Jeśli lubisz literaturę faktu myślę, że książka ta spodoba Ci się szczególnie. Jest to reportaż napisany w taki sposób, że czyta się go zupełnie jak powieść. Dla mnie spotkanie z tą interesującą lekturą zaczęło się zupełnie przypadkowo przy bibliotecznej półce, podczas gdy szukałam kilku interesujących pozycji na zbliżające się, jesienne, długie wieczory. Moją uwagę zwróciła przede wszystkim jej okładka – trzy młode dziewczyny w hidżabach na głowie zaczytane w książkach. Intrygujący był dla mnie również jej tytuł, a jeszcze bardziej podtytuł, który brzmi „Opowieść o człowieku, który budując szkoły przyczynia się do budowania pokoju na świecie”. Po przeczytaniu krótkiej recenzji na tylnej części okładki wiedziałam już, że ta książka to zdecydowanie coś dla mnie! Początkowo widziałam w niej przede wszystkim możliwość poznania odległych rejonów ziem Pakistanu, gdzie w większości toczy się akcja powieści i nieznanej mi kultury ludzi zamieszkujących te tereny. Ośnieżone szczyty górskiego pasma Karakorum stanowiące tło opisywanej historii, były dla mnie dodatkowym atutem ze względu na moje zamiłowanie do gór, podróży i wszystkiego co z nimi związane. Szybko przekonałam się jednak, że książka ta da mi zdecydowanie więcej niż tylko rozrywkę i wiedzę o kulturze innego kraju. Okazało się, że przed przypadek trafiłam na prawdziwą perełkę pośród tak wielu pozycji literatury faktu.
Książka „Trzy filiżanki herbaty” opowiada o losach byłego, amerykańskiego, alpinisty, Grega Mortensona. Głównego bohatera poznajemy w chwili gdy próbuje on zdobyć jeden z najwyższych szczytów świata – słynne K2. Jego wyprawa kończy się jednak niepowodzeniem, a sam ledwo uchodzi z życiem. Greg ma poczucie ogromnej straty, a porażka, którą przeżywa pozostawia w jego sercu jedynie żal i pustkę. Okazuje się jednak, że te trudne i bolesne doświadczenia stają się szansą na rozpoczęcie zupełnie innej, jeszcze piękniejszej i ciekawszej przygody. Po nieudanej wyprawie Mortenson trafia do pakistańskiej wioski – Korphe, gdzie znajduje swój drugi dom – i drugą rodzinę. Podczas życia w wiosce Greg doznaje wiele ciepła, troski i serdeczności mieszkańców. Ze względu na wykształcenie pielęgniarskie i dobrą znajomość nauk medycznych nadają mu tytuł Doktora Grega. Greg wchodzi całym sercem w życie pakistańskiej osady, a przez to bardzo dobrze poznaje codzienne problemy, z którymi borykają się zarówno młodsi jak i starsi mieszkańcy Pakistanu. Obok ogromnej biedy zauważa, że jednym z największych dramatów tamtejszej społeczności jest brak możliwości edukacji dzieci – mieszkańcy wioski nie mają szkoły. Po kilku miesiącach rekonwalescencji Mortenson gotowy, aby powrócić do Stanów składa przywódcy wioski obietnicę – postanawia wybudować w wiosce szkołę. Wypowiadając te słowa nie zdaje sobie jednak do końca sprawy jak wielkie wyzwanie stawia przed sobą. Historia opowiada o tym jak nie mając zupełnie nic oprócz uporu, determinacji i wiary w osiągnięcie celu, można osiągnąć bardzo wiele. W czasie czytania dowiadujemy się bowiem przez jak wiele trudności musi przejść nasz bohater, aby spełnić dane słowo. Trudności finansowe, problemy osobiste, ale także tak niezwykle trudna sytuacja polityczno- ekonomiczna Pakistanu i Afganistanu, wojna będąca tłem powieści sprawia wrażenie, że Greg chce dokonać czegoś niemożliwego. Jego wysiłek i podjęte ryzyko owocują jednak po stokroć…
Moim zdaniem opowieść o życiu Grega Mortensona to niesamowicie piękna i wartościowa pozycja. Uwrażliwia czytelnika na problemy, z którymi borykają się ludzie w różnych zakątkach świata. Także i dzisiaj toczą się wojny, a świat często milczy i nie reaguje w obliczu ludzkich dramatów. Mortenson, poprzez szerzenie edukacji, toczy w bardzo mądry i intensywny sposób walkę z terroryzmem i z każdym przejawem przemocy międzyludzkiej. Podczas czytania miałam możliwość przenieść się w zupełnie inny świat – świat kultury tak innej od naszej, świat gdzie żyją ludzie o zupełnie innej mentalności. Plastyczne opisy pozwalały mi wyobrazić sobie życie w Pakistanie u podnóża majestatycznych, ośnieżonych pięciotysięczników. Czytając w wyobraźni mogłam przenieść się tam, gdzie tak bardzo chciałabym móc dotrzeć któregoś dnia w rzeczywistości. Z pewnością była to fascynująca przygoda, która na długo zapamiętam. „Trzy filiżanki herbaty” nie jest na pewno jedną z tych książek, które stanowiąc być może pewną rozrywkę, po zakończeniu, nie zostawiają w głowie i w sercu czytelnika nic szczególnego. Ta opowieść z pewnością sięga głębiej, daje czytelnikowi możliwość zadumy i zastanowienia nad własną hierarchią wartości. Pozwala dostrzec co jest naprawdę ważne. W piękny sposób pokazuje siłę relacji i więzi międzyludzkich. Bardzo ciekawie opisują to słowa wypowiedziane przez przywódcę wioski, Haji Alego, w jednym z rozdziałów książki, będące jednocześnie wyjaśnieniem tytułu powieści.
„Tutaj, aby zrobić interes, pijemy trzy filiżanki herbaty: przy pierwszej jesteś obcym, przy drugiej stajesz się przyjacielem, a przy trzeciej wchodzisz do rodziny, a dla rodziny jesteśmy gotowi zrobić wszystko – nawet umrzeć” [Haji Ali, Korphe]
Cytat ten pomaga zrozumieć jak wielką wartość w życiu mieszkańców pakistańskiej społeczności stanowiły relacje międzyludzkie i czas spędzany w towarzystwie innych osób. Słowa te zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie.
Książka daje nadzieję i wiarę, że pośród nas są jeszcze tacy ludzie, którzy chcą bezinteresownie pomagać, którzy w tym znajdują radość i spełnienie. Na kartach powieści ukryte zostało przesłanie, że najważniejszy jest człowiek, nieważne z jakiej kultury pochodzi i jaką religię wyznaje. Życie Grega Mortensona pokazuje, że pomiędzy ludźmi, nawet jeżeli bardzo się od siebie różnią, zawsze można dojść do zgody i porozumienia. Po prostu pozwala wierzyć, że pokój na świecie naprawdę jest możliwy.
Książkę „Trzy filiżanki herbaty” polecam każdemu bez względu na wiek. Z pewnością czas poświęcony na jej przeczytanie pozostawi w głowie i sercu coś więcej niż tylko wspomnienie miło spędzonego wieczoru. Żeby jednak odkryć co w tej historii jest najcenniejszego trzeba po prostu samemu ją przeczytać. Jestem przekonana, że będzie to naprawdę dobra inwestycja Twojego czasu.
Informacje o książce:
Tytuł: Trzy filiżanki herbaty
Tytuł oryginału: Three Cups of Tea
Autor: Greg Mortenson, David Oliver Relin
ISBN: 9788375082371
Wydawca: Sonia Draga
Rok: 2010