Poradniki

Jutro zaczyna się dziś czyli jak zaprojektować swoją wymarzoną przyszłość – Edyta Walęciak-Skórka

Recenzja książki Jutro zaczyna się dziś czyli jak zaprojektować swoją wymarzoną przyszłość - Edyta Walęciak-Skórka

Jutro zaczyna się dziś czyli jak zaprojektować swoją wymarzoną przyszłość
Edyta Walęciak-Skórka

Książka z gatunku, które zwykle omijam szerokim łukiem na półkach księgarni. Wręcz mam wrażenie, że obecnie panuje swoista moda by każdy celebryta podzielił się swoim spełnieniem i receptą na sukces, pisząc poradnik typu: „Jak zdobyć szczęście w 5 minut”. Jak już się można domyślić, „Jutro zaczyna się dzisiaj” jest książką z gatunku poradników motywacyjnych. Tym, co mnie przekonało by dać autorce szansę, był tytuł. Z jednej strony banalny, ale po głębszym zastanowieniu dotyka głównej przyczyny naszych niepowodzeń w kwestii postanowień. Kto z nas nie doświadczył na własnej skórze uspokajającej mocy stwierdzenia: „dieta? – tak, ale od jutra!”. Uzbrojona w sceptycyzm i dużą dozę krytycyzmu zabrałam się za lekturę.

Książka powstała w oparciu o jeden z programów szkoleniowych autorki, o nazwie: Akademia Projektantek Przyszłości. Pierwszym dużym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że autorka pisze zwracając się tylko do kobiet. Dla Panów, którzy zechcieliby sięgnąć po poradnik może być to bariera nie do przeskoczenia. Ciężko byłoby im się wczuć w opisywane historie i przykłady, stąd „Jutro zaczyna się dzisiaj” można zaliczyć do szeroko pojętej literatury kobiecej.

Układ książki jest spójny, podzielony na rozdziały omawiające po kolei tzw. dary. Są to przymioty, które według autorki każda z nas posiada i tylko od tego jak je wykorzystamy i rozwiniemy zależy nasza przyszłość. Jest to 8 pozornie błahych cech, które po omówieniu tematu, faktycznie mogą być niezbędne w szczęśliwym i spełnionym życiu. Są to: dar wiary, dar przepowiadania, dar przyciągania, dar wdzięczności, dar wyboru, dar mądrości, dar siły i dar działania.

Autorka przy każdym z darów podaje konkretny przykład, jak może on wpływać na nasze życie. Uzbrojone w tę wiedzę możemy się zabrać do części właściwej książki, czyli zadań mających na celu pokazanie czytelniczkom, że mają wpływ na swoje życie a przez to na realizowanie marzeń i bycie Paniami samych siebie. Pozwala to na przejęcie świadomej kontroli nas swoim losem, wyborami i w konsekwencji – szczęściem.

Dość zaskakującym był fakt, że książka jest poniekąd interaktywna. Jest kilka momentów, w których autorka podaje link, dzięki któremu możemy obejrzeć film instruktażowy, bądź przeprowadzić test. Jest to bardzo ciekawa opcja, która pozwala częściowo się poczuć jak na warsztatach, a nie tylko jak na lekturze książki.

Wszystko brzmi miło i przyjemnie jak się ogranicza tylko do czytania o zmianach, ale aby doświadczyć faktycznych rewolucji w swoim życiu, potrzeba oczywiście działania. Byłam ciekawa, czym autorka usprawiedliwi fakt motywowania innych, napisania poradnika jak poprawić jakość swojego życia, w skrócie: czy sama przeszła podobną drogę do tej, którą proponuje czytelniczkom?
Po przeczytaniu krótkiej notki biograficznej, dowiadujemy się, że pani Edyta mimo młodego wieku sporo już w swoim życiu osiągnęła. Dzięki uświadomieniu sobie, że nie satysfakcjonuje ją dotychczasowe życie, podjęła walkę by to zmienić i… udało się! Oprócz bycia żoną i matką, skończyła studia na dwóch kierunkach oraz uzyskała certyfikat bycia Dream Coach’em. Szkoliła się u takich sław jak np. Nick Vujicic.

Coaching w Polsce to wciąż raczkująca dziedzina, na chwilę obecną nie będąca zaklasyfikowana jako zawód. Obecne tempo życia i ciągły nacisk na rozwój osobisty mogą prowadzić do wyczerpania chęci, możliwości i zapału, którymi dysponujemy. Pracodawcy, współmałżonkowie, dzieci, znajomi – wszyscy czegoś od nas oczekują i gdy docieramy do momentu, że nie jesteśmy już w stanie nic więcej z siebie dać, jednym z rozwiązań może być spotkanie z coachem. Jest to ktoś, kto pomoże nam odnaleźć nową ścieżkę w życiu oraz da narzędzia by odkryć swój potencjał. Sam nie rozwiąże sam naszych problemów, ale poprzez towarzyszenie temu procesowi, swoją wiedzę i doświadczeniem ułatwi to zadanie.

Jestem przekonana, że coaching nie jest dla każdego. Jednak po przeczytaniu książki pani Edyty Walęciak-Skórki, stwierdzam, że mój skrajny sceptycyzm odnoszący się do tej nowej metody motywacji, uległ zmianie. Dopuszczam, że na którymś etapie życia, ja także mogłabym z tego sposobu skorzystać, choćby z czystej ciekawości, co zupełnie obca osoba może mi o mnie odkrywczego powiedzieć. Jednak póki co, w celu zmiany swojego sposobu myślenia, warto spróbować samej książki „Jutro zaczyna się dziś”. Ja wciąż realizuję kolejne kroki programu i muszę przyznać, że jest to zdecydowanie wartościowy sposób spędzania wolnego czasu.

Informacje o książce:
Tytuł: Jutro zaczyna się dziś czyli jak zaprojektować swoją wymarzoną przyszłość.
Tytuł oryginału: Jutro zaczyna się dziś czyli jak zaprojektować swoją wymarzoną przyszłość
Autor: Edyta Walęciak-Skórka
ISBN: 9788328314269
Wydawca: Helion
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać