Poradniki

Praktyczna improwizacja – Michał Mącznik, Artur Król

Recenzja książki Praktyczna improwizacja - Michał Mącznik, Artur Król

Praktyczna improwizacja
Michał Mącznik, Artur Król

Czy spotkałeś się może z Impro? Miałeś okazję uczestniczyć w przedstawieniu, w którym niemalże nic nie jest ustalone i przygotowane wcześniej? Jeżeli tak, to pewnie ucieszy Cię wiadomość, że improwizację możesz łatwo zastosować również w swoim życiu i to nie koniecznie po to, by błyszczeć jako gwiazda wszystkich kolejnych spotkań towarzyskich. Praktyczna improwizacja… proponuje garść narzędzi użytecznych dla poprawienia komunikacji, bardziej satysfakcjonującego reagowania w sytuacjach nieprzewidywalnych i stresowych, które naprawdę „…mogą usprawnić każdy aspekt Twojego życia”.

Ponieważ samo słowo „improwizacja” budzi mnóstwo skojarzeń, na początku autorzy przekazują nam kilka informacji o tym, czym na pewno ona NIE jest. Nie jest więc przede wszystkim wymyślaniem czegoś na poczekaniu, udawaniem ani drogą na skróty. Często kojarzymy ją z wystąpieniami kabaretowymi, co sprawia, że wydaje nam się również, że powinna być zabawna, śmieszna i oryginalna. Otóż zupełnie nie, Michał Mącznik i Artur Król szczegółowo rozwijają każdy z tych mitów i przybliżają czytelnikowi prawdę.

Pierwszą spośród wymienianych przez nich korzyści jest to, iż improwizacja ćwiczy umiejętność słuchania i obserwowania. Tylko jeśli naprawdę wsłuchasz się w swojego rozmówcę, będziesz w stanie odbierać proponowane przez niego oferty, nadawać nowy kierunek i podnosić stawkę, sprawiając tym samym, że zwykła rozmowa nabierze niespodziewanej energii i może doprowadzić do nieprzewidywalnych efektów.

Kolejną korzyścią, jaką daje stosowanie zasad Impro jest większa pewność siebie podczas wchodzenia w nieznane. Autorzy nie obiecują jednak butnego przekonania o własnej niesamowitości, a raczej dające spokój przekonanie, że cokolwiek się stanie, będziesz w stanie jakoś się w tym odnaleźć i zareagować. Stanie się tak również dzięki kolejnej korzyści, jaką jest umiejętność szybkiego podejmowania decyzji.

Korzyścią, która wydaje mi się szczególnie istotna jest zmniejszenie lęku przed porażką. Impro zakłada bowiem ciągłe działanie i podejmowanie mnóstwa decyzji, z których część siłą rzeczy może być błędna. Proponuje więc zaakceptowanie również błędów i nadanie im nowego kierunku. W książce znajdziecie też dość zabawne ćwiczenie, które może pomóc w radzeniu sobie z porażką.

Czytelnika prawdopodobnie bardzo zaciekawi rozdział dotyczący schematów blokowania czyli stosowanych przez nas na co dzień metod utrzymania kontroli. O tym dlaczego kontrola jest dla nas tak ważna można poczytać w jednym z rozdziałów. Opisywane schematy dotyczą na przykład uchylania się od nazywania problemów (ukochane przez mężczyzn słowa „domyśl się!” :-) ), mówienia ogólnikami po to, by zawsze móc się wycofać, negowania, odkładania decyzji na później i wielu innych. Kto z nas nie spotkał się z osobami, które zawsze na wszystko się zgadzają, byle tylko nie musieć podejmować decyzji? Albo z osobami, które mówią często i kwieciście o tym co by zrobiły, czego by dokonały, ale dziwnym trafem na opowiadaniach się kończy? Autorzy proponują zgrabne wyjaśnienia tych i wielu innych zjawisk, a dodatkowo dołączają kilka ciekawych pomysłów jak można uwolnić się od niechcianych schematów..

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Napisana jest przystępnym językiem, niepozbawionym dobrego humoru. Zawiera zarówno część „teoretyczną” wyjaśniającą czym jest improwizacja, jak ją rozumieć, po co i kiedy stosować oraz praktyczne ćwiczenia umożliwiające stopniowe nabywanie umiejętności takich jak np: uważne słuchanie, porzucanie kontroli, skupienie „na zewnątrz”, akceptowanie czy szybkie podejmowanie decyzji.

Spojrzenie na komunikację z perspektywy Impro daje ciekawy i dość jasno usystematyzowany obraz rzeczywistości w jakiej żyjemy na co dzień. Jej zasad, przyczyn różnych dziejących się wydarzeń czy zachowań ludzi. Oczywiście, nie jest panaceum na wszelkie problemy z komunikacją, ale nie taki cel przyświecał tworzeniu tej książki. Zawarte w niej narzędzia pozwalają odkryć potencjał drzemiący w Impro i przy ich udziale wzbogacić zarówno swoje życie osobiste jak i zawodowe. Czytając ją prawdopodobnie wiele razy pomyślisz, że opisywane zachowanie to dokładnie to co sam robisz albo obserwujesz u innych, ale -co ważniejsze- teraz będziesz potrafił połączyć je w spójne wzorce. Dzięki temu, przy odrobinie chęci, możesz dokonać naprawdę ciekawych zmian w swoich relacjach.

Informacje o książce:
Tytuł: Praktyczna improwizacja. Jak techniki improwizacji mogą usprawnić każdy aspekt Twojego życia
Tytuł oryginału: Praktyczna improwizacja. Jak techniki improwizacji mogą usprawnić każdy aspekt Twojego życia
Autor: Michał Mącznik, Artur Król
ISBN: 9788324697472
Wydawca: Helion
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać