Recenzje książek

Szelest – Małgorzata Oliwia Sobczak

Szelest - Małgorzata Oliwia Sobczak

Szelest
Małgorzata Oliwia Sobczak

Jaki powinien być dobry kryminał? Jakie powinien mieć cechy? Na pewno świetnie zbudowana intryga to podstawa. Lekki dreszczyk, wyraziści bohaterowie, przeplatające się wątki, zaskakujące zakończenie, no i nutka romansu. Do tego lekkie pióro autora, naturalnie brzmiące dialogi, szczypta specjalistycznej wiedzy, której nie posiada zwykły śmiertelnik i mamy rewelacyjną powieść kryminalną. I zapewniam Was, że „Szelest” Małgorzaty Oliwii Sobczak taki jest.

Szelest, szum, szmer słyszymy nie tylko przekładając kartki powieści. To historia, która, zgodnie z obietnicą na okładce zabiera nas do świata pełnego szumiących dźwięków. Szumi tu las, wentylator, czy też śnieżący telewizor. Zresztą, nie tylko w treści mamy szelest. Książka szeleści, gdy tylko weźmiemy ją do ręki. Papier, z jakiego wykonana jest okładka jest bowiem nietypowo matowy i szeleszczący przy najmniejszym dotyku.

Małgorzata Oliwia Sobczak wielbicielom literatury sensacyjnej znana jest ze swej trylogii „Kolory zła”. Pierwsza książka z tej serii „Czerwień” ukazała się w 2019 roku, po niej autorka napisała „Czerń”, a na końcu „Biel”. Trylogia swą poczytnością zdobyła młodej pisarce popularność i uznanie. Dlatego nie dziwi fakt, że pomimo posiadania w swym dorobku artystycznym książek innych gatunkowo, zdecydowała się na kontynuację swojego romansu z kryminałem. Wszyscy, którzy znają wspomnianą trylogię autorki, spotkają w „Szeleście” kilka znanych sobie doskonale z kart tych powieści bohaterów. Wprawdzie incydentalnie, bo nie oni tym razem będą grać w powieści pierwsze skrzypce, ale jednak. Podobnie, jak w powieściach z serii „Kolory zła”, bohaterowie przekonują się jak bardzo ich przeszłość może wpływać na chwilę obecną. I tak, jak w poprzednich książkach, akcja osadzona jest w Trójmieście, z którego pochodzi autorka.

Główną bohaterkę, dziennikarkę Alicję Grabską poznajemy, kiedy dostaje od szefa zadanie przetestowania nowej aplikacji o nazwie Place to Rest, mającej za zadanie wskazywać użytkownikowi ciekawe miejsca, które w danej chwili powinien odwiedzić. Alicja ma aplikację zainstalować, a potem napisać na jej temat mocny artykuł. W tym samym czasie, w sopockim lesie zostaje bestialsko zamordowana młoda dziewczyna, a policja nie potrafi wpaść na ślad zabójcy. Sprawę prowadzi detektyw Oskar Korda. Alicja, podążając za aplikacją, natrafia na dziwne miejsca i sytuacje, aż odnajduje w lesie zwłoki kolejnej młodej kobiety z brutalnie poderżniętym gardłem.

„Rzuciła okiem na aplikację. Do punktu docelowego brakowało jej już tylko kilkunastu metrów. Zboczyła z krętej, ciągnącej się nad doliną ścieżki i raz jeszcze zaczęła wdrapywać się pod górę. Wilgotną glebę pokrywała warstwa zgniłych, brązowych liści, które przylepiały się do podeszew jej adidasów. Dotarła na sam szczyt i natychmiast zaczęła się cofać. Nim w amoku zjechała po zboczu wzgórza, dostrzegła rozrzucone niczym promienie słońca blond włosy i ciemne jak otchłań cięcie na długiej, bladej szyi nagiej dziewczyny leżącej na ziemi.”

Czy to przypadek? Co wspólnego ma aplikacja z morderstwem? Co wspólnego z morderstwem ma sama Alicja? A może jej były mąż? Albo chłopak z młodzieńczych lat? Dzięki Oskarowi Kordzie wszystko oczywiście się wyjaśni i gwarantuję, że rozwiązanie zagadki będzie dla Was totalnym zaskoczeniem.

Między Alicją a Oskarem nawiązuje się namiętna relacja. Autorka nie boi się scen erotycznych, które podane są ze smakiem, bez zbędnego wulgaryzmu, co niestety często zdarza się w powieściach, psując cały efekt. Tutaj, podążając śladami zagadki kryminalnej, jednocześnie kibicujemy Alicji i Oskarowi, mając nadzieję, że będą potrafili zbudować między sobą mocną więź. Obie postaci są świetnie skonstruowane. Alicja to silna kobieta po przejściach, świadoma swojej wartości i atrakcyjności. Korda również jest twardym facetem, przeżył niejedno, o czym świadczy chociażby ciągnąca się przez cały jego policzek blizna.

Jeśli coś rozczarowuje w tej książce, to osoba mordercy. Mam wrażenie, że w treści całej powieści zbyt mało jest mowy na temat zdarzeń, które mogły go doprowadzić do zabójstw. Zakończenie jest zaskoczeniem, to prawda, ale jak dla mnie zbyt lakonicznie został przedstawiony w całości udział zabójcy. Ciężko mi napisać dokładnie co mam na myśli, gdyż nie chcę, aby ta recenzja stała się spojlerem. Nie będę zabierać przyjemności z czytania przyszłym czytelnikom, bo książkę gorąco polecam, a chyba najgorsze, co można zrobić polecając kryminał, to wyjawić kto jest mordercą.

Informacje o książce:
Tytuł: Szelest
Tytuł oryginału: Szelest
Autor: Małgorzata Oliwia Sobczak
ISBN: 9788328090965
Wydawca: WAB
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać