„Tajemnicze morderstwo w kamienicy na warszawskiej Woli, wielkie afery z reprywatyzacją w tle, a do tego wszystkiego charakterna emerytka z nieodłącznym kraciastym wózkiem jako rodzima panna Marple. Tego w polskim kryminale jeszcze nie było!”
Dokładnie tak, przed nami zabawna komedia kryminalna, jej główną bohaterką jest starsza pani, której nie tylko obrabowano mieszkanie, ale, co gorsza, sprofanowano najcenniejszą pamiątkę, jaką posiadała po zmarłym mężu — jego galowy garnitur. Takiej zniewagi panna Marple nie może odpuścić i musi ją pomścić. Kobieta na początek stara się iść przyzwoitą ścieżką dochodzenia winy. Wzywa policję, składa zeznania, opisuje wszystko z detalami, nawet wskazuje potencjalnego winnego, jednak policja w osobie Sobieszczańskiego (tudzież Borewicz), nie do końca ustawia sprawę w odpowiednim miejscu na liście swoich priorytetów, dlatego też nasza bohaterka postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zaczyna dochodzenie po swojemu. Początkowo wszystkie ślady, tak jak zresztą przypuszczała, wiodą do mężczyzny bez nogi mieszkającego piętro wyżej. Dla niej jest to oczywiste, jednak policja już tak tego nie widzi. Mała komplikacja następuje, gdy facet bez nogi zostaje zamordowany i to we własnym mieszkaniu, a pani Zofia z roli poszkodowanej, szybko zostaje przeniesiona do rangi głównej podejrzanej, jako że mogła nią kierować chęć zemsty i odwetu na domniemanym sprawcy włamania. Teraz cała sprawa nabiera rumieńców, bo pani Zofia musi nie tylko odnaleźć sprawcę, ale również oczyścić swoją skromną osobę ze stawianych jej zarzutów.
Szczerze muszę przyznać, że mam bardzo mieszane uczucia co do recenzowanej książki. Z jednej strony nawet mi się podobała, z drugiej była napisana tak prostym językiem, że aż czasami nie chciało mi się jej czytać. Zwykle takie lekkie i przyjemne książki pochłaniam w jeden czy dwa wieczory, z tą zostałam na kilka, gdyż co chwilę rozpraszałam się i nie mogłam skupić na lekturze, bo była aż tak mało wymagająca. Z jednej strony polubiłam główną bohaterkę, z drugiej jej postać była zbyt przerysowana. Autor ewidentnie starał się stworzyć fajną babcię z jajem — i to mu się jak najbardziej udało. Czasami teksty i zachowania pani Zofii doprowadzały mnie do łez, czasami jednak zastanawiałam się, czy jest możliwe, żeby ktoś był aż tak egoistyczną, irytującą, a czasami nawet wulgarną babcią w jednym. Być może celem autora było właśnie ukazanie takiej właśnie skrajnie zbuntowanej osoby, aby zwrócić naszą uwagę na to, że starsi ludzie też mogą być pełni wigoru i chęci do zdobywania świata, jak my.
Spodobał mi się fakt, że pomimo bardzo lekkiej i zabawnej formy książki, autorowi udało się przemycić smutną, ale jak najbardziej prawdziwą stronę życia osób starszych. Pan Jacek Galiński wspomina w swojej powieści o problemach z pieniędzmi u emerytów, pokazuje, że potrafią jeździć z jednego końca miasta na drugi, aby zrobić zakupy w promocyjnych cenach, możemy mówić, że tak naprawdę nie mają nic innego do roboty, ale z drugiej niekiedy nie mają wyjścia i muszą gnać na ten drugi koniec miasta, aby zaoszczędzić parę groszy, by później mieć na leki. Drugim problemem poruszanym przez autora jest samotność, kolejnym służba zdrowia. Pani Zofia musi czekać 4 lata na wizytę u lekarza!
Tak jak sami możecie wywnioskować z powyższej recenzji, ciężko mi jednoznacznie napisać, czy „Kółko się pani urwało” jest pozycją godną polecenia, czy nie. Ma swoje plusy i minusy, wady i zalety. Warto też tutaj dodać, że jest to debiutancka powieść autora i chociażby dlatego warto sięgnąć po tę pozycję, aby dać mu szansę na dalszy rozwój i szlifowanie warsztatu. Myślę, że autor jak najbardziej ma potencjał i dobre pomysły. Sam wątek kryminalny i jego rozwój był ciekawy, zakończenie zaskakujące, a że język naprawdę prosty — to jest jak najbardziej do nadrobienia i wyćwiczenia. Zawsze warto wspierać polskich autorów, szczególnie debiutantów, aby dalej obserwować, jak kształtuje się ich warsztat literacki i rozwija kariera.
Informacje o książce:
Tytuł: Kółko się Pani urwało
Tytuł oryginału: Kółko się Pani urwało
Autor: Jacek Galiński
ISBN: 9788328063624
Wydawca: WAB
Rok: 2019