Biznes i zarządzanie

Bitcoin. Wirtualna waluta internetu – Marcin Szymankiewicz

Recenzja ksiażki Bitcoin. Wirtualna waluta internetu - Marcin Szymankiewicz

Bitcoin. Wirtualna waluta internetu
Marcin Szymankiewicz

Wyobraźmy sobie pieniądz uniwersalny – akceptowalny wszędzie, niezależny od rządów, nie mający centralnej nadzorującej instytucji. Każdy może go „wydobyć” niezależnie od położenia geograficznego. Równie łatwo go przetransferować przez granice, ponieważ jest to pieniądz wirtualny, a nie fizyczne monety i banknoty. Do tego płatności tą walutą są anonimowe. Utopia? Nie, to już rzeczywistość.

Choć bitcoin, bo o tej walucie (a właściwie kryptowalucie) mowa, nie jest pierwszą, ale dzięki jej popularności właśnie na naszych oczach trwa przełom w płatnościach. Książka Marcina Szymankiewicza, absolwenta informatyki na Politechnice Poznańskiej, a obecnie specjalisty od spraw bezpieczeństwa IT jest krótkim ale treściwym wprowadzeniem do wirtualnego pieniądza.

Bitcoin. Wirtualna waluta internetu podzielona jest na 5 rozdziałów, które w sposób poukładany ukazują nam problematykę wirtualnych pieniędzy, a przede wszystkim bitcoina. Książkę zaczynamy dawką historii. Ukazana jest ewolucja pieniądza i to jak zmieniały się systemy płatności przez wieki aż do dnia dzisiejszego. Następnie autor wprowadza nas m.in. w świat kryptowalut, definiuje podstawowe pojęcia oraz nakreśla jaka jest obecna sytuacja na internetowym rynku. Nie ogranicza się przy tym tylko na bitcoine, ale wspomina także o innych, podobnych walutach jakie były lub są obecnie w użyciu. Wraz z kolejnymi rozdziałami dowiemy się jak generowany jest bitcoin, jak i czym opłaca się go „wydobywać”, ile jest wirtualnej waluty oraz jakie są jej ograniczenia. Dowiemy się także w jaki sposób można przeprowadzać transakcje, jakie mamy formy „przechowywana” wirtualnych pieniędzy, a co ważniejsze jak wygląda status prawny tych płatności na chwilę obecną w Polsce.

To co dla mnie uwiarygadnia książkę jest fakt, że autor nie stara się jedynie wychwalać bitcoina i wskazać go jako jedyną słuszną alternatywę dla płatności internetowych. Wspomina również o jego wadach i ewentualnych nadużyciach. Zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa internetowej waluty, możliwych słabościach i podatnościach na oszustwa. Przytacza także jakie już w krótkiej historii bitcoina ataki miały miejsce (np. zdarzały się już wyłudzenia okupu w tej walucie).

Technicznie książka ma niespełna 100 stron, napisana jest w sposób poprawny, a krój pisma nie męczy podczas czytania. Dodatkowo autor w paru miejscach dołącza schematy oraz zrzuty ekranu ułatwiające zrozumienie czytanej treści. Na uwagę zasługuje także fakt, że każdy rozdział kończy się krótkim ale konkretnym podsumowaniem, co o wiele lepiej systematyzuje wiedzę. Dodatkowym atutem jest mini słowniczek pod koniec książki w którym znajdziemy wyjaśnienie większości terminów które zostały użyte w książce.

Podsumowując, dla autora należy się uznanie, ponieważ podjął się całkowicie nowego tematu na rynku wydawniczym i dobrze się z niego wywiązał. Na chwilę obecną, jest to prawdopodobnie pierwsza i jedyna polskojęzyczna książka traktująca całkowicie o bitcoinie. Dlatego luka jaka powstała w tym zagadnieniu została w pewien sposób wypełniona. Można jednak spodziewać się, że ze względu na dynamiczny rozwój technologii i popularności płatności internetowych w niedługim czasie zaczną pojawiać się publikacje o podobnej tematyce.
Książkę polecam osobom, które chcą poznać czym jest bitcoin, a swoją dotychczasową wiedzę opierają jedynie na wyczytanych w niepewnych źródłach zdawkowych nowinkach. Zawiodą się natomiast osoby które już mają pewne rozeznanie w temacie i szukają specjalistycznej wiedzy, gdyż książka Bitcoin. Wirtualna waluta internetu stanowić będzie poukładane, krótkie ale podstawowe wprowadzenie na temat wirtualnego pieniądza.

 

Informacje o książce:
Tytuł: Bitcoin. Wirtualna waluta internetu
Tytuł oryginału: Bitcoin. Wirtualna waluta internetu
Autor: Marcin Szymankiewicz
ISBN: 9788324680993
Wydawca: Helion
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać