Literatura kobieca

Grzech pierworodny – Anna Szafrańska

Recenzja książki Grzech pierworodny - Anna Szafrańska

Grzech pierworodny
Anna Szafrańska

Nowa książka Anny Szafrańskiej czaruje Czytelnika już samą okładką, która sugeruje, że będziemy mieć do czynienia z piękną historią miłosną, z kolei tytuł może wskazywać na to, że nie będzie to uczucie łatwe i oczywiste. Autorka stworzyła zatem połączenie uwielbiane przez nas, kobiety.

Nel Augustyniak jest wzorową uczennicą jednego z liceów, przewodniczącą samorządu szkolnego i posłuszną córką, niebuntującą się przeciwko woli rodziców układających jej życie. Nikt nie spodziewa się sprzeciwu z jej strony, a rodzina nie podejrzewa, że w dziewczynie drzemią skrywane uczucia, których kumulowanie się musi w końcu doprowadzić do wybuchu.

Gilbert Kraszewski to nowy uczeń tamtejszej szkoły. Niepokorny, zbyt pewny siebie i egocentryczny. Typowy przykład bad boya, za którym dziewczęta wypłakują sobie oczy. Arogancki i niestroniący od przemocy chłopak zmienia się nagle, gdy do głosu dochodzi uczucie do jednej ze szkolnych koleżanek. Uczucie, które nigdy nie powinno zaistnieć, które młodym nawet nie powinno przejść przez myśl. Przecież to niewyobrażalne i niewybaczalne – pokochać córkę największego wroga rodziny.

Grzech pierworodny” to dla mnie trochę taka współczesna wersja „Romea i Julii”. Zwaśnione rody, rodzinne, mroczne tajemnice, piętno minionych tragedii odciśnięte na młodszym pokoleniu, które nie może przez nie żyć tak, jakby chciało. To opowieść o sztuce dokonywania trudnych życiowych wyborów, gdzie wybranie jednej ze stron przekreśla szansę na pełnię szczęścia i to bez względu na to, co się wybierze. Wybór staje się tym trudniejszy, że dotyczy osób bardzo młodych, które będąc świadome własnych uczuć, nie do końca mogą zdawać sobie sprawę z konsekwencji danego wariantu i nieodwracalności swojej decyzji, czasem podejmowanej w silnej złości i poczuciu krzywdy.

Rodziny Augustyniaków i Kraszewskich łączy mroczna tajemnica dotycząca śmierci bliskich im osób. Dodajmy, że śmierci nieprzypadkowej, w której winni wciąż są na wolności, mimo że sprawa sprzed lat pozornie ucichła. Czy w takich okolicznościach młodym zakochanym uda się przezwyciężyć trudności i znaleźć wspólne szczęście? A nawet jeśli to możliwe, to jaką cenę będą musieli za to zapłacić i czy naprawdę warto? To tylko niektóre z pytań, na które Czytelnik będzie musiał sobie odpowiedzieć w trakcie lektury. Sam, bo autorka zadbała o to, by nic w książce nie było oczywiste, by każda decyzja niosła za sobą ryzyko i niebezpieczeństwo.

Wątek kryminalny dodaje powieści atrakcyjności, a wyraziste postaci drugoplanowe, autorytarne, o mocnych charakterach mogą zniweczyć plany głównych bohaterów jednym posunięciem. To czyni książkę nieprzewidywalną i nietendencyjną. Do ostatniej strony nie jesteśmy pewni, jak skończy się historia miłości Nel i Gilberta. Do końca drżymy o losy, a nawet życie głównych bohaterów. Co ciekawe, z decyzjami przez nich podejmowanymi wiele osób się nie zgodzi, nie są one oczywiste. Ale o to chyba właśnie autorce chodziło – o pokazanie, że każdy ma prawo do swoich wyborów i reszta nie musi ich akceptować. To osoby decydujące będą w końcu musiały się zmierzyć ze wszystkimi konsekwencjami, także tymi niepożądanymi. Dla mnie to interesujący i nie tak często spotykany zabieg w literaturze tego typu, gdzie wszystko ostatecznie się układa, przeszkody zostają usunięte, zwycięża miłość i jesteśmy świadkami wzruszającego happy endu.

Anna Szafrańska stworzyła propozycję idealną dla kobiet. Książkę, w której silne namiętności walczą z napotykanymi na drodze przeciwnościami, ale wydają się być w walce z nimi na przegranej pozycji. Miłość, pasja, tajemnica, zbrodnia i przyszłość, której – mimo szczerych chęci – nie można zmienić, to wszystko znajdziemy w „Grzechu pierworodnym”, a to przecież te motywy, które sprawiają, że książki czyta się jednym tchem, nie mogąc się od nich oderwać. Polecam głównie żeńskiej części czytelniczej populacji.

Ulubione cytaty:

„Dla mnie książki to pamiątki po osobach, które nie bały się wierzyć w spełnienie marzeń”

„Przyjaciel to drogowskaz, który nie zardzewieje, którego nie złamie wiatr, nie zasypie śnieg ani nie spali słońce”.

Informacje o książce:
Tytuł: Grzech pierworodny
Tytuł oryginału: Grzech pierworodny
Autor: Anna Szafrańska
ISBN: 9788380835771
Wydawca: Novae Res
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać