Recenzje książek

Poszukiwana – Dean Koontz

Recenzja książki Poszukiwana - Dean Koontz

Poszukiwana
Dean Koontz

Od bardzo dawna żadna książka nie wzbudziła we mnie tylu skrajnych emocji. Napięcie zbudowane jest w bardzo specyficzny sposób, można powiedzieć, że autorka dosłownie bawi się fabułą i czytelnikiem. „Poszukiwana” porwała mnie od pierwszej strony, mniej więcej do połowy, potem zaczęła mnie nudzić, ciężko było mi czytać kolejne rozdziały i nagle akcja potoczyła się tak, że nie potrafiłam się oderwać ani na chwilę, aż do momentu, gdy się znudziłam i stwierdziłam, że jednak nie podoba mi się zakończenie, wtedy to ostatnio rozdział sprawił, że dokumentnie zostałam wbita w fotel… Nie wiem czy to było zamiarem autorki, ale idealnie potrafiła wczuć się w mój nastrój, kiedy zaczynałam się nudzić, dokładnie wtedy akcja zmieniała się całkowicie i dosłownie sprawiała, że wpadałam jak śliwka w kompot. Jak dla mnie fenomenalnie wyczucie czytelnika i akcji. Dopiero po przeczytaniu dosłownie ostatniej strony zrozumiałam dlaczego „Poszukiwana” znalazła się na liście bestsellerów „New York Timesa” oraz została jedną z najlepszych książek roku według portalu Bookpage. W 100% zgadzam się ze stwierdzeniem, że jest to:

„lektura obowiązkowa dla miłośników mrocznych kryminałów psychologicznych, jak również dla wielbicieli współczesnej literatury grozy i niesamowitości”

Główna bohaterka Bibi Blair jest odważną dziewczyną, która mówi śmierci stanowcze NIE. Poznajemy ją w chwili, gdy zaczyna się słabej czuć, zawroty głowy, dziwny metaliczny posmak w ustach podczas picia ulubionej kawy i ciasta, czy to udar? Niestety nie, po dotarciu do szpitala i licznych badaniach okazuje się, że to glejakowatość mózgu. Nowotwór początkowo rozwijający się w tkance łącznej, ale szybko wnikający głęboko w sąsiednie tkanki. W związku z błyskawicznym tempem rozwoju lekarze dają dziewczynie rok życia – to znaczy jeśli nie będzie komplikacji. Co więcej z racji tego, że jest to typ guza, który nie jest zlokalizowany miejscowo, wygląda jak pajęczyna, nie ma możliwości usunięcia go operacyjnie. W tej chwili zdarza się rzecz nieprawdopodobna, w nocy dziewczynę odwiedza tajemniczy mężczyzna z psem, po tej wizycie Bibi zostaje uzdrowiona. Bohaterka zupełnie zdrowa opuszcza szpital. Rodzice w ramach relaksacyjnego prezentu zamawiają córce masażystkę ze zdolnościami paranormalnymi. Przy kilku lampkach wina, po masażu wróżbitka zaczyna swoje czary. Blair dowiaduje się wtedy, że została uzdrowiona aby ocalić Ashley Bell. Tylko kim jest tajemnicza osoba, gdzie mieszka i przede wszystkim przed kim a może czym trzeba ją ocalić? W tej chwili akcja nabiera szaleńczego tempa. Bibi wyrusza na poszukiwania dziewczyny, na swojej drodze spotyka oczywiście masę przeszkód, ludzi, czy nawet psychopatów, którzy zrobią wszystko aby jej zaszkodzić, a może nawet ją zabić.

W książce dzieje się naprawdę dużo, tak jak pisałam we wstępie momentami zwroty akcji są na tyle spektakularne, że musiałam zostać z książką na kolejne 50-100 stron, abym mogła ją spokojnie odłożyć na później.

Główna bohaterka, jest bardzo pozytywną osobą. Jest to dość nietypowa kobieta, pełna życia, energiczna z ogromnie rozwiniętą wyobraźnią. Szaleńcza pogoń myśli, informacji w jej głowie sprawia, że chcąc nie chcąc, zostaje pisarką – nieprzelane na papier słowa mogłyby pewnego dnia spowodować eksplozję głowy. Bibi pozbawiona jest też egoizmu, borykając się z licznymi przeciwnościami wie, że nie może zaangażować bliskich do pomocy, gdyż będzie im groziło wtedy niebezpieczeństwo, sama stara się sobie dzielnie radzić. Drugoplanowi bohaterowie również się interesującymi postaciami. Każda z nich jest charakterystyczna. Ciekawym zabiegiem literackim jest też wplatanie przez autorkę retrospekcji z dzieciństwa Bibi, pozwalają one kawałek po kawałku poukładać historię w całość.

Poszukiwana” jest pierwszą pozycją Koontza z którą miałam przyjemność się zetknąć, zaciekawiona poszukałam recenzji osób, które mają porównanie z innymi jego książkami. Jakże wielkie było moje zdziwienie, gdy czytałam, iż jest to najgorsza z jego książek. Powiem tak, jeśli ta jest niebyt dobra, to czym prędzej biegnę do księgarni po pozostałe! Dla mnie była ona świetna, myślę że autor jest tak dobrym pisarzem, z wysoko postawioną poprzeczką, że każda jego powieść jest fantastyczna, mimo że trochę inna od pozostałych.

Informacje o książce:
Tytuł: Poszukiwana
Tytuł oryginału: Ashley Bell
Autor: Dean Koontz
ISBN: 9788376746043
Wydawca: Replika
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać