Literatura dziecięca

Pewien Franek – Marta Maciaszek

Pewien Franek - Marta Maciaszek

Pewien Franek
Marta Maciaszek

Kilka ostatnich dni spędziłam z pewnym Frankiem, kilkuletnim chłopcem, który razem ze swymi rodzicami mieszka w małym miasteczku, w niedużym domu z ogrodem. Pozornie wszystko wydaje się proste i łatwe. Ale tak myślą dorośli. Mały Franek natomiast ma moc problemów, z którymi nie zawsze potrafi sobie poradzić, a nawet nie zawsze ma komu o nich opowiedzieć. Tak jest w dniu jego urodzin, kiedy to na przyjęcie przybywają sami nudni dorośli – ciocie, wujkowie i znajomi, którzy w dodatku usiłują go przez cały wieczór pouczać i wychowywać, wychwalając swoje własne dzieci, a nawet psa. Brakuje natomiast rówieśników chłopca, którzy właśnie wtedy zachorowali na ospę wietrzną. Biedny Franuś zrozumiał, że mają ospę „wieczną” i do końca życia będą musieli leżeć w łóżkach! Na szczęście pomyłkę szybko wyjaśniono, a poza tym na chłopca czekał wymarzony prezent – nowy czerwony rower. Na tymże nowym nabytku chłopiec pomknął na rynek, gdzie, wśród chmury gołębi, spotkał dziwnego staruszka. Mężczyzna zadał mu bardzo poważne pytanie „gdzie jest dobro”, a na szukanie odpowiedzi dał chłopcu rok.

Wbrew pozorom, nie był to nudny, najeżony filozofią rok. Był to rok z życia normalnego kilkulatka, który uwielbia śliwki czekoladzie, nie cierpi mycia zębów, ma swoich przyjaciół, a nawet bandę chłopaków cwaniaków i przeróżne przygody. Nie zawsze pomysły chłopaków z bandy są chwalebne i nie zawsze ich przygody kończą się szczęśliwie. Zdarza się nawet że kończą się całkiem nieszczęśliwie… zwichnięciem nogi i wizytą w szpitalu.

Ale jak powszechnie wiadomo, najwięcej przygód jest zawsze na wakacjach, które Franek spędza u ukochanej babci na wsi. Tam również, razem chłopakami, organizują różne zabawy, mecze, gry i… niebezpieczne „akcje”, z których spanie w stodole, na sianie pełnym pająków, jest tylko niewinną igraszką.

Franek ma wiele przyziemnych, ale i nieziemskich marzeń. Chciałby, żeby mama nie pouczała go nieustannie, żeby tata poświęcał mu więcej czasu… chciałby też mieć psa i chociaż jeszcze spotkać swojego zmarłego przed kilku laty dziadka, który był jego największym przyjacielem. Czy te marzenia mają szanse się spełnić.? Tej odpowiedzi trzeba poszukać w książce Marty Maciaszek pt.”Pewien Franek”.

Książka adresowana jest do młodszych dzieci, ale z całą pewnością może po nią sięgnąć także młodzież, a nawet dorośli. Każda grupa wiekowa może doszukać się w niej odpowiedniej dla siebie warstwy znaczeniowej. Dzieci, a zwłaszcza chłopcy będą zafascynowani niebezpiecznymi przygodami Franusia i jego pomysłami. Dorośli natomiast zobaczą nie tylko siebie sprzed lat, ale także siebie współczesnych w krzywym zwierciadle. Dostrzegą być może to, czego na co dzień nie zauważają, że dzieci widzą więcej niż im się wydaje i potrzebują bardzo dużo serca.

Powieść jest ciekawa, zawiera pewną dozę zdrowego moralizowania, pokazuje co dobre, a co złe. Jest w niej zarówno humor sytuacyjny, jak i słowny. Czasem, mówiąc kolokwialnie, po prostu można się uśmiać. Dorosłemu Czytelnikowi może przeszkadzać prosty, dość ascetyczny język, co jednak w przypadku młodszych Czytelników staje się już atutem. Krótkie opisy nie nużą ale są koniecznym tłem dla rozgrywającej się akcji. Opisy potraw i owoców są tak sugestywne, że chciałoby się samemu sięgnąć po rosół z kluseczkami, ciasto biszkoptowe z morelami czy czereśnie prosto z drzewa. Czasem chciałoby się razem z bohaterami popatrzeć na tęczę czy snujący się dym…. Może dlatego szkoda, że książka, przeznaczona przecież dla młodszych dzieci, nie ma żadnej ilustracji.

Poza tym jest bardzo ładnie wydana, w twardej oprawie, opatrzonej kolorowymi portrecikami trzech chłopców –zapewne Franka i jego dwóch najbliższych kolegów. Postacie chłopców budzą sympatię patrzących na książkę. Chciałoby się te sympatyczne osóbki, tak ciekawie przedstawione, zobaczyć również na kartach książki.

Gorąco polecam tę lekturę, zarówno małym, jak i nawet dużym Czytelnikom, zwłaszcza na pochmurne, smutnawe dni, bo na pewno wprowadzi was w lepszy nastrój i w lepszy świat.

Informacje o książce:
Tytuł: Pewien Franek
Tytuł oryginału: Pewien Franek
Autor: Marta Maciaszek
ISBN: 9788377228692
Wydawca: Novae Res
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać