Anty-recenzja

Homeopatia. Alternatywny sposób leczenia – Beata Moksa-Kwodzińska

Recenzja książki Homeopatia. Alternatywny sposób leczenia

Homeopatia. Alternatywny sposób leczenia
Beata Moksa-Kwodzińska

Po książkę Homeopatia. Alternatywny sposób leczenia sięgnęłam z czystej ciekawości, gdyż homeopatia jest bardzo kontrowersyjną metodą leczenia, która zyskała sobie zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników. Osobiście mam do niej podejście sceptyczne lecz dla pełnego obrazu  chciałam poznać argumenty zwolenników. W tym miejscu chciałabym zaznaczyć, że nie jestem specjalistą w tym zakresie, nigdy też nie stosowałam tego typu leczenia.

Ostatnio bardzo popularny jest zwrot ku naturze, stąd nie dziwi rosnące zainteresowanie ziołolecznictwem, dietami paleo, produktami typu bio, eco, z apteczki babuni, czy w końcu samą homeopatią.

Tytułem wstępu i dla wyjaśnienia – homeopatia pochodzi z połączenia dwóch słów: homois (podobny) i pathos (ból), jest definiowana jako „nieuznawana przez naukę metoda leczenia polegająca na stosowaniu w bardzo dużym rozcieńczeniu środków, które w normalnym stężeniu powodują objawy podobne do objawów danej choroby”. Jest to zatem terapia wykorzystująca rozcieńczone substancje, które podane w większych, niż zastosowane w preparacie, dawkach spowodowałyby wystąpienie choroby.  Podstawową zasadą leczenia homeopatycznego jest przekonanie „podobne powinno leczyć się podobnym”.

Natomiast zdaniem autorki:

„Podstawą homeopatii w leczeniu jest psychosomatyka, która zajmuje się związkami, jakie zachodzą między chorobami ciała, a życiem duchowym. Ta zasada jest podstawą w tworzeniu kompleksów homeopatycznych, które są dostępne w aptekach. Przez tę regułę leki kompleksowe mają osłabione działanie. Można uczynić wiele dobrego, lecząc same dolegliwości chorobowe, natomiast sferę duchową można uleczyć medytacją, ćwiczeniami oddechowymi lub pozytywnym sposobem myślenia. Osobiście natomiast kieruję się inną zasadą. Kompleksy, które opracowałam, mają za zadanie skupić się konkretnie na danej chorobie. Dlatego działanie moich kompleksów jest szybsze i skuteczniejsze: np. w przypadku rwy kulszowej – po zastosowaniu mojego kompleksu – poprawa następuje już w pierwszej dobie, a po dwóch dobach objawy chorobowe mijają, lecz chorobę jeszcze trzeba doleczyć. I tak jest we wszystkich przypadkach chorobowych – w zależności od stanu zaawansowania danej choroby.”

Autorka przekonuje o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania homeopatii, zaleca stosowanie jej nawet u alergików i małych dzieci.

Ważnym argumentem przemawiającym za tą metoda leczenia jest odrzucenie środków farmakologicznych, które jak powszechnie wiadomo, oprócz efektu leczniczego mogą wywoływać szereg skutków ubocznych. Ponadto zdaniem Beaty Moksa-Kwodzińskiej leczenie farmakologiczne polega na tylko tłumieniu symptomów chorobowych, a nie na leczeniu ich właściwej przyczyny.

Autorka opiera się na osobistym wieloletnim doświadczeniu. Homeopatią zajmuje się od 11 lat. Z czasem zauważyła pewne niedoskonałości dostępnych na rynku środków, dlatego też od 7 lat sama opracowuje kompleksy homeopatyczne na konkretne dolegliwości. Na swoim koncie ma ich już 213, które prezentuje w niniejszej pozycji. Ponadto niebagatelne znaczenie ze względu na charakter prezentowanych w książce treści ma fakt, iż  Beata Moksa-Kwodzińska od 5 lat zajmuje się również  bioenergoterapią i hipnozą. Proponuje homeopatię w sytuacjach, kiedy skończyły się możliwości tradycyjnej medycyny.

Uważa, że:

„Homeopatia nie stanowi konkurencji dla medycyny konwencjonalnej, takie nastawienie jednak wymaga przestawienia toku rozumowania lekarzy. Trafna diagnoza specjalisty, wyniki badań – to podstawa szybkiego wyleczenia pacjenta. Pacjenci mają wybór, jaką metodę zastosują w swoim leczeniu, jednakże większe zaufanie okazują wobec medycyny konwencjonalnej (jest ona bardziej popularna wśród pacjentów). W stanach trudnych, kiedy według medycyny konwencjonalnej dla chorego nie ma ratunku, pacjenci udają się do zielarzy czy homeopatów, ale czasami może być już za późno.”

Podsumowując spodziewałam się pozycji przekazującej w miarę obiektywny punkt widzenia, opartej ma rzetelnych informacjach, podejmującej tematykę  w sposób przystępny dla odbiorcy- laika. Niestety, rozczarowałam się.

Poradnik nie jest obszerny, składa się zaledwie z 6 rozdziałów, przy czym ponad 50% książki to nazwy i symbole leków homeopatycznych i ich zastosowanie. Osobiście oczekiwałam m.in.: wiedzy merytorycznej, wyjaśnienia procesu tworzenia kompleksów homeopatycznych w sposób jasny i prosty dla laika. Książka zawiera tylko jedną ilustrację obrazującą proces leczenia, co według mnie jest stanowczo za mało. Owszem pojawiają się opisy działania tych preparatów, trudno mówić o obiektywizmie, gdyż w dużej mierze pacjentami są osoby blisko spokrewnione z autorką książki. Beata Moksa-Kwodzińska formułuje dużo obietnic, o rzekomych cudownych właściwościach i efektach terapii w przebiegu prawie wszystkich chorób, szczególnie tych gdzie medycyna tradycyjna nie wynalazła jeszcze skutecznego środka leczniczego m.in.:  stwardnienia rozsianego czy nowotworów.

Polecam osobom zainteresowanym tematyką, ale posiadającym już pewna ugruntowana wiedze na ten temat. Uważam, ze warto krytycznie podchodzić do prezentowanych w niej treści.

Informacje o książce:
Tytuł: Homeopatia. Alternatywny sposób leczenia
Tytuł oryginału: Homeopatia. Alternatywny sposób leczenia
Autor: Beata Moksa-Kwodzińska
ISBN: 9788379420
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać