Literatura obyczajowa

Niezapominajki – Monika Fudali

Recenzja książki Niezapominajki - Monika Fudali

Niezapominajki
Monika Fudali

Ci z nas, którzy stracili w życiu kogoś najbliższego wiedzą, że bardzo ciężko poradzić sobie z taką stratą. Niekiedy zamykamy się na innych, nie dopuszczamy do siebie myśli, że świat trwa bez tej osoby, nie wiemy jak dalej żyć. Dobrze, jeśli wtedy mamy przy sobie rodzinę, przyjaciół, pomagają nam zmierzyć się z tak ciężkim czasem. Wsparcie jest bardzo ważne i potrzebne. Czasami jednak przypadkowo spotkany człowiek może więcej zdziałać niż cały sztab pocieszycieli. Nieznajomy może zrobić czy powiedzieć coś, co trafi nas głęboko w sam środek serca i sami, często nieświadomie zaczynamy czerpać z jego doświadczenia i czuć ulgę w bólu, czy rozumieć stratę.

Niezapominajki” Moniki Fudali to piękna opowieść o cierpieniu po stracie bliskiej osoby. Chrisa poznajemy w chwili, gdy próbuje poradzić sobie ze śmiercią swojej siostry Emily, która zginęła w wypadku samochodowym spowodowanym przez pijanego kierowcę. Dziewczyna była młodą i pełną życia osobą, angażowała się pomoc osobom niepełnosprawnym, za wszelką cenę starała się im pomóc wrócić do pełni sił. Mężczyzna cały czas odwiedza grób siostry, gdyż uważa, że dzięki temu zachowa o niej pamięć na zawsze. Zastanawiające jest dla niego, że na grobie siostry pojawiają się jej ulubione kwiaty – niezapominajki. Zastanawia się, kto jej przynosi. Aby rozwiązać zagadkę postanawia przyjść na cmentarz z samego rana, zgodnie z godzinami otwarcia i czekać, aż pojawi się tajemniczy osobnik. Plan okazuj się doskonały, gdyż po jakimś czasie pojawia się młody chłopak na wózku inwalidzkim z maleńkim bukiecikiem niezapominajek. Chris i Dante zaczynają rozmawiać. Okazuje się, że Emily pracowała i przyjaźniła się z chłopcem. Starała mu się pomóc wrócić do sił i zacząć ponownie chodzić. Obaj panowie byli bardzo związani z kobietą i teraz doskonale rozumieją ból jaki odczuwają po jej stracie. Dante zaprasza Chrisa do swojej posiadłości, opowiada mu, że jego siostra bardzo chciała mu ją pokazać, jest to jakieś spełnienie jej woli, życzenia. Podczas wizyty mężczyźni wspólnie przeżywają ból i próbują pogodzić się ze jej śmiercią. Bardzo zaskakujące dla mnie okazało się zakończenie książki, sama nie wpadłabym na coś takiego na pewno, no ale ja nie jestem pisarką tylko recenzentką Także duży plus dla Pani Moniki ze zakończenie. Koniecznie przeczytajcie, aby przekonać się czy wam również spodoba się tak jak mi.

Książka „Niezapominajki” jest bardzo krótka, niespełna sto stron. Na początku wydawało mi się, że dobrze się nie zacznie, a już skończy. Bardzo sceptycznie podchodzę do mało obszernych pozycji, jednak w tym przypadku bardzo pozytywnie się zaskoczyłam. Autorka napisała naprawdę świetną książkę. Pomimo tego, że krótka zawiera wszystko to co trzeba, a temat jest dogłębnie wyczerpany. Wszystko do tego napisane w świetnym styl, bardzo dobrym językiem. Zafascynowana tą pozycją na pewno sięgnę po inne opowiadania autorki. Nie wiem czy wiecie, ale Pani Fudali pisze również fantastykę, horrory a także powieści z elementami paranormalnymi. Debiutowała zaś opowiadaniami z dreszczykiem „Kumulacja Cierpień” oraz „Kumulacja Gniewu”. Jest to według mnie dość duże spektrum zainteresowań, jak dla młodej pisarki, co bardzo mi imponuje. Autorka jest absolwentką Wydziału Edukacji oraz Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego. Jest artystą, a także nauczycielką. Uwielbia książki, muzykę i dobrą kawę.

Zastanawiam się już od dłuższego czasu komu poleciłabym też pozycję. Myślę, że osoby mierzące się ze smutkiem po stracie bliskiej osoby mogłyby ją przeczytać. Nie mówię, że ukoi ona ich cierpienie, ale może znajdą dla siebie jakieś jedno zdanie czy dwa, które do nich przemówi i rozpali jakąś mała iskierkę. Uważam, że tak naprawdę, każdy kto przeczyta „Niezapominajki” nie będzie żałował czasu poświęcanego na lekturę, gdyż książka skłania do refleksji. Mi uświadomiła, że trzeba cieszyć się każdą chwilą spędzoną z drugim człowiekiem, gdyż nie wiadomo czy nie będzie to ostatnia. Nawet jeśli druga osoba nie umrze to może odejść z naszego życia już na zawsze.

Informacje o książce:
Tytuł: Niezapominajki
Tytuł oryginału: Niezapominajki
Autor: Monika Fudali
ISBN: 9788380832381
Wydawca: Novae Res
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać