Literatura dla dorosłych

Niebezpieczna jej uroda – Tomasz Kuza

Recenzja książki Niebezpieczna jej uroda

Niebezpieczna jej uroda
Tomasz Kuza

Kobiety obdarzone są niezawodnym instynktem, dzięki któremu natychmiast wiedzą kiedy dany mężczyzna traci dla nich głowę.

Książka Niebezpieczna jej uroda dokładnie oddaje te słowa. Zapraszam Was, drodzy Czytelnicy do zagłębienia się w umysł pewnego mężczyzny…

Krzysztof Kamiński to ojciec samotnie wychowujący nastoletnią córkę. Poznajemy go jako mężczyznę wręcz na medal. Opiekuńczy, porządny, przyjmujący rolę zarówno za ojca, jak i matki. Zajmuje się Kasią i niestety nie tylko nią. Najlepsza przyjaciółka Kasi – Renata, to dziewczyna, która nie ma tak dobrze jak jej rówieśniczka. Pochodząca z patologicznej rodziny, w której ojciec lubuje się w piciu i biciu córki, matka zaś szuka rozrywek u obcych mężczyzn, Renata nie ma lekko. Jest częstym gościem w domu Kamińskich, a czasem zmuszona jest zostać na noc, ze strachu przed agresywnym ojcem. Krzysztof próbuje interweniować na policji, widząc Renatę w opłakanym stanie, jednak jego wysiłki kończą się na ostrzeżeniu słownym ojca nastolatki.

To jednak nie wszystko. Choć dziewczyna ma czternaście lat, jej ciało przybrało już kształty młodej kobiety. Samotny Kamiński zaczyna to zauważać, a Renata również nie jest obojętna na przystojnego starszego mężczyznę. Kasia wyjeżdża do dziadków, a w tym czasie… no cóż, emocjom i żądzy staje się zadość. Ostatecznie romansik wyjdzie na światło dzienne i na nieszczęście dla głównych bohaterów, stanie się to w beznadziejnych okolicznościach. I nie muszę chyba kończyć, że w sądzie padnie słowo „pedofilia”.

Ktokolwiek zobaczy okładkę książki, będzie w błędzie myśląc, że znajduje się w niej niewinne zauroczenie nastolatki i mężczyzny w wieku średnim. Już bardziej pasowała by tu okładka z Ogrodnika Szoguna, albo książki Jej bohater. Dlaczego? No cóż, w środku zdecydowanie nie ma treści dla dzieci. Gdy romans Renaty i Krzysztofa rozkręca się na dobre, mamy sceny nie tylko erotyczne, ale miejscami wręcz wulgarne. Jak mam być szczera, to w życiu do głowy by mi nie przyszło, że takie rzeczy można wyczyniać z czternastolatką, być może dlatego, że jestem kobietą. Przymknę na to oko.

Jednak jest coś czego, nie puszczę płazem. Jak już napisałam wcześniej, Kamiński trafia do więzienia za swoje „wybryki” i jest oskarżony o pedofilię. Bo choć Renata wyglądała jak piękna, młoda kobieta, to w świetle prawa jest dzieckiem. Nie muszę chyba pisać, że w polskim więzieniu pedofile nie mają lekkiego życia. Historia rozpoczęła się w roku 1997. Dlatego też nigdy nie uwierzę w to, aby Krzysztof przesiedział jakiś czas w więzieniu (około 1,5 roku) i żaden ze współwięźniów nie miał pojęcia o jego wyroku. Tu realizm książkowy jak dla mnie zaczyna być naciąganą fantastyką.

Ale dość czepliwości. Myślę, że opisu scen erotycznych z tej książki mogą się uczyć pisarze, którzy chcą zająć się literaturą dla dorosłych. Tu autor pokazuje co potrafi, choć kiedy nie mamy pełnych namiętności scen, niektóre dialogi wydawały mi się drętwe i sztuczne. Jakby były tylko niemiłym przerywnikiem miłosnych igraszek Renaty i Krzysztofa. Jednak dalej autor się rozkręca, całość nie jest tylko opisem zauroczenia. Krzysztof ma różne inne pomysły i jak dla mnie jeden jest gorszy od drugiego, ale książka wciąga. Całkowicie zasługuje na ilość kartek, jakie w sobie mieści (około 389). Nic nie dzieje się za szybko, nie ma bezsensownej akcji no i, na szczęście, historia romansem nie stoi. A co mamy? Akcję rodem z filmu sensacyjnego zaszczepioną w realiach polskich. Możemy dowiedzieć się co nieco o przeszłości bohatera i sprawdzić jak sobie radzi jako pierwszorzędny bad boy.

Nie łudźcie się również wielbiciele Lolity, Renata ani trochę nie przypomina tej bohaterki, a przynajmniej nie przypomina w tej pierwszej części książki. Sama bohaterka jest dla mnie zagadką i trudno mi napisać coś więcej na jej temat, ale za to Krzysztof… niestety, ale o tym bohaterze mam jak najgorsze zdanie. Ma dobrą pracę, wspaniała córkę i poukładane życie i na co je zamienia? Na więzienie i jeszcze gorsze kłopoty w zamian za spódniczkę czternastolatki. Oby jak najmniej takich „namiętnych” facetów na tej ziemi. Pomimo tego, są to postacie ubarwiające książkę i razem z szeregiem innych sprawią, że wszystko jest bardzo rzeczywiste. Nie zauważyłam sprzeczności, ani też różnic związanych z charakterem i zachowaniem.

Podsumowując, książka jest naprawdę dobra. Budzi skrajne emocje i w ogóle się nie zdziwię, gdy po jej przeczytaniu wielu z Was będzie miało różne zdania. Zawsze powtarzam, że literatura, która wzbudza takie emocje jest warta polecenia. Śmiało sięgajcie.

Informacje o książce:
Tytuł: Niebezpieczna jej uroda
Tytuł oryginału: Niebezpieczna jej uroda
Autor: Tomasz Kuza
ISBN: 9788377229194
Wydawca: Novae Res
Rok: 2013

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać