Poradniki

Rodzic najlepszy pod słońcem – Edyta Zając

Rodzic najlepszy pod słońcem - Edyta Zając

Rodzic najlepszy pod słońcem
Edyta Zając

Jako rodzic, który stara się wychowywać swoją pociechę w sposób świadomy, wspierając jej rozwój, ale także pozwalając na samodzielność i decyzyjność, czytam całkiem sporo poradników dla osób, którym przyszło odnaleźć się w nowych rolach – mamy i taty. Z tego względu mój optymizm przed lekturą jest raczej umiarkowany – sporo takich treści już jest w mojej głowie, z ich przekładaniem na naszą codzienność bywa różnie, wszak wychowanie dziecka to nie jest coś, co można włożyć w sztywne ramy, niemniej odnoszę wrażenie, że w tym względzie jest coraz lepiej. Z nazwiskiem Edyty Zając spotkałam się po raz pierwszy, ale od tej pory zacznę śledzić jej losy jako autorki, ale też blogerki, która porusza w swojej wirtualnej przestrzeni ważne życiowe tematy. Bo wiecie co? Jak wspominałam, za mną wiele książek tego rodzaju, ale jeszcze nie spotkałam chyba żadnej, która byłaby napisana tak mądrze – z poszanowaniem dziecka i jego potrzeb, ale także z uwzględnieniem faktu, że rodzice pełnią także inne role społeczne, a połączenie tego wszystkiego wcale nie jest proste.

Rodzic najlepszy pod słońcem - Edyta Zając

Tym, co naprawdę zaskoczyło mnie w przypadku tej publikacji, jest to, że sama lektura nastraja czytelnika optymistycznie, zachęca do zmian, niby do niczego nie przymuszając, a jednak nie pozostawiając zbyt wiele przestrzeni na odmowę. Edyta Zając po prostu tak dobiera argumenty, że człowiek czuje, iż zmiany niektórych przyzwyczajeń, przeorganizowanie przestrzeni czy podejścia do obowiązków i zadań, jakie leżą na barkach rodziców, wyjdą mu na dobre. Myślę, że nawet największemu sceptykowi trudno byłoby znaleźć kontrargumenty na to, o czym czytamy.

Autorka w swojej książce uwzględniła tak wiele płaszczyzn i uwarunkowań, w jakich funkcjonuje rodzina, że miałam poczucie, iż tutaj już nic nie trzeba dodawać, bo temat został w pełni wyczerpany. Edyta Zając w bardzo prostych, ale też szczerych i przyjaznych – naprawdę czułam to podejście, czytając – słowach tłumaczy, jak rozumuje młody człowiek, co jest dla niego ważne w relacjach z dorosłymi, zwłaszcza tymi najbliższymi, jakimi są rodzice. Na te relacje jest tu naprawdę dużo miejsca, niemniej autorka nie skupia się jedynie stricte na nich, ale także na wszystkim tym, co ma lub może mieć na nie wpływ. Znajdziemy tu mnóstwo przydatnych informacji na temat tego, jak odgracić i uporządkować przestrzeń wokół, jak planować, by plan mógł rzeczywiście zostać zrealizowany, a nie stawał się jedynie świstkiem papieru wypełnionym ambitnymi celami.

Rodzic najlepszy pod słońcem - Edyta Zając

Kurczę, to nie jest tak, że Edyta Zając odkryła jakiś tajemny przepis na szczęśliwe rodzicielstwo i – szerzej – życie. Duża część tych informacji jest w posiadaniu przeciętnego rodzica, choć odnoszę wrażenie, że często jedynie jako wycinek wiedzy, który nie jest praktykowany. W tej książce chodzi raczej o sposób podania tych treści. Autorka nie ocenia rodziców, nie krytykuje ich, ona wręcz otwarcie mówi o tym, że rozumie, iż bywa ciężko. I chyba właśnie to zrozumienie, taka ludzka, zwyczajna i pozornie banalna rzecz ma duży wpływ na mój odbiór tej publikacji. Znacznie łatwiej jest słuchać rad, gdy ktoś ich nie narzuca, patrząc w dodatku krytykującym wzrokiem, za to wykazuje postawę otwartości i zrozumienia. Wtedy czuje się, że on naprawdę chce naszego dobra. I ja też to poczułam.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna zaleta tej książki. To fakt, że autorka nie skupia się jedynie na teorii. Wiedza, nawet ta najpiękniej i najmądrzej podana, ma to do siebie, że jedni potrafią przełożyć ją na praktykę, inni zaś potrzebują konkretnych wskazówek, jak się za to zabrać. Później mogą oni oczywiście modyfikować te sposoby, adaptując je do własnych potrzeb i możliwości, ale trzeba im czegoś w rodzaju pakietu na start – bo najgorzej jest zacząć. I oni te wskazówki tutaj znajdą, opisane bardzo konkretnie, z przykładami.

Cóż więcej pisać, gwoli podsumowania powtórzę tylko – to najmądrzej napisany poradnik dla rodziców, z jakim się do tej pory spotkałam. Zdecydowanie polecam.

Informacje o książce:
Tytuł: Rodzic najlepszy pod słońcem
Tytuł oryginału: Rodzic najlepszy pod słońcem
Autor: Edyta Zając
ISBN: 9788328355170
Wydawca: Sensus
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać