Poradniki

Jak przestać się martwić – dr Frank Tallis

Jak przestać się martwić? - dr Frank Tallis

Jak przestać się martwić
dr Frank Tallis

Zamartwianie jest dla umysłu tym, czym ból dla ciała” – po przeczytaniu poradnika „Jak przestać się martwić” ten cytat utkwił mi w głowie najbardziej. Uważam, że autor ma całkowitą rację. Praca dr Franka Tallisa jest idealną pozycją dla osób, które martwią się za dużo. Książka przyciąga do siebie już samym tytułem. Jest prosty i przekazuje od razu czego można się spodziewać wewnątrz. Przyjemna okładka i dobry opis zachęcają do przeczytania.

Dr Frank Tallis jest autorytetem w dziedzinie stanów obsesyjnych. Wykładał również psychologię kliniczną i neuronaukę interdyscyplinarną. Jest autorem wielu prac naukowych, które zostały opublikowane w międzynarodowych czasopismach. Pisze nie tylko poradniki psychologiczne, ale również kryminały, za które zdobył wiele nagród literackich. Dzięki takiemu wykształceniu książka dodatkowo zyskuje na wartości, ponieważ wszystko w niej zawarte jest oparte na nauce. Wiele poradników niestety nie ma takich fundamentów. Ta książka jest w całości przemyślana i napisana przez wybitnego autora. Dzięki temu czytelnik może mieć pewność, że jej zawartość jest bardzo wartościowa.

Jak przestać się martwić?” to pozycja bardzo na czasie. Kto w obecnych czasach, szczególnie tych pandemicznych, nie nosi w sobie stresu i zmartwień? No właśnie. Każdy z nas martwi się mniej lub bardziej. Dzięki tej książce możemy spróbować i nauczyć się kontrolować te emocje. Jak uważa dr Frank Tallis zamartwianie się wcale nie jest negatywną emocją, tak jak każdy z nas ją odbiera. To alarm, ostrzeżenie, że mamy do rozwikłania konkretne sprawy. Dzięki temu nasze ciało i umysł daje nam znać, że jest coś co nam przeszkadza i musimy się tym zająć. Cytat, który przytoczyłam na samym początku jest idealnym porównaniem. Zamartwianie się jest niczym innym jak pomocną reakcją umysłu, który przypomina, że masz do rozwiązania problem. Musi być nieprzyjemna w odczuciu, tak samo jak ból dla ciała, ponieważ inaczej ignorowalibyśmy ją. Cała książka niesie bardzo wiele takich przydatnych informacji. Dodatkowo poradnik nie zawiera w sobie tylko teorii ale również praktykę. Jest napisany prostym językiem, dzięki czemu czyta się bardzo szybko.

Autor podzielił swoją pracę na sześć części. Pierwsza mówi nam czym jest zamartwianie się – czyli to teoria, która przybliża nam sam proces, który następuje po wystąpieniu problemu w naszym życiu. Kolejny etap to przygotowanie do rozwiązywania takich problemów. Tutaj autor przygotowuje nas do próby uporania się z daną trudnością. Podkreśla jak ważna jest praktyka, ponieważ rozwiązywanie problemów to umiejętność, której można się nauczyć. Ważna jest praca i praktyka. Trzeci rozdział daje nam konkretne narzędzia, które są potrzebne do takiego działania. Autor nazywa je „pakietem rozwiązywania problemów”. Kolejny etap, jak można się domyślić, to wprowadzanie tych praktyk w życie. Następnie dostajemy rozdział poświęcony radzeniu sobie z przeszkodami. Bardzo ważny w odniesieniu do całego procesu jakim jest uczenie się rozwiązywania problemów. Ostatni rozdział jest przede wszystkim dla osób, które mimo wszystko nadal martwią się za dużo. Książka zawiera wiele przykładów, dzięki którym jesteśmy w stanie zobrazować sobie dany przypadek. Poradnik mimo tytułu jest bardzo optymistyczny. Uświadamia nam, że każdemu z nas zdarza się martwić i jest to naturalna emocja, której całkowicie się nie wyzbędziemy. Dzięki niej możemy radzić sobie z problemami. Autor porusza również kwestię nadmiernego martwienia się. Niektórzy po prostu martwią się więcej niż inni. Jest im trudniej przezwyciężyć negatywne myśli. I ta książka pokazuje jak radzić sobie z takim zachowaniem. Gdy zamartwiania jest za dużo, wtedy negatywnie wpływa to na nasze życie.

„[…] to prawda, że że niektórzy zamartwiają się bardziej niż inni. Nie jest prawdą jednak, że jeśli już tak masz, to musi tak pozostać przez resztę twojego życia. Niniejsza książka jest o tym, jak nauczyć się kontrolować zamartwianie się. Nie będę natomiast próbować cię z tego wyleczyć, ponieważ byłoby to bardzo niemądre. Jak się wkrótce przekonasz w niektórych sytuacjach zamartwianie się może mieć bardzo konkretne zalety.”

Poradnik ma nauczyć nas kiedy zamartwianie jest złe a kiedy ma pomóc nam rozwiązać konkretny problem.

Szczerze polecam książkę wszystkim, którzy chcą zrozumieć proces jakim jest zamartwianie się. Tym, którzy martwią się za dużo – w szczególności. Ta książka jest dla Was! W łatwy i przystępny sposób pokaże jak przełamać schemat nadmiernego stresu i na przykładach nauczy jak sobie z tym radzić.

Informacje o książce:
Tytuł: Jak przestać się martwić
Tytuł oryginału: How to stop worrying
Autor: dr Frank Tallis
ISBN: 9788366575745
Wydawca: Insignis
Rok: 2021

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać