Recenzje książek

Podszepty – Danuta Szulczyńska-Miłosz

Podszepty - Danuta Szulczyńska-Miłosz

Podszepty
Danuta Szulczyńska-Miłosz

W ostatnim czasie zapałałam wielką miłością do kryminałów, thrillerów oraz horrorów. Kiedyś nie były to moje ulubione gatunki, ale teraz powoli odkrywam ich zalety. No i właśnie z racji budzącej się miłości do tego typu książek sięgnęłam po „Podszepty”. Autorką tego thrillera jest Danuta Szulczyńska-Miłosz, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Szczecińskim. W swoim dorobku ma również publikacje w „Pograniczach”, a także „Dyskursie”.

Fabuła powieści krąży wokół starego, opuszczonego, wielkiego dworu, który pojawia się w snach pewnego artysty Seweryna. Koszmary dręczące go co noc od pewnego czasu stają się nie do zniesienia. Jego zmęczenie i niewyspanie zauważa ksiądz, u którego w parafii nasz główny bohater (chociaż nie wiem, czy można go nazwać główną postacią, ponieważ po czasie wkrada nam się coraz więcej kluczowych dla całej historii osób, jednak to od niego wszystko się rozpoczyna więc niech będzie tą postacią pierwszoplanową) naprawia witraże. Po zapoznaniu duchownego z wszelkimi szczegółami, obaj panowie postanawiają rozwiązać zagadkę dziwnych snów. Okazuje się, że dwór jak i całe jego otoczenie jest prawdziwy i kryje dawne tajemnice rodziny zamieszkującej go jeszcze przed wojną. Po drodze oczywiście pojawiają się dziwne fakty oraz zbiegi okoliczności, przez które nasi bohaterowie mają trudności z rozwikłaniem zagadki. Oczywiście, jak w większości książek tak również w tym przypadku mamy szczęśliwe zakończenie. Tajemnica zostaje rozwiązana, wszystko kończy się dobrze, aż zbyt dobrze. Końcówka jest dla mnie tak bardzo cukierkowa, że aż mdli człowieka gdy to czyta.

W tej pozycji czymś, co mi się bardzo nie spodobało jak już zdążyłam wspomnieć było właśnie samo zakończenie. Thrillery mają za zadanie trzymać w napięciu do ostatniej chwili, nie dać ani na moment poczucia bezpieczeństwa, mają nas zaskakiwać do ostatniej kartki a powiedziałabym, że nawet do ostatniego zdania. Tutaj gdy już mniej więcej wiemy, kto i za co jest odpowiedzialny (czyli jakieś 100 stron przed końcem) możemy spokojnie się domyślać jak będzie wyglądał finał i oczekiwać, że będzie w stu procentach pozytywny.

Było o minusach to teraz czas, na których plusy na szczęście jest zdecydowanie więcej. Po pierwsze tempo akcji jest całkiem szybkie, autorka sprawnie przeprowadza nas przez każdą z sytuacji bez zbędnego rozczulania się nad nimi. Fabuła jest mocno rozbudowana, mamy tutaj także do czynienia z przeskokami czasowymi której wyciągają na światło dzienne coraz to nowe fakty oraz kolejne tajemnice. W powieści opisano pewną chorobę, która do tej pory nie ma doczekała się skutecznego leku. Sposób w jaki została scharakteryzowana niezmiernie mi się podobał, ponieważ pokazywał jak bardzo ludzie cierpią i do czego są zdolni, aby pozbyć się bólu. Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie zwróciła uwagi na trudne dzieciństwo jednego z bohaterów. Świetnie pokazuje to, jak bardzo to czego doświadczyliśmy we wcześniejszych latach naszego życia może przekładać się na nasze decyzje i działania, które będziemy podejmować w przyszłości. Atutem tej książki jest także klimat, jaki udało się autorce zbudować. Mroczny dwór, rodzina, która zamieszkiwała go przed laty, o której nikt z mieszkańców wsi nie chce rozmawiać, dziwne sny, jeszcze dziwniejsze książki i obrazy. Zdecydowanie autorce należą się gratulacje za to, jaką atmosferę stworzyła. Na uwagę zasługuje też, okładka, która niewątpliwe przyciąga wzrok, ponieważ mamy na niej wnętrze kościoła zatopione w mroku, a na ziemi znajduje się wąż pełznący w kierunku ołtarza.

Czy polecam ten thriller? Tak, pomimo mankamentów, których thriller raczej mieć nie powinien. Polecam przede wszystkim po to, żeby poczuć ten klimat tajemnicy sprzed lat, która połączyła ze sobą zupełnie obcych z pozoru ludzi. Nie oczekujcie, że zmrozi wam krew w żyłach i będzie bać się zasnąć, to na pewno się nie wydarzy. Jeśli jednak chcecie poznać jak chęć uwolnienia się od cierpienia nie tylko fizycznego, ale też duchowego wpływa na nasze postępowanie i co jesteśmy w stanie poświęcić, aby tylko zaznać choć odrobinę ulgi, to ta pozycja jest dla was.

Informacje o książce:
Tytuł: Podszepty
Tytuł oryginału: Podszepty
Autor: Danuta Szulczyńska-Miłosz
ISBN: 9788382196757
Wydawca: Novae Res
Rok: 2022

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać