Elastyczne zarządzanie czasem - Izabela Krejca-Pawska - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Poradniki

Elastyczne zarządzanie czasem – Izabela Krejca-Pawska

Recenzja książki Elastyczne zarządzanie czasem - Izabela Krejca-Pawska

Elastyczne zarządzanie czasem
Izabela Krejca-Pawska

Problem z poradnikami dotyczącymi zarządzania czasem jest taki, że niewiele osób, którym mogłyby one pomóc, ma czas na ich przeczytanie. Jeszcze mniej cierpiących na palące terminy, wiecznie spóźnionych i zatopionych w deadlineach „na wczoraj”, ma czas zorientować się na rynku i dokonać rzetelnego wyboru poradnika. To zazwyczaj kończy się tym, że w zabieganiu sięgamy po pierwszą lepszą książkę w nadziei, że doda nam oda pięć dodatkowych godzin do doby lub przynajmniej wzbogaci o jedną pomocną radę w zarządzaniu pozostałymi 24 godzinami.

Podobnie było ze mną, w codziennej bieżączce zobaczyłem tytuł „Elastyczne zarządzanie czasem” i wiedziałem, że tego właśnie potrzebuje. Przy czym przymiotnik „elastycznie” spełnił swoją rolę, bo brzmi jak szansa na wyrabianie się z terminami bez potrzeby zostania tyranem dla samego siebie.

Jestem pod wrażeniem. Na rynku wiele jest poradników autorstwa samozwańczych pseudo coachów, sam miałem nieprzyjemność zetknąć się z wieloma, w których mnie, czytelnika, traktowano jak średnio inteligentnego ośmiolatka i obiecywano złote góry na patyku wzbudzając jedynie kilkugodzinną motywację do posprzątania pokoju. Książka Izabeli Krejcy-Pawskiej jest inna. Jest dobra – jeśli nie szukasz dobrej literatury, ale chcesz się po prostu ogarnąć.

Rozdziały są zwięzłe, naiwne przykłady i wybujałe metafory słusznie zostały ograniczone do minimum. Treściowo odpowiadają na istotne pytania – jak wyznaczać priorytety lub jak ruszyć z miejsca zaległe sprawy, które autorka dzięki licznym szkoleniom jakie prowadziła z zakresu zarządzania czasem uznała jako najbardziej trapiące. Przy czym, jak na coacha przystało, powołuje się na z palca wyssane neuro-teorie i wyjaśnianie zjawisk na poziomie neuronalnym. Ale można jej to wybaczyć, bo choć twierdzenie, że kora przedczołowa ma ograniczoną energię, którą rozpraszamy myśląc wiele razy o tym samym, co brzmi ezoterczynie i jest zwyczajnie niepoparte żadnym modelem funkcjonującym w dzisiejszej neuronauce, to jest jednak metaforą trafnie odzwierciedlającą dynamikę psychiki. Bylebyśmy nie wzięli tej metafory poważnie.

Za to poważnie możemy wziąć do siebie i zaaplikować w naszym życiu narzędzia jakie proponuje autorka. A jest to przede wszystkim 5 kroków zarządzania czasem. Są to zasady, na których powinniśmy opierać swoje planowanie i działanie. I jest to jedna z tych rzeczy, które po przeczytaniu i zastosowaniu wydają się tak oczywiste i prawdziwe, że aż dziw bierze jak mogłem bez nich działać wcześniej.

Struktura działania jest niezwykle ważna dla osób pragnących skuteczności. Orientowanie się w swoim życiu, dostrzeganie zależności między konkretnymi etapami każdego procesu w jakim jesteśmy. Do tego niezbędne są dwie rzeczy: teoria i praktyka. Jeśli chodzi o teorię „Elastyczne zarządzanie czasu” wzbogaciło mnie czymś co dla każdej teorii jest podstawą: nowymi pojęciami. Czasem wzbogacenie języka o jedno nowe słowo, jedno rozróżnienie potrafi przedefiniować sposób postrzegania świata lub siebie. Uświadomienie sobie, że istnieją dwa rodzaje pracy – strumieniowy i sieciowy – które wymagają różnego podejścia do zarządzania czasem i że jako pracujący sieciowo nigdy (o zgrozo, co za odkrycie!) nie dojdę do sytuacji wyrabiania się ze wszystkim, gdyż jest to zwyczajnie niemożliwe, otóż uświadomienie sobie tego całkowicie zmienia podejście do własnego czasu i planowania pracy. Jeśli chodzi o praktykę – każdy rozdział jest poparty ćwiczeniami, które ani nie są przesadnie angażujące, ani nie będą nam zżerały czasu, z którym i tak już mamy problem, ale pomagają nam poukładać myśli, priorytety i relacje. Zazwyczaj polegają na zapisaniu odpowiedzi, list, celów i na pewno każde z nich warte jest wzięcia do ręki długopisu i wykonania go.

Obawiam się, że osoby, które mają problem z za krótką dobą nie będą miały czasu na przeczytanie tej recenzji, jednak na „Elastyczne zarządzanie czasem” Izabeli Krejcy-Pawskiej powinny znaleźć czas. Nawet jeśli nie na przeczytanie wszystkich 226 stron, to na samo spotkanie z tą książką, która zdaje się być zedytowana pod osoby jedynie przeglądające strony w biegu między śniadaniem a firmowym spotkaniem. Najważniejsze myśli i wnioski zawarte w książce są jasno oznaczone, a każdy rozdział przystępnie podsumowany. A w niektórych przypadkach same te treści mogą pomóc w radzeniu sobie z natłokiem zadań i własnym nieogarnięciem.

Informacje o książce:
Tytuł: Elastyczne zarządzanie czasem
Tytuł oryginału: Elastyczne zarządzanie czasem
Autor: Izabela Krejca-Pawska
ISBN: 9788365884053
Wydawca: Samo sedno
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content