Poradniki

Przejmij kontrolę nad swoim życiem. Przewodnik po NLP – Richard Bandler, Alessio Roberti, Owen Fitzpatrick

Recenzja książki Przejmij kontrolę nad swoim życiem. Przewodnik po NLP - Richard Bandler, Alessio Roberti, Owen Fitzpatrick

Przejmij kontrolę nad swoim życiem.
Przewodnik po NLP

Richard Bandler, Alessio Roberti, Owen Fitzpatrick

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, gdy zaczyna zastanawiać się nad tym co może zrobić lepiej, jak może pokonać swoje słabości lub po prostu którędy wiedzie droga do spełnienia marzeń. Czy w jakiś sposób można zapanować nad swoim życiem? Czy można w ciągu kilku minut pozbyć się fobii lub zmienić swoje zachowanie do tego stopnia, by odnieść widoczne korzyści? Twórcy programowania neurolingwistycznego (NLP) przekonują, że można. Właśnie dzięki technikom NLP. Książka „Przejmij kontrolę nad swoim życiem. Przewodnik po NLP” stanowi elementarz wspomnianych technik.

Programowanie neurolingwistyczne, czyli NLP, tworzą metody komunikacji oraz praca z wyobrażeniami nastawionymi na modyfikację wzorców, którymi ludzie kierują się w myśleniu i postrzeganiu. Znajomość określonych wzorców wraz z połączeniem odpowiednich wyobrażeń (dotyczących modyfikacji tychże wzorców) oraz właściwy kontekst stosowanych wypowiedzi ma „pozwolić przejąć kontrolę nad swoim życiem”. Techniki programowania neurolingwistycznego zaczęto promować w latach 70. jako efektywną i bardzo szybką formę samodoskonalenia. Ich prekursorem jest jeden z autorów książki – Richard Bandler. W obecnych czasach metody NLP są powszechnie wykorzystywane w szkoleniach dotyczących zwiększania motywacji, prowadzenia skutecznych negocjacji, uwodzenia, reklamy czy podczas prowadzenia kampanii wyborczych. Krytycy zarzucają metodom NLP stosowanie manipulacji psychologicznej wobec innych ludzi (np. przez specyficzny język reklam, w których wykorzystuje się tzw. Model Miltona – jedną z technik NLP).

Przewodnik po NLP o tytule „Przejmij kontrolę nad swoim życiem” to książkowa forma warsztatów którą spisali Richard Bandler – współtwórca programowania neurolingwistycznego, Alessio Roberti – master trener NLP oraz Owen Fitzpatrick – międzynarodowy prelegent i psycholog. Wszyscy autorzy mają wieloletnie doświadczenie w dziedzinie NLP, prowadzą od lat wykłady i seminaria, współpracują z miliarderami, olimpijczykami i właścicielami wiodących firm kierując ich na osiąganie sukcesu.

Niewiele ponad 100 stron pozwala Czytelnikowi poczuć się jak na sali wykładowej trzydniowego seminarium doktora Richarda Bandlera. W treść książki wplecione zostały przykłady technik NLP, które po zastosowaniu mają rzekomo pokazać jak odmienić swoje życie. Książka przedstawia historię mężczyzny o imieniu Jan, który zmaga się z różnymi problemami. Problemami bliskimi każdemu człowiekowi. Ta sytuacja pozwala utożsamiać się Czytelnikowi z bohaterem, który ma przecież problemy tak bardzo podobne do naszych. Podczas warsztatów Jan wykorzystuje techniki przedstawione przez prelegenta i wykorzystuje je do walki, bądź całkowitego unicestwienia swych problemów. Bohater wykonuje zadane przez doktora Bandlera ćwiczenia z innymi uczestnikami, opisuje swoje spostrzeżenia. W czasie kursu Jan przestawia swój model myślenia na model zaproponowany przez doktora Bandlera i okazuje się, że jest to w jego odczuciu faktycznie skuteczny sposób na pokonanie swoich słabości. Jak się okazuje, Jan „dokonał niemożliwego” i przejął kontrolę nad swoim życiem.

Czytając tą historię nie sposób powstrzymać się od stosowania zaproponowanych metod na swoich przykładach, próbując pokonać własne problemy. Czy przedstawione metody faktycznie działają? Nie wiem, nie próbowałam ich stosować z odpowiednim zaangażowaniem przez co nie przekonałam się o ich skuteczności.

Książkę czyta się lekko dzięki prostej historii wplecionej w tło odbywających się warsztatów. W książce kilkakrotnie przewijają się historie kursantów, którym doktor Richard Bandler pomógł w przeszłości. Stanowią one przykłady poparcia skuteczności technik NLP. W „Przewodniku po NLP” można znaleźć wiele wartościowych słów, które pomogą zwrócić Czytelnikowi uwagę na to co mogło do tej pory hamować jego życie:
Najbardziej ogranicza nas wcale nie to, czego chcemy i czego nie możemy zrobić. Ogranicza nas to, czego nigdy w ogóle nie braliśmy pod uwagę.
Inne słowa, które również skłoniły do przemyśleń… „Co do tej pory mogłam robić nie tak? Dlaczego wciąż nie udaje mi się tego osiągnąć?”,
Przekonania mogą człowieka albo zniewolić, albo zwrócić mu wolność. Nasze przekonania mają wpływ na decyzje, które podejmujemy. Jeśli naprawdę chcesz się zmienić, przede wszystkim powinieneś nabrać stuprocentowej pewności, że możesz to zrobić i że ci się uda.

Jan prowadził przez wszystkie dni warsztatów dziennik, w którym zapisywał najważniejsze przesłania doktora Bandlera oraz swoje przemyślenia. Dziennik zaprezentowany jest w ostatnim rozdziale i pozwala czytelnikowi przebrnąć jeszcze raz przez esencję warsztatów, utrwalając najważniejsze momenty kursu. W dzienniku znajduje się wiele zdań, które warto sobie przypominać co jakiś czas aby się stale motywować do działania.
Osoby chcące pogłębić temat NLP nie są pozostawione same sobie. Na końcu książki można znaleźć spis materiałów dotyczących techniki NLP, które stanowią zalecana lektura, materiały CD i DVD oraz strony internetowe.

Książka zrobiła na mnie dobre wrażenie. Nie będę raczej stosować technik NLP na swoim przykładzie ale sądzę, że warto zapoznać się z nimi. W treść NLP wpisują się przecież metody, które wykorzystywane są do manipulacji. Warto je poznać choćby po to, aby się nie dać zmanipulować.

Informacje o książce:
Tytuł: Przejmij kontrolę nad swoim życiem. Przewodnik po NLP
Tytuł oryginału: How to Take Charge of Your Life: The User’s Guide to NLP
Autor: Richard Bandler, Alessio Roberti, Owen Fitzpatrick
ISBN: 9788324695454
Wydawca: Helion
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać