Poradniki

Jak zjednać sobie ludzi. Metody agenta FBI – Robin Dreeke

Jak zjednać sobie ludzi. Metody agenta FBI - Robin Dreeke

Jak zjednać sobie ludzi. Metody agenta FBI
Robin Dreeke

Myślę, że recenzję książki „Jak zjednać sobie ludzi” warto zacząć od przybliżenia sylwetki autora. Robin Dreeke swoją karierę w FBI rozpoczął w 1997 roku, kiedy to ukończył studia w US Naval Academy i odbył już służbę w US Marine Corps. Autor ukończył również wiele kursów psychologii społecznej, które obejmowały między innymi szkolenia praktyczne w dziedzinie relacji międzyludzkich. Co więcej, Dreeke kierował Programem Analizy Behawioralnej w FBI, zanim zakończył służbę.

Czy wiecie, że:

„Pierwsze wrażenie i początkowe działania podejmowane w jakimkolwiek kontakcie międzyludzkim narzucają ton całej znajomości i decydują o tym, czy druga strona będzie patrzeć przychylne okiem, czy wrogo. […] Kiedy ktoś oświadcza: „Musisz się zmienić” albo: „Ja Cię zmienię”, to chyba podejmuje się zadania z góry skazanego na niepowodzenie i czeka go rozczarowanie. Wielu psychologów jest zdania, że znaczna część osobowości wynika z uwarunkowań genetycznych i z biologii. Wpływają na nią osobiste doświadczenia, jednak z podstawami osobowości już się rodzimy. Nie możemy zmienić biologii ani genów, za to możemy wyostrzyć albo stłumić pewne cechy, jeśli zajdzie taka potrzeba i podejmiemy stosowną decyzję.
Gdy okoliczności będą tego wymagać, każdy z nas potrafi świadomie poprawiać umiejętność pisania ręką niedominującą. Na tej samej zasadzie możemy modyfikować tempo mówienia — jeśli oczywiście chcemy. Dokonywanie zmian w sobie nie ogranicza się do szybkości mówienia. Może obejmować każdy element. Jeśli dysponujemy właściwym narzędziem, możemy wybrać, jak komunikować się z otaczającym światem”.

Właśnie taki cel ma ten poradnik, nauczyć nas doskonałej komunikacji z otaczającym nas światem. Ludzie, którzy potrafią tak robić, niekoniecznie są obdarzeni nadzwyczajnymi zdolnościami. Nawet my sami, wykorzystujemy te narzędzia w codziennym życiu, czasami nie zdając sobie z tego sprawy. Różnica między jednymi a drugimi polega na tym, że Ci pierwsi, znają te techniki, wiedzą jak ich używać i świadomie z ich korzystają, tak aby czerpać korzyści. Drudzy natomiast przypadkowo coś zrobią, nie zdając sobie z tego sprawy, a co za tym idzie, nie powtórzą czynności świadomie, aby ułatwić sobie życie.

W książce „Jak zjednać sobie ludzi” autor pokazuje nam jak świadomie wpływać na innych. Opisuje on w poradniku konkretne działania oraz pokazuje, że kluczem do wszystkiego jest traktowanie innych tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani. Dreeke bazując na swoim niezwykle bogatym doświadczeniu oficera marines, agenta FBI oraz szefa Programu Analizy Behawioralnej, dzieli się z nami metodami, które z pewnością pozwolą nam skuteczniej radzić sobie w życiu zarówno zawodowym, jak i prywatnym.

W poradniku autor przedstawia na dziesięć prostych metod, które stosowane razem albo wybiórczo, powinny podnieść jakość naszego życia oraz poprawić nasze relacje z otaczającym nas światem, w domu, pracy, wszędzie tam, gdzie spotykamy się z innymi ludźmi. I tak kolejne metody mówią o tworzeniu sztucznych ograniczeń czasowych, przekazywaniu sygnałów pozawerbalnych, mówieniu wolniej, okazywaniu współczucia i chęci niesienia pomocy, odrzuceniu własnego ego, docenianiu innych, zadawaniu właściwych pytań, technice Quid pro quo, dawaniu prezentów oraz sztuce zarządzania oczekiwaniami. Dodatkowo w książce zostały dodane praktyczne ćwiczenia, które doskonale uzupełnią przedstawioną wcześniej teorię. Autor podkreśla, że wykonanie ich, skutecznie zwiększy naszą pewność siebie oraz umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktów z otoczeniem.

Niektóre z metod przedstawionych w poradniku, nie były odkrywcze, ale tak jak wspomniałam na początku, stosowałam je, nie mając wiadomości, jaki wpływ wywierają ona na rozmowę i rozmówcę. Myślę, że z podobnym odczuciem spotka się wiele osób czytających ten poradnik. Warto dodać, że książką jest taką wiedzą w pigułce, bardzo króciutka, można ją pochłonąć dosłownie w trzy godziny, co w sumie jest wadą i zaletą, gdyż daje nam taki bardziej zarys wiedzy, ale nie wyczerpuje dogłębnie tematu. Jest jednak moim zdaniem, na tyle profesjonalna, że po jej lekturze będziemy mogli bardziej świadomie rozmawiać z innymi ludźmi i sprawiać, że rozmowa z nami będzie przyjemnością oraz zostanie zapamiętana na dłużej.

Informacje o książce:
Tytuł: Jak zjednać sobie ludzi. Metody agenta FBI
Tytuł oryginału: IT IS NOT ALL ABOUT ME: The Top Ten Techniques for Building Quick Rapport with Anyone
Autor: Robin Dreeke
ISBN: 9788395965319
Wydawca: Kompania Mediowa
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać