Literatura obyczajowa

Niedopieszczeni – Jan W.

Recenzja książki Niedopieszczeni - Jan W.

Niedopieszczeni
Jan W.

„Tak w ogóle to coraz bardziej lubię te dwa ładne słowa: ryzyko i wymagania. Śnią mi się czasem po nocach i mogę już recytować przez sen, że we wszystkim trzeba widzieć ryzyko i je mitygować, a zanim coś się zrobi, to koniecznie należy sprawdzić, czy jest zgodne z wymaganiami. Nie ma wymagań, nie ma roboty. Za duże ryzyko, nie ma roboty.

Proste jak budowa cepa, najbardziej jednak śmieszy, gdy jadę w autobusie czy tramwaju i zaczynam gadać o pracy, ludzie patrzą wtedy, jakbym był z innej planety. Nie wiedzą tego co ja i nie znają pewnie połowy słów. Bo my mamy challenge, a nie wyzwania, issues, a nie problemy, opportunities, a nie możliwości”.

Kilka lat temu w naszym kraju bardzo głośnym tematem była sprawa warunków pracy kasjerek w wielkich sklepach spożywczych. Głośno było o wyzysku i nieludzkich warunkach pracy. To właśnie wtedy karierę zrobiły słowo mobbing, molestowanie. Na ten temat powstawały filmy, a panie pracujące na kasie niejednokrotnie na drodze sądowej dochodziły swoich praw. Domagano się poszanowania pracownika, a nie patrzenia na niego jedynie przez pryzmat zysku. To wszystko na pewno przyczyniło się do poprawy świadomości problemu w społeczeństwie. Ludzie zwracają uwagę na warunki pracy, na to jak są traktowani przez pracodawców. Z drugiej wszak strony nadal utrzymują się niekorzystne zjawiska. Tak zwane umowy śmieciowe, wysokie bezrobocie wśród ludzi z wykształceniem wyższym. To właśnie powody dużej emigracji „zarobkowej”. To właśnie także powód tego, że ludzie często zgadzają się na pracę, która ich tak naprawdę nie satysfakcjonuje. Narzekają na zbyt niskie zarobki, stres, przemęczenie. Często jednak strach przed utratą pracy ich paraliżuje. Nie chcą się narazić szefowi, boją się utraty premii.

Polska metropolia. Coraz więcej, coraz wyższych wieżowców. Znikają skwery, ostatnie zielone place. Wkracza firma budowlana. W niedługim czasie wyrasta kolejny szklany dom. Reklama na ogrodzeniu kusi: biura do wynajęcia. Można powiedzieć, że widać iż jesteśmy w Europie. W takich biurach pracuje obecnie setki tysięcy osób. Telemarketerzy, pracownicy obsługi klienta, bankowcy, ubezpieczyciele. Czy jednak ich życie jest tak „ładne i kolorowe” jak nowoczesny budynek, w którym spędzają nierzadko większą część dnia? Czy ich praca, poświęcenie dla firmy, jest w ogóle zauważane?

W takim właśnie miejscu rozgrywa się akcja książki Jana W.  „Niedopieszczeni„. Autor przedstawia w niej pracę w korporacji od środka. Opisuje mechanizmy, jakie kierują owym mitycznym korpo. Stara się być szczery i wyrazisty. Stąd też w jego książce dosadne słownictwo, czasem nawet padają wulgaryzmy. Ale przecież tak być musi. Autor bowiem chce mierzyć się z rzeczywistością niełatwą i złożoną. Z sytuacją, gdy w firmie dzieją się rzeczy, nieprzystające do pięknej i zachwycającej z zewnątrz fasady budynku, w którym owa firma ma siedzibę.
Ta książka jest czymś więcej niż historią człowieka, pracującego w korporacji. Jest próbą spojrzenia na polską rzeczywistość, oczami „pracownika biurowego”.

Książkę należałoby polecić szczególnie ludziom młodym, 20 i 30-latkom, którzy są na początku swojej kariery zawodowej. Myślę bowiem, że powieść „Niedopieszczeni” może być pomocą, aby na pewne sprawy spojrzeć z dystansu. Dlaczego ciągle mamy w Polsce niż demograficzny? Czy korporacja, dając człowiekowi pracę, „nie odbiera mu życia”? Stres, ciągła dyspozycyjność, wysokie obroty. Czy jest jeszcze miejsce na zwykłe codzienne sprawy? Czy cieszę się wiosną, która jest za oknem? Czy zauważyłem, że zakwitł bez?

Zarzuci mi ktoś, że te pytania są nie na miejscu. Nic bardziej mylnego. W kontekście recenzowanej książki są one jak najbardziej na miejscu. Przestrzegam bowiem przed czytaniem tej książki jedynie przez pryzmat jej bohatera. Czytajmy ją, mając na uwadze swoje życie i swoją pracę. Postawmy sobie pytania, pozwólmy na chwilę refleksji.
Na koniec wisienka na torcie. Kim są lemingi? Ostatnio słowo to zrobiło w Polsce oszałamiającą karierę. Jan W. daje kapitalną odpowiedź na to pytanie. W tym miejscu mam żal do autora, że osławionym „lemingom” poświęca tak mało miejsca. Ale z drugiej strony, można przewrotnie zapytać – czy dałoby się napisać coś więcej?…
Polecam.

Informacje o książce:
Tytuł: Niedopieszczeni
Tytuł oryginału: Niedopieszczeni
Autor: Jan W.
ISBN: 9788380831599
Wydawca: Novae Res
Rok: 2016

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać