Literatura faktu

Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce – Barbara Stanisławczyk

Recenzja książki Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce - Barbara Stanisławczyk

Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce
Barbara Stanisławczyk

Ta książka to zupełna rewelacja, w której Autorka dokonała brawurowej analizy prób zniszczenia polskiego patriotyzmu i wszelkich chrześcijańskich wartości. W końcu Ktoś posługując się faktami (książka jest wolna od subiektywnej oceny Autorki) mówi nam prawdę o tym jak współczesny świat wykrzywił, odwrócił, przepoczwarzył znaczenie słowa patriotyzm i wolność, w imię, której podobno wszystko wolno. Szkoda tylko, że nowo pojęta wolność – pojęcie, które kojarzy się z dobrymi przymiotami obecnie krzywdzi, powoduje rozpad rodzin, daje przyzwolenie do zabijania. Żyjemy w czasach kiedy właściwie pojęta wolność, tradycyjny patriotyzm, wartości chrześcijańskie zostały zdewaluowane, ośmieszone, a ludzie je wyznający są uznawani za mało roztropnych i głupich.

„Nowy ład cywilizacyjny, proponowany przez szeroko rozumianą lewicę, prowadzi do przedefiniowania i przewartościowania podstawowych pojęć i wartości, które wytworzyła cywilizacja chrześcijańska: Boga, prawdy, dobra, wolności, rodziny, narodu, wspólnoty. Jego celem jest stworzenie globalnego świata, w którym państwa narodowe zostaną zastąpione „rojowiskiem”, a tożsamość człowieka, płynną tożsamością „człowieka – nikt”. Strona konserwatywno – prawicowa broni tradycyjnego ładu, w nowym widząc zagrożenie powrotem do barbarzyństwa”.

Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce” Barbary Stanisławczyk, to książka opisująca ciągły spór, walkę pomiędzy tradycyjnym patriotyzmem, a patriotyzmem nowoczesnym (pomiędzy cywilizacją chrześcijańską, a liberalno–lewicową), który doprowadził do podziału społeczeństwa. Streszczając w jednym zdaniu mogłabym rzec, że polemika zawarta w książka odpowiada na pytanie dlaczego my, Polacy jesteśmy podzieleni?

Książka zawiera około 700 stron wraz z bogatą bibliografią, w której możemy znaleźć pozycje naukowe, wspomnienia, książki, monografie, źródła archiwalne, akty prawne, strony internetowe czy też debaty. Tak szeroki spis bibliograficzny świadczy o niezwykłej rzetelności i staranności Autorki. Książka jest jedynie zbiorem faktów, zdarzeń i wypowiedzi, Autorka nie zamieszcza swojej opinii, nie opowiada się po żadnej ze stron, w sposób suchy ale interesujący gromadzi maksymalnie dużo źródeł na zadany problem. Cała treść osadzona jest bardzo mocno w kontekście historycznym naszego kraju. Problem nakreślony jest od czasów złotej wolności szlacheckiej, przez I i II Wojnę Światową, komunizm i czasy współczesne. Takie podejście do zagadnienia jest bardzo wartościowe, ponieważ pomaga spojrzeć szerzej i zrozumieć problem dogłębnie. Pani Barbara ujęła problem w bardzo szerokim kontekście tematycznym. Zawiera ona oprócz aspektu historycznego również aspekt, religijny, polityczny i społeczny. Autorka pokazuje, że toczący się spór jest nie tylko sporem politycznym i medialnym. Pokazuje jak media manipulują faktami i opinią publiczną, jak głoszą „prawdę” im wygodną. Okazuje się również, że tą samą historię można opowiedzieć na dwa różne sposoby na użytek różnych interesów. Wskazuje Ona na niebezpieczeństwo związane z próbą wyrwania z człowieka jego tożsamości, pozbawienia go jakichkolwiek wartości, a wszystko w imię szeroko pojętej globalizacji. Okazuje się, że w czasach wolności i dobrobytu tak naprawdę musimy bronić wartości, z których wyrośliśmy i na których opiera się nasza narodowa tożsamość. Czy poprzez wolność, w której wszystko można nie zniszczymy sami siebie, naszej tradycji i tożsamości?

Ja sięgnęłam po tę książkę z ciekawości, a właściwie bardziej z próby zrozumienia obecnej sytuacji politycznej i społecznej Europy oraz tego dlaczego to, co nienormalne staje się powszechnie obowiązujące, a takie wartości jak np.: pełna rodzina czy wspólnota narodowa odchodzą do lamusa i stają się zagadnieniem niczym z kosmosu. Uważam, że ta książka jest fenomenalnym odkryciem i doskonale wpisuje się w obecną sytuację społeczno–polityczną naszego kraju. Dla mnie osobiście jest ona próbą wykrzyczenia, że budujemy między sobą przepaść, nie do przeskoczenia oraz stanowi punkt zastanowienia w jakim kierunku i dokąd zmierzamy jako cywilizacja ale również jako Polska? Odnalazłam w niej wszystko czego szukałam, a nawet więcej.
Książkę tę polecam wszystkim, którzy chcą być świadomymi obywatelami, tym wszystkim którzy chcą sobie wyrobić własne zdanie, zrozumieć co się wokół nas dzieje i podjąć świadomą decyzję jaki kształt ma mieć kraj w którym żyjemy i być może żyć będą nasze dzieci.

Informacje o książce:
Tytuł: Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce
Tytuł oryginału: Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce
Autor: Barbara Stanisławczyk
ISBN: 9788380790001
Wydawca: Fronda
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać