Tajne życie. Kobieta w służbie CIA - Amaryllis Fox - Recenzje książek z każdej półki
Literatura faktu

Tajne życie. Kobieta w służbie CIA – Amaryllis Fox

 Tajne życie. Kobieta w służbie CIA - Amaryllis Fox


Tajne życie. Kobieta w służbie CIA
Amaryllis Fox

Tym razem mam dla Was bardzo ciekawą propozycję lektury – „Tajne życie. Kobieta w służbie CIA” Amaryllis Fox. Jest to historia kobiety, która dużą część swojego życia poświęciła służbie w CIA. Autorka opowiada nam o całym swoim życiu, poznajemy ją jako małą dziewczynkę. Śledzimy jej losy i wychowanie. Możemy od samego początku przyglądać się temu, co sprawiło, że pewnego dnia została zwerbowana przez tajne służby…

Zacznę może od napisania kilku słów o autorce, a zarazem głównej bohaterce książki. Amaryllis Fox, była tajnym agentem CIA. Po zakończeniu pracy terenowej zaczęła relacjonować bieżące wydarzenia oraz prowadzić analizy dla CNN, National Geographic, Al-Dżaziry, BBC oraz wielu innych mediów światowych. Kobieta występuje również, udzielając licznych przemówień na różnego typu wydarzeniach oraz uniwersytetach, opowiada tam o działaniach na rzecz pokoju. Obecnie mieszka w Los Angeles z mężem i córkami. Amaryllis nie od razu wiedziała, kim chce zostać w przyszłości. Najpierw rozpoczęła studia na Oxford, następnie pracowała w organizacji humanitarnej. Przełom w jej życiu nastąpił, gdy zginał jej mentor, a zarazem przyjaciel. Wtedy to, postanowiła zgłębić temat terroryzmu i powoli nauczyć się, jak z nim walczyć. Aby wdrożyć swój plan w życie, rozpoczyna studia związane z interesującą ją tematyką oraz zostaje zwerbowana do agencji.

Tajne życie. Kobieta w służbie CIA - Amaryllis Fox

Jest bardzo ambitną studentką, udaje jej się jednocześnie uczyć i trenować na maksa. Po ukończeniu studiów zostaje wysłana na tak zwaną Farmę, gdzie odbywa morderczy, sześciomiesięczny trening przygotowujący ją do pracy w terenie. Uczy się tam, jak przetrwać bez niczyjej pomocy, będąc zdaną tylko na siebie oraz wiedzę i umiejętności zdobyte podczas tego treningu. Następnie agentka zostaje przydzielona do konkretnego zadania, musi wcielić się w kogoś innego i zacząć działać. Wbrew temu, co wiele osób może myśleć, nie jest to praca, gdzie jest się cały czas w akcji, na linii frontu. Są to bardzo żmudne, wymagające dużo cierpliwości i niebezpieczne zadania, gdyż jeśli ktoś odkryje, że jesteś tajnym agentem, to zabije Cię bez mrugnięcia okiem.

Czytając opowieść bohaterki strona za stroną, dowiadujemy się, jak wyglądało jej życie. Wydaje mi się, że jedną z najcięższych rzeczy, z jakimi musi zmierzyć się tajny agent, jest podwójne życie, jakie prowadzi. Nie mogą oni zdradzić swojej tożsamości nikomu, nawet najbliższej rodzinie. Muszą ciągle wymyślać nowe historie i wymówki, aby zataić to, czym się naprawdę zajmują, a wszystko to dla ich dobra. Bo jeśli coś pójdzie nie tak, to właśnie oni mogą zostać narażeni na niebezpieczeństwo, albo narazić dobro państwa.

Tajne życie. Kobieta w służbie CIA - Amaryllis Fox

Książka jest naprawdę ciekawa i godna polecenia, tylko że po lekturze zaczęły mi się kołatać w głowie myśli, czy aby na pewno jest prawdziwa. Tak wiem, że napisała ją prawdziwa była Agentka CIA. Tylko czy napisała prawdę, samą prawdę i tylko prawdę? Jeśli się głębiej zastanowić, to skoro cała służba w CIA opiera się na tajemnicach, to czy aby na pewno można je zdradzać po zakończeniu współpracy? Przecież na przykład, jeśli informacje dojdą do ludzi, z którymi współpracowała Fox, będąc pod przykrywką to, delikatnie mówiąc, mogą się zdenerwować, że zostali oszukani i szukać zemsty. Zastanawia mnie, czy Agencja wyraziła zgodę na taką publikację? Może uznała, że jest tutaj za mało detali i szczegółów, aby zaszkodzić organizacji. Nie wiem, może doszukuję się drugiego dna i za bardzo wymyślam. Tak naprawdę, jeśli nawet książka jest tylko częściowo prawdziwa, albo prawdziwa w całości, ale nie zawiera zbyt wielu detali, to myślę, że i tak warto ją przeczytać. Będzie to miła odskocznia i szanse na poznanie historii naprawdę fascynującej i odważnej kobiety, która nie bała się ryzykować własnego życia dla dobra innych ludzi.

Informacje o książce:
Tytuł: Tajne życie. Kobieta w służbie CIA
Tytuł oryginału: Life Undercover: Coming of Age in the CIA
Autor: Amaryllis Fox
ISBN: 9788381431668
Wydawca: Czarna Owca
Rok: 2020

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content