Życie artysty i jego proces twórczy od zawsze stanowiły dla mnie pożądaną część literatury, po którą chętnie sięgałam. Stąd zarówno pierwsze zdanie opisu książki Rafała Nowotnego pt.”Uważaj na życzenia”, jak i wzmianka o konsekwencjach decyzji podejmowanych przez bohatera, przykuły mocno moją uwagę. Także intrygujący tytuł oraz wymowna okładka – co jeszcze mi się nie zdarzyło, sprawiły, ze w głowie pojawiła się jedna myśl „chcę ją przeczytać”. W zwyczaju mam nie ocenianie okładek przed przeczytaniem, ale tu było inaczej. Artysta z historią przypadkowo poznanej kobiety i trudnymi konsekwencjami podejmowanych decyzji – to była książka zdecydowanie dla mnie.
Powieść rozpoczyna się w niebanalny sposób. Już pierwsze zdania, utrzymane w pierwszoosobowej narracji, sprawiają, że czytelnik ma poczucie jakby jego najlepszy kumpel opowiadał mu swoją historię. Co więcej, sprawia ona, że możemy niejako dotknąć świata wewnętrznego głównego bohatera – przeżywanych przez niego emocji, uczuć, rozterek, poznać wybory. Spotykamy go w momencie, kiedy przeżywa kryzys w swoim życiu, z pozoru wydawałoby się, że jedynie kryzys twórczości literackiej, w szerszej perspektywie dotyka on mocno jego egzystencji. Oto nasz bohater – pisarz, w kryzysie, który ma stworzyć dzieło, a którego obecna „miłość” wcale mu tego nie ułatwia. Kumple, imprezy i dekadenckie życie są tym czego w tym momencie pragnie. A może jedynym co jest w stanie zrobić kierując własną wolą, słabą, acz jednak wolą? Główny bohater, Marek przybliża nam charakter jego spotkań, nakreśla postacie swoich znajomych. Oprowadza po odwiedzanych miejscach i uczęszczanych ulicach. Boryka się w tym wszystkim z wielkim kryzysem, „cierpi na twórczą niemoc”, a próby jej zwalczenia kończą się destrukcyjnym upodleniem i hedonistycznym upojeniem „kiedy dzwoni kumpel, pytając czy wyskoczysz na piwo, ewentualnie siedem, trudno odmówić”. Tak, nasz bohater nie stroni od przyjemności ani od opowiadania nam o tym. W pewnym momencie następuje jednak intrygujący zwrot akcji, który w swoich początkach nie dziwi czytelnika, wydaje się być stałym elementem alkoholowych spotkań.
„Bo mimo, że świat ogarnęła już jesień, to nasze lato ciągle trwało w najlepsze”.
Tak, Marek poznaje kobietę. (Nie)przypadkowe spotkanie dwojga ludzi. Niebanalne rozmowy, intrygujące spojrzenia, pobudzające ciekawość wymiany zdań. Później już z górki – spotkania, telefony, wspólne wyjścia, randki, przełamywanie siebie. Nasz bohater się zakochuje. Jednak nie jest on idealny, podobnie jak i życie, które prowadzi, a rozpoczęty proces destrukcji trudno zatrzymać. Zaczynają się pierwsze źle podjęte decyzje, które niosą za sobą tragiczne konsekwencje.
Książka Rafała Nowotnego napisana jest świetnym językiem. Ma tu miejsce idealna komplementarność tematów, przekazywanych treści, jak i języka, którym jest to uczynione. Prosty język i stylistyka przeplatane są wzniosłymi opisami przeżyć bohatera – artysty. Pierwszoosobowa narracja sprawia, czytelnik może wczuć się w świat przeżyć głównego bohatera i staje się niejako jego powiernikiem jego tajemnic. Dość mały format książki sprawia, że łatwo go zabrać w podróż (tą krótką czy dłuższą).
W życiu człowieka niejednokrotnie dzieje się tak, że pewien koniec jest jedynie początkiem zupełnie nowej rzeczywistości, a jak pisała Szymborska: „a księga zdarzeń wciąż otwarta w połowie”. Co się kończy, co zaczyna a co trwa – należy już sprawdzić samemu. Książka w rewelacyjny sposób ukazuje ludzkie dylematy, decyzje i ich konsekwencje. Powieść stanowi także historia dwojga przypadkowo spotkanych ludzi, których połączyła silna więź. Jak się skończyła? Czy proces twórczy wrócił i wywiązał się z umowy? Jeśli tak, to jakie były jego koleje? Jeśli nie – co zrobi teraz, jakie kroki poweźmie? Problemy młodego twórcy i człowieka – Jak i czy w ogóle Marek sobie z nimi poradził? Nie zdradzę zakończenia. To byłoby banalne i nieprofesjonalne. Sprawdźcie i oceńcie sami.
Zdecydowanie polecam tą książkę.
Informacje o książce:
Tytuł: Uważaj na życzenia
Tytuł oryginału: Uważaj na życzenia
Autor: Rafał Nowotny
ISBN: 9788380830004
Wydawca: Novae Res
Rok: 2015