Okulary szczęścia. Odkryj swoją siłę emocjonalną - Rafael Santandreu - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Recenzje książek

Okulary szczęścia. Odkryj swoją siłę emocjonalną – Rafael Santandreu

Recenzja książki Okulary szczęścia - Rafael Santandreu

Okulary szczęścia
Rafael Santandreu

Jestem mądrym, wartościowym i pewnym siebie człowiekiem… Każdą z przeszkód jakie stawia mi życie, jestem w stanie przezwyciężyć… Ilu z nas jest w stanie określić siebie właśnie w taki sposób? Jak często zastanawialiśmy się nad tym, co czyni nas silnymi i świadomymi swoich wartości? Czy w ogóle kiedykolwiek się o tym myśleliście? Kiedy naprawdę człowiek może czuć się prawdziwie szczęśliwy?

Naprzeciw tym wszystkim pytaniom jakie szaleją w naszej głowie wychodzi autorytet w dziedzinie zdrowia psychicznego, pasjonat i badacz ludzkiego umysłu – Rafael Santandreu w książce „Okulary szczęścia”. Autor bazując na swojej praktyce i zdobytym doświadczeniu, chce przekazać czytelnikowi w jaki sposób zmieniając nasz sposób myślenia i działania możemy stać się osobami prawdziwie szczęśliwymi. Zapewne niejeden z nas myśląc o tych trudnych zagadnieniach automatycznie robi krok w tył – otóż nie! Drogi czytelniku, ta książka jest napisana w niezwykle przystępny sposób dla każdego! Pracownik korporacji, lekarz, sprzedawca czy kucharka – do wszystkich tych osób jest ona skierowana i gwarantuję, że język jakim jest napisana dla każdego będzie zrozumiały i treściwy.

Autor chce pokazać nam jak z osób smutnych, przygnębionych i przytłoczonych ilością obowiązków dnia codziennego możemy stać się uśmiechniętymi i pewnymi siebie ludźmi, dla których trudności są po prostu kolejnym wyzwaniem jakie stawia nam życie.

Książka „Okulary szczęścia” jest podzielona na kilkanaście rozdziałów. Każdy z nich omawia inny temat, bliski naszemu codziennemu życiu. Co ciekawe autor na końcu każdego z nich dodatkowo wypunktowuje najważniejsze elementy i wskazówki aby tym bardziej ułatwić czytelnikowi zrozumienie tematu i wprowadzenie go w swoje życie.

„Istnieje sposób na to, by cieszyć się życiem prawie przez cały czas. Nauczmy się tego!”

Niejednokrotnie smutek i przygnębienie wynikają z braku pewności siebie i błędnym tkwieniem w przekonaniu o naszej nieudolności. Ludzie nie są silni albo słabi, ze względu na swoje osiągnięcia, karierę czy grubość portfela. To nasze spojrzenie na życie i jego filozofia kształtuje nas odpowiednio do danej grupy. Od tego zagadnienia autor zaczyna swoje rozważania. Chce nam uświadomić, że w każdym z nas tkwi potencjał do tego aby stać się silnymi i szczęśliwymi. Jak zaznacza

„Myśli wyzwalają emocje: jeśli nauczysz się myśleć we właściwy sposób, nauczysz się inaczej odczuwać”.

Tym samym jeśli chcemy podjąć walkę o siebie i dążyć do tego aby się zmienić, musimy uświadomić sobie, że kluczem tego wszystkiego są… nasze myśli. W Polsce ten typ pracy nad sobą nazywamy psychologią poznawczą. Człowiek aby stać się silnym wewnętrznie musi kontrolować i zwracać uwagę na to, co mówi samemu sobie.

Bardzo często mamy tendencję do tego, aby obwiniać innych ludzi za to, ze czujemy się nieszczęśliwi i smutni. Nic bardziej błędnego! Aby zacząć pracę nad sobą, musimy uświadomić sobie, że autorami naszych emocji jesteśmy my sami. I to od nas zależy w jaki sposób będziemy je kontrolować i jakie odzwierciedlenie będą mieć one w naszym życiu. Bardzo podoba mi się poruszany przez autora temat „przekonań irracjonalnych”. Są to nadmierne wymagania dla naszego umysłu, lęk przed niepowodzeniem, myśli które powodują, że sami wywieramy na siebie presję. Chyba każdy z nas spotkał się z doświadczeniem, kiedy natłok myśli, związanych z tym co nie zrobiliśmy, z tym co powinniśmy zrobić, z tym co wykonaliśmy nie tak dobrze jakbyśmy chcieli, wpędza nas w mentalne miejsce, z którego boimy się wychylić. Zaskoczeniem dla mnie, jest fakt o którym pisze Santandreu, a mianowicie, że

„obecnie 30% ludzi jest w złym stanie psychicznym, by nie powiedzieć w bardzo złym”.

To niestety my sami jesteśmy winni tego stanu rzeczy. Dążymy do doskonałości przez ogromną liczbę zobowiązań, zapominając że do prawdziwego szczęścia i do tego by czuć się dobrze wystarczy nam naprawdę bardzo niewiele.

Książkę „Okulary szczęścia” polecam absolutnie każdemu, kto chce pracować nad sobą by stać się osobą silną i szczęśliwą. Znajdziecie w niej wiele wskazówek i przykładów, które uświadomią wam jak wyjść naprzeciw waszemu umysłowi i jak zacząć go kontrolować. By stać się osobą silną musimy doceniać każdy dzień naszego życia, czerpać z niego jak najwięcej i co ważne, tam gdzie inni widzą przeciwności my musimy widzieć kolejne wyzwania, którym jesteśmy w stanie podołać.

Podsumowaniem mojej recenzji i wstępem do pracy nad sobą niech będą słowa Świętego Franciszka z Asyżu, który pod koniec swojego życia powiedział:

„Potrzebuję coraz mniej rzeczy, a tych niewielu, których potrzebuję, też potrzebuję coraz mniej”.

Informacje o książce:
Tytuł: Okulary szczęścia
Tytuł oryginału: Las gafas de la felicidad
Autor: Rafael Santandreu
ISBN: 9788328703056
Wydawca: MUZA
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content