Popularnonaukowe

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły – Adele Faber, Elaine Mazlish

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły - Adele Faber, Elaine Mazlish

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły
Adele Faber, Elaine Mazlish

Doświadczenie rodzicielstwa może być najradośniejsze ze wszystkich, jednak może być również frustrujące, irytujące, męczące, a nawet przytłaczające.

Co zrobić, by rodzicielstwo było najradośniejszym doświadczeniem? Jak się zachowywać, by uniknąć frustracji, zmęczenia i irytacji przy wychowywaniu dzieci? Czy istnieje recepta na „dobre relacje z dziećmi”?

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły, to książka napisana przez dwie matki – Adele Faber i Elaine Mazlish. Matki, które wcale się nie spodziewały, że zostaną autorkami najbardziej poczytnych poradników dla rodziców na świecie. Zmęczone i bezsilne wobec ciągłych konfliktów z własnymi dziećmi udały się na warsztaty dla rodziców prowadzone przez dra Haima Ginotta. Pracowały kilka lat, zanim naprawiły relacje z młodszym pokoleniem we własnych rodzinach. Kiedy stały się ekspertkami w dziedzinie poradnictwa rodzicielskiego, postanowiły napisać podręczniki dla rodziców, by podzielić się wiedzą dotyczącą metod i technik „dogadywania się z dziećmi”.

Książka składa się z sześciu rozdziałów, podsumowania i aneksu. Każdy z rozdziałów ma taką samą budowę. Autorki w każdym podejmują temat innego zachowania rodziców wobec dzieci (np. dawanie pochwał, zachęcanie do współpracy czy samodzielności). W pierwszej części Czytelnik jest zapoznawany z typowymi zachowaniami rodziców wobec dzieci. Pojawia się tu mnóstwo ćwiczeń i rysunków, które obrazują relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi. Jednocześnie autorki podają własne, bardziej efektywne sposoby zachowania w trudnych sytuacjach. Druga część rozdziału poświęcona jest odpowiedziom na trudne pytanie i omówieniu wyjątkowych sytuacji w ramach omawianej tematyki. Czytelnicy znajdą tu również obrazowe relacje rodziców amerykańskich, którzy opowiadają, jak nowe techniki wychowawcze sprawdziły się w ich domach. Tym, co wyróżnia książkę, jest niewątpliwie trzecia część każdego z rozdziałów. Znajdują się tu relacje polskich rodziców, którzy barwnie opisują własne doświadczenia przy wprowadzaniu zmian relacjach z dziećmi. W podsumowaniu autorki żegnają się z Czytelnikami, przytaczając relację jednej z uczestniczek warsztatów, która ostatecznie utwierdza się w słuszności zmiany technik wychowawczych. W nowym wydaniu podręcznika pojawia się również aneks, którego najważniejszą częścią jest rozdział napisany przez Joannę Faber, córkę jednej z autorek. Przytacza ona własne doświadczenia związane m.in. z wprowadzaniem nowych zasad do domu rodzinnego.

Jeśli miałabym jednym zdaniem ocenić poradnik Jak mówić…, powiedziałabym, że ta książka „sama się czyta”. Mimo iż jest pełna specjalistycznej wiedzy psychologicznej, nawet trochę nie przypomina niemożliwych do rozszyfrowania naukowych tomów. Wprost przeciwnie – czyta się ją lekko i przyjemnie. Każda nowa treść przedstawiana jest w bardzo obrazowy, dający do myślenia sposób. Autorki nie krytykują rodziców, ale pokazują nieefektywność ich zachowań. Podział na części jest tak jasny i klarowny, że ma się poczucie bycia prowadzonym przez proces zmierzający po konkretnym torze w określonym kierunku. Ogromną zaletą jest przytaczanie relacji rodziców, biorących udział w warsztatach powstałych na podstawie podręcznika. Autorki nie pomijają również opisów porażek w stosowaniu nowych technik czy chwil zwątpienia i rezygnacji. Umieszczenie w książce opowieści z doświadczeń rodziców polskich niewątpliwie dodaje jej wiarygodności. Nie sposób wątpić w skuteczność proponowanych technik. Ba! Aż chce się je zaraz wypróbować w praktyce.

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły jest książką, dla wszystkich, którzy potrzebują wsparcia w poprawie relacji z dziećmi. Nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy. Nie trzeba spędzić miesięcy na kursach i szkoleniach. Wystarczy uważnie przeczytać poradnik i wytrwale dążyć do tego by, „doświadczanie rodzicielstwa było najradośniejszym ze wszystkich”.

 Informacje o książce:
Tytuł:  Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły
Tytuł oryginału: How to talk so kids will listen and listen so kids will talk
Autor: Adele Faber, Elaine Mazlish
ISBN: 9788372785015
Wydawca: Media Rodzina
Rok: 2012

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać