Literatura młodzieżowa

O krok za daleko – Abbi Glines

Recenzja ksiązki O krok za daleko

O krok za daleko
Abbi Glines

Z tą książką było coś takiego jak z Dziewczyną, która chciała zbyt wiele. Pierwsze, co mnie zainteresowało, to tytuł. O krok za daleko? Jasne, ale jak? Co w naszym życiu może stać się tym krokiem, który przekracza jakąś granicę? Dość szybko zrozumiałam, co jest odpowiedzią. Coś, co nas unosi pod niebiosa, by za chwilę rzucić o ziemię. Uczucie, które wysyła na kolana setki ludzi. To po prostu miłość.

Blaire jest dziewczyną, która nie ma już nic do stracenia. Pięć lat temu siostra bliźniaczka zginęła w wypadku samochodowym,  ojciec niedługo później odszedł do innej kobiety, a matka zmarła na raka kilka tygodni temu. Teraz blondynka przybywa do Rosemary Beach na Florydzie, gdzie mieszka jej ojciec z nową rodziną. Mężczyzna w rozmowie telefonicznej obiecał dziewczynie dach nad głową, dopóki ta nie stanie na nogi. Blaire nic od ojca nie chce, szczególnie po tym, jak zostawił ją i matkę, którą sama opiekowała się aż do śmierci, jednak jest pod ścianą. Musi gdzieś zamieszkać. Kiedy dziewczyna przybywa na miejsce, okazuje się, że fakty przedstawione przez ojca są… odrobinkę nagięte, tak tyci. No okay, mijają się z prawdą. W Rosemary nie mieszka ojciec, tylko Rush Finlay, jedyne dziecko znanego perkusisty znanego zespołu Slacker Demon, Deana Finlaya. Dom jest prezentem od ojca chłopaka, który jest na tyle kasiasty, że utrzymuje siebie, matkę i jej dwójkę dorosłych już dzieci z innych związków. Oczywiście Blaire o tym nie wie i kiedy zjawia się w samym środku imprezy, która z resztą jest tam na porządku dziennym, nie wie, co ma zrobić. Na szczęście dla dziewczyny, Rush w odruchu dobroci serca postanawia zaoferować jej mieszkanie u niego, co Blaire przyjmuje z ulgą. Nie wie, że to początek jej problemów.

Jakim gospodarzem okaże się Rush? Czy Blaire odnajdzie się w świecie młodocianych bogaczy? Dla kogo jej serce zabije mocniej? Jaką tajemnicę skrywa rodzina Rusha? Jak wiele jest w stanie znieść dziewczyna, która już kilka razy dostała od życia kopa w tyłek?

Wow. Naprawdę. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki. Dobra, choć pieprzna. Autorka nie bawi się tu w kulturę i nie ugrzeczniła postaci. Wręcz przeciwnie, wszystko zostało podane Czytelnikowi niemal na tacy. Bohaterzy to ta tak zwana starsza młodzież, Blaire ma dziewiętnaście lat, zaś Rush już grubo ponad dwadzieścia. Dlatego też język nie został „wygładzony”, pojawiają się wulgaryzmy, a sceny seksu są dość sugestywne. To nadaje całości smaczek. Żeby nie było, to nie jest powieść o seksie i banalik z tych w stylu „chcę, ale nie chcę”. Tu pierwsze skrzypce gra sprzeczność uczuć i myśli, tajemnica oraz po prostu życie. Blaire jest młodą kobietą, która swoje przeszła i wciąż musi walczyć, by stanąć na nogi. Rush ma od dziecka podane wszystko na tacy. Zderzenie tych dwóch światów jest interesujące i wybuchowe, ona i on mają jednakowe temperamenty.

Podsumowując… intrygująca. Mówiąc szczerze, ja jestem zakochana w tej książce, po raz pierwszy od dawna naprawdę zainteresowała mnie na tyle, że czytałam ją całe popołudnie, a kiedy doszłam do końca aż się wkurzyłam. Szczerze? W TAKIM, momencie?! Tak więc JA czekam z niecierpliwością, aż w moje chciwe łapki wpadnie druga część. A Was zachęcam do czytania i podzielenia się opinią.

Informacje o książce:
Tytuł: O krok za daleko
Tytuł oryginału: Fallen Too Far
Autor: Abbi Glines
ISBN: 9788376421780
Wydawca: Pascal
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać