Recenzje książek

Uprowadzony – Arkadiusz Gaczoł

Recenzja książki Uprowadzony -

Uprowadzony
Arkadiusz Gaczoł

Kryminał to jest coś, co na ogół dobrze się czyta. Dobry kryminał jest czymś, co czyta się doskonale i od deski do deski. Taka jest właśnie powieść Arkadiusza Gaczoła pt. „Uprowadzony”.

Rzecz dzieje się w Anglii w 1986 roku. Czasy współczesne, ale już nieco odległe. W tle są jeszcze budki telefoniczne i stare modele samochodów, a wielkim wydarzeniem kulturalnym jest koncert zespołu Depeche Mode. Miejscem akcji jest południowa Anglia, zarówno angielska prowincja, jak i miasto. Powieść spięta jest niby klamrą: prologiem i epilogiem, a krótkie rozdziały z jednej strony nie pozwalają się nudzić i każą iść dalej, a z drugiej pozostawiają czytelnika u progu tajemnicy. Już w pierwszym rozdziale jesteśmy świadkami makabrycznej wyrafinowanej zbrodni, której sprawca pozostaje nieznany, a potem co krok czai się tajemnica i kolejna zbrodnia. Kiedy syn jednego z członków finansjery, bogaty i samolubny student znika bez śladu, rozpoczyna się właściwa akcja. Bohater niemal rozpływa się w powietrzu, nie pozostawiając żadnych śladów. Policja podejmuje szybkie działania, a sprawa trafia w ręce atrakcyjnej młodej policjantki Megan Stanford z Wydziału Osób Zaginionych, która nie tylko sprawy służbowe stawia na pierwszym miejscu. Zaraz obok plasują się atrakcyjni mężczyźni… A czego nie lubi atrakcyjna pani detektyw? Nie lubi nie rozwiązanych do końca spraw i stawiania pewnych zadań na priorytetowym stanowisku. Według niej wszyscy powinni mieć równe szanse na pomoc policji i odnalezienie swoich bliskich. Te jej zasady splatają się ze sobą, pomagając wpaść na trop dziwnych spraw.

Kreacje innych bohaterów są również bardzo ciekawe, zarówno tych, którzy wydają nam się (podkreślam celowo) sprawcami, jak i tych, którzy są potencjalnym i faktycznymi ofiarami. Autorowi udało się wydobyć ze swych postaci głębię psychologiczną i pokazać prawdziwe ludzkie oblicza, a nawet tragizm pewnych sytuacji. Niektórzy bohaterowie z kolei, po bliższym poznaniu, zatrważają swą psychotyczną osobowością. Autor potrafi tak manewrować akcją, że czytelnik gubi się w pozornie prostych domysłach. O motywach działań dowiaduje się również bardzo powoli. Niektóre ze zwrotów akcji zasługiwałyby na dłuższy opis i analizę, tak by można było złapać oddech przed następnym wątkiem i próbować samodzielnie snuć domysły.

Cóż więcej można napisać, nie wprowadzając potencjalnych czytelników w tajniki owym tajemniczych zniknięć i zbrodni? Dla zachęty dodam, że tekst thrillera jest spójny, dynamiczny i lekko się go czyta. Z drugiej strony – i to już dla mnie minus powieści – autor z taką samą lekkością, bez zbytniego dystansu opisuje makabryczne sytuacje i ciała zmarłych ludzi. Jest tak naturalistyczne, że aż wulgarne. Dodaje też podteksty i krótkie opisy erotyczno – seksualne, które nie są tu potrzebne i tylko zniesmaczają, zamiast zachęcać. A może jest to tani chwyt, który właśnie niektórych zachęci?

„Uprowadzony” to prawie dwieście stron dobrego, trzymającego w napięciu kryminału czy może nawet thrillera. Po wzięciu książki do ręki, nie potrafiłam się od niej uwolnić. Czytałam prawie bez tchu czując dreszcz emocji. Debiutujący autor wykonał świetną robotę, posługując się przy tym dobrym, pisarskim językiem. Wykazał się też znajomością ludzkich charakterów jak i przewrotnością ludzkiego umysłu.

Czasem odnajdowałam, a może chciałam odnaleźć, w powieści pewne analogie do książek Agathy Christie (opisy angielskiej prowincji, coraz to nowe kulisy sprawy), a czasem do realistycznych kryminałów skandynawskich. Autorem jest Polak, mieszkający w Anglii, dlatego potrafił przenieść miejsce akcji do Zjednoczonego Królestwa, osadzić ją w tamtejszych realiach i nadać odpowiedni klimat.

Powieść „Uprowadzony” jest debiutem autora, ale debiutem bardzo dobrym. Pomijając wspomniane już wcześniej brutalno– naturalistyczne opisy, które dla mnie, przedstawicielki płci piękniejszej, były zbyt mocne, książka zasługuje na uwagę i polecenie. Miłośnicy opowiadań i powieści kryminalnych oraz zwolennicy ostrych thrillerów, na pewno się nie zawiodą. Na marginesie dodam, że według mnie powieść „Uprowadzony” zawiera tyle obrazowych sytuacji, że byłaby również dobrym materiałem na scenariusz filmowy.

Informacje o książce:
Tytuł: Uprowadzony
Tytuł oryginału: Uprowadzony
Autor: Arkadiusz Gaczoł
ISBN: 9788379427512
Wydawca: Novae Res
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać