Dziewczyna, którą kochałeś - Jojo Moyes - Recenzje książek z każdej półki - MoznaPrzeczytac.pl
Literatura obyczajowa

Dziewczyna, którą kochałeś – Jojo Moyes

Recenzja książki Dziewczyna którą kochałeś - Jojo Moyes

Dziewczyna którą kochałeś
Jojo Moyes

Książkę „Dziewczyna, którą kochałeś” postanowiłam przeczytać z dwóch powodów. Po pierwsze, kojarzyłam jej autorkę (mimo, ze nie czytałam wcześniejszych książek Jojo Moyes). Po drugie, ma delikatną okładkę z pięknie dobranymi kolorami. Być może nie świadczy to od razu o jakości książki, ale dla mnie jest zawsze ważnym kryterium wyboru książek do przeczytania. Na wstępie dodam, że opis bohaterki z tylnej okładki książki:

„W życiu Liv nic nie poszło zgodnie z planem. Zamiast cieszyć się miłością męża i myśleć o wspólnej przyszłości, została sama. Jedyne, na co ma ochotę to wejść pod kołdrę i już nigdy nie wyściubiać spod niej nosa. Wypić o jeden kieliszek wina za dużo i zapomnieć o mailach od komornika i mężczyźnie, który miał być spełnieniem marzeń, a zniknął bez słowa. Jedyne, co pomaga jej przetrwać, to portret dziewczyny, zaręczynowy prezent. Najcenniejsza rzecz jaką ma.”

jest nieco zniechęcający i nie oddaje klimatu książki. Bohaterka nie jest prostą, bezrefleksyjną kobietą z obniżonym nastrojem z powodu problemów życiowych. Postać Liv jest opisana dużo głębiej, a jej życie naprawdę straciło w pewnym momencie sens.

Dziewczyna którą kochałeś - Jojo Moyes

Treść książki jest bardzo zaskakująca. Patrząc na okładkę, zupełnie nie domyślimy się co kryje w środku. Akcja dzieje się w dwóch odległych światach: małym francuskim miasteczku w czasie I wojny światowej oraz Londynie naszych czasów. Te dwa z pozoru różne światy łączy jedno – obraz „Dziewczyny, którą kochałeś”. Książka przedstawia dwie bohaterki – Sophie oraz Liv, kobiety, które łączy więcej niż mogłyby sobie wyobrazić. Ich miłość do mężów, których podziwiały całym sercem zachwyca. Bardzo poruszały mnie ich zmagania z problemami przed którymi stawały oraz decyzje, które musiały podjąć. To bohaterki, które pokazały siłę w kobiecej wrażliwości i ogromną odwagę.

Akcja książki jest wciągająca i nieprzewidywalna. Przyznam jednak, że dużo lepiej czytało mi się rozdziały dotyczące I wojny światowej i losów Sophie niż te opisujące wydarzenia naszych czasów. Akcja była w nich szybka i trzymająca w napięciu, natomiast przygody Liv stawały się przy nich nieco nudniejsze. Dopiero pod koniec książki moje odczucia związane z poznawaniem losów tych dwóch kobiet zrównały się i mogę przyznać, że książka jako całość bardzo dobrze się czyta. Zakończenie książki było dla mnie dosyć zaskakujące. Przywróciło wiarę w dobro ludzi i pozostawiło z pozytywnym nastawieniem. Podobało mi się także to jak Jojo Moyes podchodzi do scen erotycznych – nie ma tu przesadnych opisów, język nie jest wulgarny, wiele rzeczy pozostaje „w domyśle”. Nie jest to zbyt częste w tzw. kobiecych powieściach o miłości. Dodatkowym atutem jest tłumaczenie książki. Język jest świetny, na dobrym poziomie. W „Dziewczynie którą kochałeś” podobało mi się to, że główne postacie były bardzo spójne. Miałam wrażenie, że autorka mocno przemyślała kim mają być. Ich zachowania, emocje, sposoby działania – wszystko zgrywa się w jedną całość niebanalnego bohatera, „żywego” człowieka. Z drugiej jednak strony, postacie drugoplanowe (szczególnie Paul i jego brat Greg) sprawiały dla mnie wrażenie nieco zbyt płytkich. W książce pojawiły się też postacie tajemnicze (Kommandant, Aurelien), których motywy działania pozostawały dla mnie długo niejasne. Ta różnorodność postaci sprawiała, że książka mocno mnie wciągała.

Dziewczyna którą kochałeś - Jojo Moyes

Dziewczyna którą kochałeś” daje do myślenia. Pozostawiła mnie z kilkoma pytaniami: dlaczego rzecz (w tym przypadku obraz) może być dla kogoś aż tak ważna? Czy gdybym znalazła się w podobnych sytuacjach jak bohaterki to postąpiłabym inaczej? Są to tak naprawdę pytania o naturę człowieka i myślę, że pozostaną otwarte. Jednak refleksje jakie pozostają po przeczytaniu książki to także duża jej wartość.

Z całą pewnością mogę polecić książkę Jojo Moyes „Dziewczyna którą kochałeś”. Akcja książki jest wciągająca i zaskakująca. Temat niebanalny, a bohaterowie w większości zaciekawiający. Po przeczytaniu tej książki wiem już dlaczego twórczość Jojo Moyes znajdują się na listach bestsellerów „New York Timsa”. Z pewnością sięgnę po inne jej pozycje.

Informacje o książce:
Tytuł: Dziewczyna którą kochałeś
Tytuł oryginału: The Girl You Loved Behind
Autor: Jojo Moyes
ISBN: 9788324027576
Wydawca: Między Słowami
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Laboratorium Genomika

Skip to content