzebny chaos. Wszystko jest spójne, logiczne i bardzo inteligentnie poprowadzone. Postaci wyraziste, stworzone z dbałością o to, by były prawdziwe. Sawa Bogucka jest niesamowicie wyrazistą, charakterną kobietą, niemal z krwi i kości. Jej rys charakterologiczny jest skonstruowany w najdrobniejszym szczególe. Na tej postaci chyba autorka skupiła się najbardziej, nie ma się zresztą co dziwić, bo to ona jest kluczowa dla całej powieści. Postać Adama Hinza też jest zresztą świetnie zbudowana. Podobnie jak Barbara Modra, choć w jej przypadku, dowiadujemy się nieco mniej. Nie jej zakamarki psychiki jednak są podstawą powieści, zatem zupełnie nie przeszkadza to, że ta bohaterka została potraktowana przez autorkę nieco bardziej powierzchownie.

Wzorzec” daje czytelnikowi do myślenia. Tak naprawdę do samego końca nie wiemy, czy Sawa rzeczywiście była psychopatką, zabójczynią, która z zimną krwią zamordowała niewygodnego podopiecznego, czy też może sama stała się ofiarą psychopaty.

Książka wciąga od pierwszej strony i sprawia, że naprawdę ciężko się od niej oderwać. Czyta się ją bardzo szybko i nawet te jej ponad trzysta pięćdziesiąt stron pochłania się w ciągu naprawdę niedługiego czasu. Jeśli więc macie w planach coś ważnego, nie zaczynajcie czytać „Wzorca”, gdyż wasze plany mogą na tym ucierpieć. Bo jak już zaczniecie tę książkę, gwarantuję, że odłożycie, dopiero jak skończycie.

Informacje o książce:
Tytuł: Wzorzec
Tytuł oryginału: Wzorzec
Autor: Karolina Głogowska
ISBN: 9788396458230
Wydawca: Wydawnictwo Mięta
Rok: 2022

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać