Poradniki

Miłość. I co dalej? – Tatiana Mindewicz-Puacz

Recenzja książki Miłość. I co dalej? - Tatiana Mindewicz-Puacz

Miłość. I co dalej?
Tatiana Mindewicz-Puacz

Tatiana Mindewicz-Puacz, ekspertka od komunikacji interpersonalnej i masowej, specjalistka do spraw kampanii społecznych, mówczyni motywacyjna, trenerka biznesu i szkoleniowiec. Autorka jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, skończyła również studia podyplomowe dla psychoterapeutów w Instytucie Psychologii Zdrowia, a także zdobyła certyfikat ICC oraz jest mentorką w programie telewizyjnym „Projekt Lady”.

W pierwszej książce „Luz. I tak nie będę idealna”, autorka odpowiada na nurtujące ludzi pytania: jak uwierzyć w siebie? Jak zbudować poczucie własnej wartości? Podkreślała w niej, że w życiu nie chodzi o to, żeby być najlepszym, idealnym, tylko o akceptację siebie, zwrócenie uwagi no to, że wszystkie jesteśmy piękne, mądre i dobre. Po sukcesie pierwszej książki, autorka postanowiła napisać drugą „Miłość i co dalej?”. Skupia się w niej na IMPASIE, miejscu, w którym często bywamy, ale chcemy jak najszybciej opuścić, tylko że nie wiemy za bardzo, jak i dokąd pójść, albo co najgorsze boimy się, że jak już wyjdziemy, to znajdziemy się w jeszcze gorszym położeniu. I przez to wszystko tkwimy w położeniu, które nas unieszczęśliwia.

Autorka skupia się w książce przede wszystkim na aspekcie miłości. Pisze o samotności w związkach. Wydawać się może, że w miłości najważniejsze jest zakochanie, a potem to już tylko tak jak w bajkach, długie i szczęśliwe życie. Jednak, niestety życie to nie bajka, coraz częściej widać dwoje ludzi, którzy żyją tak naprawdę osobno, są samotni w swoim związku, małżeństwie, nie potrafią już normalnie rozmawiać, a każda próba nawiązania dialogu kończy się awanturą i obwinianiem o różne rzeczy. Pojawia się żal, niezrozumienie, bezradność, a nawet lęk. Pani Tatiana, bazując na swoim doświadczeniu zawodowym, pisze, że takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości oraz że nie pojawiają się z dnia na dzień. Jest to zwykle długi proces, którego początków nawet nie zauważamy. W swojej książce stara się nam pokazać jak go rozpoznać, co zrobić, aby zdusić go w zarodku. Ciekawe jest, że autorka pokazuje nie tylko punkt widzenia kobiet, ale również to, jak mężczyźni odbierają trudności w związkach. Pokazuje nam cienką granicę między tym, czego możemy oczekiwać od partnera a tym, za co jesteśmy odpowiedzialne same. Autorka nie mówi nam konkretnie jak mamy żyć, co zrobić, żeby było lepiej, nie ocenia, nie poucza. Dzieli się zaś swoim doświadczeniem, pomaga zrozumieć siebie, pokazuje jak spojrzeć głębiej w swoją relację, a może wręcz spojrzeć z innej perspektywy.

Miłość i co dalej?” pomimo tego, że porusza ciężkie tematy, napisana jest w bardzo lekkim stylu. Pochłonęłam ją praktycznie na raz, tylko z jedną małą przerwą na zrobienie kubka kawy. Historie opisane przez autorkę pokazują, że nawet z pozoru dobre małżeństwo, w miarę zgodny związek, może powodować, że czujemy się w nim źle. Podkreśla również, że warto nad nim pracować, a jeśli nawet nie nad związkiem, to chociaż nad samym sobą, aby pomogło to nam podjąć decyzję co dalej, jak wybrnąć z impasu, w którym się znaleźliśmy. Podkreśla też, że:

„Nie wolno nam zapominać o tym, co w nas najpiękniejsze, o powodach, dla których wybraliśmy siebie nawzajem. A jeśli tak się zdarzy, że przez chwilę stracimy je z oczu, należy to sobie jak najszybciej przypomnieć. Warto nauczyć się przywoływać dobre wspomnienia, kolekcjonować obrazy, które uwieczniają w pamięci ważne, dobre chwile”.

Autorka, aby wzmocnić swój przekaz, uwydatnia i podkreśla ważne myśli takie jak:

„Trudno pracować nad związkiem w pojedynkę, jednak bezcenną wartością pracy nad sobą jest przyjrzenie się własnym uczuciom, zrozumienie tego, co przeżywamy. Przygotowanie do zmiany, bez względu na to, jaką finalnie podejmiemy decyzję, ma ogromne znaczenie”.

Ja książkę przeczytałam z ciekawości, co autorka ma do powiedzenia (nowego, innego?) w temacie, który był już opisywany wielokrotnie. Nie żałuję czasu poświęconego na lekturę, a książkę polecam nie tylko tym, którzy przeżywają kryzys w związku, ale wszystkim. „Miłość i co dalej?” pokazuje, jak cienka jest granica od miłości do rutyny, przyzwyczajenia. Zwraca uwagę, że związek trzeba pielęgnować cały czas.

Informacje o książce:
Tytuł: Miłość. I co dalej?
Tytuł oryginału: Miłość. I co dalej?
Autor: Tatiana Mindewicz-Puacz
ISBN: 9788326826887
Wydawca: Agora
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać