Psiego najlepszego - W. Bruce Cameron - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obyczajowa

Psiego najlepszego – W. Bruce Cameron

Recenzja książki Psiego najlepszego - W. Bruce Cameron

Psiego najlepszego
W. Bruce Cameron

Psiego najlepszego” powie każdy szczęśliwy pies.

Smutne oczy szczeniaka na okładce i rogi renifera to zachęta by w tym okresie przedświątecznym sięgnąć po najnowszą książkę Wiliama Bruce Camerona, autora znanego z wcześniejszej pozycji „Był sobie pies” która trafiła na ekrany kin. Ja przyznaje nie znałam nic z twórczości tego pisarza, ale okładka z tytułem „Psiego najlepszego, czyli był sobie pies na święta”, sprawiła, że z chęcią przeczytałam i podzielę się co w niej znajdziemy.

Josh to nasz główny bohater, który mieszka w górskim miasteczku Evergreen, w Kanadzie. Jest sam, wspomina swoją byłą dziewczynę Amandę i pracuje w zespole projektu, gdzie kierownikiem jest Blascoe, a współpracownicy to Suni oraz Quincy. To praca w domu przed monitorem komputera i kamerą. Pewnego spokojnego dnia, jego sąsiad Rayan sprawia, że do domu trafia Lucy. Suczka podobna do owczarka będąca w zaawansowanej ciąży. Josh zupełnie nie mający doświadczenia jak opiekować się psem, bo nigdy nie był właścicielem żadnego czworonoga, wpada w panikę, co w rezultacie uruchamia całą lawinę zdarzeń. Na początek poznajemy doktora Beckera, weterynarza z którym Josh łapie pierwszy kontakt po otrzymaniu Lucy.

– Jasne, ale wie pan, ja nigdy nie miałem psa, nawet w dzieciństwie. Ojciec miał alergię.
– Pan też ma alergię?
– Nie – odparł Josh. – Po prostu jeśli człowiek nigdy wcześniej nie miał psa, nie myśli, żeby sobie go sprawić – dodał na swoja obronę.

Po wysłuchaniu instrukcji i porad od weterynarza Josh próbuje zapanować na nowymi i starymi obowiązkami. Każdy kto miał suczkę w ciąży domyśla się, że życie Josha zostało wywrócone do góry nogami. Praca Josha schodzi na drugi plan gdy zaczyna się poród, w rezultacie później wychodzi, że utrata pracy to najmniejszy kłopot. Pogoda w górach nawet w październiku potrafi zaskoczyć, spadek temperatury szybka jazda z rodząca suczką do weterynarza i powikłania, są smutne ale w zamian dostaniemy informacje jak zła karma wpływa na naszych podopiecznych.

Powrót z Lucy do wyziębionego domu nie jest radosny, ale ku zaskoczeniu wszystkich a najbardziej Josha pojawiają się szczeniaki w liczbie pięć potrzebujące ratunku, ciepła i mleka. Karton na pace samochodu to prezent od nieodpowiedzialnego właściciela, bo niewiele brakowało by szczeniaki zamarzły. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Poza suczką do domu Josha trafiają szczeniaki miks labradora, boksera i akity. Trzech chłopców i dwie dziewczynki a o tym Josh dowie się dzięki pomocy o jaką zwrócił się do Animal Rescue, czyli od Kerri uroczej pracownicy schroniska. Która to będzie do samego końca pojawiać się w życiu Josha. Będą wzloty i upadki, gafy i cudne chwile. Przeżyjemy Święto Dziękczynienia i dotrzemy do dnia Wigilii.

Poznamy również przyjaciół Josha, Weyna i Leigh tych którzy usilnie szukają partnerki życiowej dla niego, oraz Serene i Amandę które pojawią się w najmniej spodziewanych momentach. Dowiemy się skąd Lucy trafiła do Rayana i w jaki sposób. Oraz poznamy losy szczeniaków o imionach nadanych przez Josha: Lola przytulanka, Sophie sportsmenka, Oliver odkrywca, Cody maminsynek, Rufus „Kocham Cody`ego”.

Autor wplótł w treść sporo informacji o adopcji psów, o zastępczych mamach dla porzuconych maluchów, przypadku niewidomego psa, i tym jak decyzja o przyjęciu pod swój dach potrzebującego domu czworonoga zmienia nasze życie. Więc czas świąt gdy jesteśmy obdarowywani prezentami nie traktujmy szczeniaka jako prezent, rzecz. Decyzja o adopcji czy kupnie psa czy innego zwierzaka musi być przemyślana. Bo to istoty żywe, kochające i ufające, że ich nie zawiedziemy.

Właścicielom psów nie muszę polecać tej książki, ja sama mam suczkę owczarka i to poniekąd skłoniło mnie do przeczytania jej, a każdy kto myśli o przyjęciu do siebie czworonoga to książka obowiązkowa. Polecam szczerze i uśmiejemy się i posmucimy a na koniec święta będą o wiele przyjemniejsze.

Informacje o książce:
Tytuł: Psiego najlepszego
Tytuł oryginału: The Dogs of Christmas
Autor: W. Bruce Cameron
ISBN: 9788365740779
Wydawca: Wydawnictwo Kobiece
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content