Srebrna dziewczyna - Leslie Pietrzyk - Recenzje książek z każdej półki
Literatura młodzieżowa

Srebrna dziewczyna – Leslie Pietrzyk

Recenzja książki Srebrna dziewczyna - Leslie Pietrzyk

Srebrna dziewczyna
Leslie Pietrzyk

Recenzja „Srebrnej dziewczyny” jest dla mnie ogromnym wyzwaniem, gdyż w trakcie czytania uświadomiłam sobie, że nie jestem docelowym odbiorcą książki. Do lektury zachęciły mnie opisy z okładki:

„Dawno nie było tak głębokiej i zarazem tak przerażającej książki. Dawno nikt nie pokazał tak wielkich ran, które nigdy się nie zabliźniły.

Jeśli chcesz wreszcie przeczytać książkę „o czymś”, szczerą, trudną opowieść, miejscami wgniatającą w fotel; książkę, którą pokochasz albo nie, ale której na pewno długo nie zapomnisz – właśnie trzymasz ją w ręku.

Srebrna Dziewczyna to mocna, do bólu szczera historia o trudnej kobiecej przyjaźni, uwikłaniu, marzeniach i niezagojonych ranach. Ukazuje sposób, w jaki pochodzenie i pieniądze determinują życiowe wybory, a także jak mocno toksyczne relacje definiują to, kim się stajemy.

„Na pozór zwyczajna, dobrze wychowana studentka, życzliwa i uczynna. Ale powoli poznajemy jej przeszłość, jej wujka, młodszą siostrę, ojca i wszystko, co wydarzyło się w Iowa. I co dzieje się w Chicago. Mocna powieść na gorący temat”.

Co prawda jasno jest napisane, że jest to historia studentki, ale chyba miałam nadzieję, że autorka bardziej skupi się relacjach, historii, a to, że będą to przeżycia młodej osoby, nie będzie zbytnio zauważalne. Czytałam wcześniej książki young adult i zupełnie nie odczuwałam bariery pokoleniowej, ale jak wiadomo, zwykle książka ma docelową grupę odbiorców i zwyczajnie nie nie da się napisać powieści dla wszystkich. Skupmy się więc na konkretach, postaram się jak najbardziej rzetelnie zrecenzować tę pozycję.

Srebrna dziewczyna” opowiada o losach młodej studentki, która wyrwała się z rodzinnego miasta na studia do Chicago, poznaje tam bogatą dziewczynę Jess, z którą zaprzyjaźnia się praktycznie od pierwszej chwili. Na początku mieszkają w jednym akademiku, jednak niedługo potem wynajmują wspólne mieszkanie. Wydawałoby się, że młode kobiety są zupełnie różne od siebie, nie mają ze sobą nic wspólnego, jednak mimo wszystko ich przyjaźń jest ogromna. A przynajmniej Jess tak uważa, gdyż jej współlokatorka jednak zachowuje się dość dziwnie, manipuluje, opowiada o sobie niestworzone historie, mówi tej drugiej dokładnie to, co tamta chce usłyszeć. W tle zdarzeń widzimy dużo życia studenckiego, imprezy akademickie, w bractwach, spacery po centrach handlowych, dorywcze prace, typowe problemy nastolatek, kto się w kim zakochał i ploteczki.

Z drugiej strony ciekawie został wpleciony temat miłości. Jest ona pokazywana z różnych perspektyw. Miłość rodzicielska, tutaj niestety nie jest ona idealna, gdyż faworyzowane jest jedno dziecko, a drugie traktowane jest jako to gorsze, niemogące dorównać pierwszemu. Wpływa to oczywiście na drugi rodzaj miłości, tą siostrzaną. Przez to, że Jess czuje się gorszą córką, nie jest w stanie nawiązać więzi z siostrą. Jest o nią strasznie zazdrosna. Nie potrafi poradzić sobie z tą sytuacją, dlatego całą swoją miłość przelewa na współlokatorkę, która niby zastępuje jej siostrę. Czyli mamy tutaj kolejny rodzaj miłości – przyjacielska. Na początku wydaje się, że jest to uczucie silniejsze niż wszystko inne, przetrwa na zawsze, ale czy na pewno? Czy może tak się stać, jeśli tylko jedna strona jest oddana, a druga manipuluje i kombinuje, jak tylko się da? Ciężko powiedzieć jak będzie tutaj, czy dziewczyny odnajdą siebie naprawdę, a może rozstaną się na zawsze? Koniecznie przeczytajcie, aby się dowiedzieć.

Książka napisana jest bardzo dobrym stylem, lekko się ją czyta. Ma też moją ulubioną budowę, czyli dużo krótkich rozdziałów, które pozwalają w każdej chwili przerwać i wrócić, kiedy ma się chwilę.

Jak już się pewnie zorientowaliście, książkę poleciłabym osobom w wieku studenckim, myślę, że dla nich będzie to świetna pozycja. Sama, jeszcze kilka lat temu zachwyciłabym się „Srebrną dziewczyną”, gdyż opowiada o odważnych problemach, które często są przemilczane, a jednak dotykają młodego człowieka. Warto się z nimi zapoznać, chociażby dlatego, żeby wiedzieć, co spotyka ludzi obok nas. Co się z nimi dzieje i jak sobie z tym radzą.

Informacje o książce:
Tytuł: Srebrna dziewczyna
Tytuł oryginału: Srebrna dziewczyna
Autor: Leslie Pietrzyk
ISBN: 9788379660421
Wydawca: IUVI
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Testy koronawirus Lublin

Skip to content