Biznes i zarządzanie

W transie inwestowania. Podbij rynek pewnością siebie, żelazną dyscypliną i postawą zwycięzcy – Mark Douglas

W transie inwestowania. Podbij rynek pewnością siebie, żelazną dyscypliną i postawą zwycięzcy - Mark Douglas

W transie inwestowania. Podbij rynek pewnością siebie, żelazną dyscypliną i postawą zwycięzcy
Mark Douglas

Jak skutecznie inwestować i osiągać regularne sukcesy? Dlaczego wielu inwestorów ponosi liczne niepowodzenia? Te pytania zapewne spędzają sen z powiek wielu inwestorom.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „jak inwestować na giełdzie” wyświetla się kilka tysięcy stron z poradami i wskazówkami. Żadna z nich nie daje jednak  jednoznacznych odpowiedzi i nie gwarantuje sukcesu. Ciągłe poszukiwanie jak najlepszych metod i poradników inwestycyjnych mija się jednak z celem.

Na tle innych wyróżnia się pozycja W transie inwestowania. Podbij rynek pewnością siebie, żelazną dyscypliną i postawą zwycięzcy.  Udziela odpowiedzi na większość wątpliwości zarówno początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.
Warto dodać na wstępie, iż nie jest to kolejny „pseudoporadnik” jakich obecnie wiele na rynku wydawniczym. Autor opiera się na dowodach naukowych i własnym wieloletnim doświadczeniu zarówno sukcesów jak i porażek inwestycyjnych. Odwołuje się m.in. do procesów i mechanizmów kierujących ludzkim zachowaniem, a także zasad funkcjonowania wypracowanych zarówno na gruncie psychologii i ekonomii.

Co ciekawe, uważa on, że sama znajomość rynku, nawet wybitna, nie jest gwarantem regularnych sukcesów w inwestowaniu. Podkreśla nieocenioną rolę psychologii w tym zakresie. Można zapytać, co ma wspólnego psychologia z inwestowaniem na giełdzie? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że niewiele. A jednak  ma i to dużo, czego dowodzi Mark Douglas w swojej książce. Szczegółowo analizuje psychologiczne aspekty funkcjonowania na giełdzie, wyjaśnia w jaki sposób zniekształcenia poznawcze: myśli, przekonania i postawy utrudniają osiągnięcie sukcesu oraz udziela wskazówek jak przezwyciężyć te ograniczenia.
Inwestować można na wiele sposobów, zależnie od czynników tj.: temperament, ilość wolnego czasu, posiadane zasoby finansowe, umiejętności i predyspozycje. Autor obnaża podstawowe błędy popełniane przez inwestorów. Interesujące jest to, że doszukuje się ich korzeni w okresie dzieciństwa i dorastania. Wówczas kształtują się umiejętności, które pomagają lub utrudniają osiągnięcie sukcesy w kolejnych etapach życia.

Autor wskazuje na umiejętności jakie powinien posiadać dobry inwestor, m.in.: akceptowanie ryzyka, radzenie sobie z emocjonalnym dyskomfortem. Pokazuje w  jaki sposób zmienić myślenie, aby stać się notującym zyski inwestorem.
Douglas obala wiele mitów związanych z inwestowaniem. Inwestowanie nie jest szybką i łatwą drogą do osiągnięcia bogactwa.  Nie jest to również grą niczym hazard, której wynik zależy od ślepego losu. Inwestowanie to planowanie, analizowanie oraz podejmowanie określonych decyzji. To nie tylko pieniądze, ale także czas, który każdy inwestor musi poświęcić. Inwestowanie nigdy nie jest celem samym w sobie, warto sformułować określony, możliwie jak najbardziej konkretny cel, który nie zamyka się w stwierdzeniu „inwestuję, bo chcę być bogaty”.

Na wstępie książki umieszczony został test – badanie postaw. Odpowiedź na kilka krótkich pytań pomoże czytelnikowi określić „na ile myśli jak inwestor”, a także pozwoli  zidentyfikować własne głęboko zakorzenione przekonania psychiczne, które przekładają się na szereg błędnych decyzji inwestycyjnych.

Autorem publikacji jest Mark Douglas. Może on pochwalić się imponującym doświadczeniem. Jest aktywnym inwestorem i prezesem firmy Trading Behavior Dynamics, Inc. Organizuje seminaria i programy szkoleniowe z zakresu psychologii inwestowania dla firm maklerskich, banków czy menedżerów zarządzających aktywami w wielu profesjonalnych organizacjach zarówno w Europie i jak i na Dalekim Wschodzie.

Książka składa się z 11 wzajemnie powiązanych rozdziałów. Mark Douglas w prosty sposób wyjaśnia mechanizmy rządzące decyzjami inwestycyjnymi.
Zaprezentowana pozycja jest nowatorska i ciekawa. Autor uważa, że kluczem do sukcesu jest spojrzenie w głąb siebie, poznanie i zrozumienie własnych ograniczeń i tendencji, wzbogacone pogłębioną analizą natury rynku i samego procesu inwestowania. Podkreśla, że inwestorzy, którzy konsekwentnie odnoszą sukcesy myślą inaczej niż wszyscy.
Inwestować na giełdzie może każdy. Choć większość z nas prawdopodobnie nigdy nie będzie sprzedawała ani kupowała akcji, czy też dokonywała inwestycji za miliony euro to zdecydowanie warto przeczytać tą książkę. Pozycja od początku przypadła mi do gustu. Uważam, że każdy czytelnik odnajdzie w niej coś dla siebie, a wiedza zdobytej podczas lektury pomoże w zrozumieniu procesów i mechanizmów kierujących ludzkim zachowaniem, a także zasad podejmowania właściwych decyzji.
Książkę W transie inwestowania. Podbij rynek pewnością siebie, żelazną dyscypliną i postawą zwycięzcy szczególnie polecam zarówno początkującym jaki i doświadczonym inwestorom a także osobom zainteresowanym psychologią inwestowania.

Informacje o książce:
Tytuł: W transie inwestowania. Podbij rynek pewnością siebie, żelazną dyscypliną i postawą zwycięzcy
Tytuł oryginału: Trading in the Zone: Master the Market with Confidence, Discipline and a Winning Attitude
Autor: Mark Douglas
ISBN: 9788324674176
Wydawca: Helion
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać