Recenzje książek

Taksówką po Atlantydzie – Jacek Kulon

Recenzja książki Taksówką po Atlantydzie - Jacek Kulon

Taksówką po Atlantydzie
Jacek Kulon

Mityczna Atlantyda – według Platona –wyspa idealna, Wyspa Wiecznej Szczęśliwości, kraj marzeń, kraj spełnionych pragnień, ale tak naprawdę kraj nieistniejący. Jakże więc paradoksalnie brzmi tytuł książki Jacka Kulona „Taksówką po Atlantydzie.” Czyżby autor odnalazł takie miejsce, w dodatku we współczesnym świecie? Tak. Według autora jest takie państwo w Europie. Opisywaną przez autora Atlantydą jest nieduża wyspa Jersey, największa i najbardziej wysunięta na południe jedna z Wysp Normandzkich. Jej powierzchnia to zaledwie 116 km2. Jej bezpieczeństwa i granic strzeże Korona Brytyjska w zamian nie żądając niczego. Kraj ma własną walutę a inflacja nie sięga nawet 1,5%. Wyspą rządzi gubernator, którego funkcja jest mocno ograniczona i de facto reprezentacyjna. Najważniejsze dla prostego człowieka, a niezrozumiałe zupełnie dla Polaka jest to, że na wyspie nie płaci się żadnych podatków. Już na tej podstawie można stwierdzić, ze jest to Kraina Spełnionych Marzeń. Mieszkańcy pracują, bogacą się, odpoczywają, a kiedy kończy się sezon turystyczny , przesiadują w pubach, zapijając smutek szarych dni. Choć tak naprawdę tych szarych dni jest tu niewiele, bo sezon turystyczny, a wiec ciepły i słoneczny, trwa tu od marca do końca października. Wtedy podobno na wyspie jest tłoczno od turystów, a życie toczy się niemal przez cała dobę.

Autor zna życie na Jersey od podszewki, ponieważ pracuje tam od wielu lat. Najpierw był pracownikiem hotelowym klubie fitness, a potem kierowcą, stąd tytuł książki. Przy okazji niejako, pan Jacek poznał specyficzne zasady ruchu drogowego i nauki jazdy, a właściwie jej braku. Na wyspie może jeździć każdy, kto ukończył szesnaście lat. Musi mieć tylko swojego „opiekuna”, który teoretycznie przyucza go do bycia kierowcą. Każdy ma do tego prawo. A prawo jazdy? Jest tylko formalnym wydaniem dokumentu. Skutki tego procederu są takie, że kierowcy nie znają ani przepisów ruchu drogowego, ani znaków drogowych. Wiele jest z tym zamieszania i, niestety, stłuczek. Na szczęście auta, którymi posługują się mieszkańcy na co dzień, przedstawiają niewielką wartość. Ale są też posiadaczami mercedesów czy bentleyów. Posiadanie luksusowego samochodu jest dla mieszkańców wyspy wyznacznikiem statusu społecznego. Ale właściciele tych krążowników szos nie mają gdzie nimi jeździć, bo nie dość, że wysepka jest mała, to jeszcze posiada tyko jedną niezbyt długą autostradę.

Książkę Jacka Kulona przeczytałam niemal jednym tchem. Uwiódł mnie prosty, choć inteligentny język i naprawdę ciekawa treść. Okazuje się, że w Europie są takie zakątki, o których nie mamy pojęcia. Dzięki ciepłemu prądowi meksykańskiemu na wyspie rosną nawet palmy i inne rośliny egzotyczne.

Najciekawszy był dla mnie rozdział „ …z mojego własnego doświadczenia”, gdzie autor w nieco sarkastyczny i autoironiczny sposób opisał swoje przygody, najpierw w hotelu, a potem w taksówce. Status zarówno pracownika hotelu, jak i taksówkarza jest na Jersey niski. Kierowca taxi jest, według tubylców, kimś w rodzaju służącego, dlatego można go traktować protekcjonalnie lub, co gorsza, obraźliwie. Wykształcenie jest też z pewnością sprawą drugorzędną, więc erudycja i kultura osobista autora nie pomagały mu w tych relacjach. Natomiast fakt, ze pan Jacek jest z wykształcenia socjologiem, a z zamiłowania podróżnikiem, pomógł mu spojrzeć szerzej i głębiej na ludność zamieszkującą wyspę.

Okazuje się, że nie wszystko jest tu idealne, a Jerseyczycy są dość mocno zadufani w sobie i pewni swoich racji. Książka jest ładnie wydana, a szata graficzna okładki zachęca do czytania. Na końcu autor zamieścił wklejkę ze zdjęciami wyspy. Szkoda, że nie są one umieszczone w tekście, bezpośrednio w nawiązaniu do niego i że nie jest ich trochę więcej.

Żal tylko, że na tak niedaleko leżącą wyspę trudno jest dotrzeć. Bilety lotnicze są wyjątkowo drogie, a loty rzadkie. Dlatego, póki co, pozostaje nam przenieść się na wyspę za pomocą książki Jacka Kulona. Jej lekturę gorąco polecam zarówno tym, którzy chcą się tam kiedyś wybrać, jak i tym, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o świecie.

Informacje o książce:
Tytuł: Taksówką po Atlantydzie
Tytuł oryginału: Taksówką po Atlantydzie
Autor: Jacek Kulon
ISBN: 9788379423514
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać