Garth Nix - biografia - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Autorzy

Garth Nix – biografia

Garth Nix autor fantasy

Garth Nix autor fantasy i serii wielu wspaniałych książek.

Garth Nix, urodził się 19 lipca 1963 roku, w Melbourne. W jego życiu był okres gdy pracował dla australijskiego rządu, był konsultantem do spraw public relations i podróżnikiem po Azji, a w ciągu swojego życia, stworzył wiele wspaniałych serii książek.

Garth Nix do osiemnastego roku życia mieszkał w Melbourne. W 1984 roku podjął studia na Uniwersytecie w Canberze do roku 1986. Po studiach pracował w księgarni, a w 1987 roku przeniósł się do Sydney gdzie podjął swoje pierwsze pisarskie wyzwania. Był przedstawicielem handlowym i publicysta, zanim podjął pracę jako starszy redaktor w HarperCollins. W 1993 rozpoczął swoją podróż po Azji, Bliskim Wschodzie i Europie. Założył również swoją własną firmę  Gotley Nix Evans Pty Ltd.

W roku 1994 do 1997 Nix opuścił publikowanie, by pracować jako konsultant do spraw public relations i marketingu. Aż wreszcie w 1998 zacząć ponownie karierę pisarską, a w 2002 stał się pełnoprawnym pisarzem, piszącym w pełnym wymiarze czasowym, co jak sam stwierdził pełny wymiar czasowy tłumaczy dziwne zachowanie wielu pisarzy.

Oprócz swojej pracy jako pisarz Garth napisał wiele scenariuszy i artykułów (Dungeons & Dragons i Traveller). Pojawiły się w publikacjach White Dwarf, Multiverse i Breakout. Pisał również studia przypadków, artykuły, aktualności w dziedzinie technologii informatycznej, te prace zaś pojawiły się w takich publikacjach jak Computerworld i PCWorld.

Oprócz swoich wspaniałych serii, Nix publikował również dla dzieci… bardzo mądrych dzieci. Jego seria „Very Clever Baby” jest dla dzieci od 3 do 6 miesięcy ale w niektórych przypadkach bardzo pomocna jest rola rodzica ponieważ w książkach występują słowa tj. „ichtiologia”.

Nix mieszka z żoną która jest wydawcą, Anna oraz synem Thomasem Henry w Sydney w Australii.

Nix był często pytany o to czy jego nazwisko nie jest tylko zręcznym pseudonimem, odpowiedział: „ Myślę że ludzie pytają mnie o to ponieważ brzmi jak  znakomite nazwisko dla pisarza fantasy. Jednakże to moje prawdziwe nazwisko.”

Za jego największe dzieła uważa się trzy serie jakie stworzył:

Seria Stare Królestwo książki: Sabriel (Wydawnictwo Literackie 2004, Wydawnictwo Literackie 2006), Lirael (Wydawnictwo Literackie 2004, Wydawnictwo Literackie 2006) i  Abhorsen  (Wydawnictwo Literackie 2004, Wydawnictwo Literackie 2006)

Seria Siódma Wieża, książki: Upadek (The Fall – Scholastic USA 2000; HarperCollins  Wielka Brytania 2008), Wieża (Castle – Scholastic USA 2000), Aenir (Aenir – Scholastic USA 2000), Above the Veil (Scholastic USA 2001; nie wydana w języku polskim), Into the Battle (Scholastic USA 2001; nie wydana w języku polskim), The Violet Keystone (Scholastic USA 2001; nie wydana w języku polskim)

oraz Seria Klucze do Królestwa w tym książki: Pan Poniedziałek (Wydawnictwo Literackie 2006), Ponury Wtorek (Wydawnictwo Literackie 2006), Utopiona Środa (Wydawnictwo Literackie 2006), Książę Czwartek (Wydawnictwo Literackie 2007), Pani Piątek (Wydawnictwo Literackie 2007), Dostojna Sobota (Wydawnictwo Literackie 2010), Lord Niedziela (w języku angielskim książka wydana została 1 lutego 2010).

Książki zaskakują czytelnika niezwykłymi zwrotami akcji oraz niesamowitymi krainami, postaciami i możliwościami, które świadczą tylko o nieprzeciętnej wyobraźni autora. Muszę przyznać jednak, że są trochę trudne, a czytanie ich w niektórych momentach jest sprawdzianem elastyczności i możliwości wyobraźni, jaką posiada czytelnik. Niemniej jednak mi do gustu niesamowicie przypadła seria Stare Królestwo, oraz Klucze do Królestwa. Która jest warta przeczytania. Ponieważ sądzę, że gdy tylko bierzemy książkę do ręki i przeczytamy kilka stron, wciągnie nas niezwykły świat Nix’a, w którym widać jego nieprzeciętny charakter i niesamowity talent.

Ciekawostki:

  • Po tym jak Garth skończył swoje studia i pracował w księgarni  był również żołnierzem służącym w niepełnym wymiarze czasu w Australian Army Reserve, służył w plutonie Assault Pioneer przez cztery lata.

 

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content