Nauki społeczne

Czy wiesz, kim jesteś? Przewodnik po 16 typach osobowości ID16ᵀᴹ© – Jarosław Jankowski

Recenzja książki Czy wiesz, kim jesteś? Przewodnik po 16 typach osobowości ID16ᵀᴹ©

Czy wiesz, kim jesteś? Przewodnik po 16 typach osobowości ID16ᵀᴹ©
Jarosław Jankowski

Administrator, entuzjasta czy strateg? A może opiekun, innowator lub dyrektor? Z niemałą ciekawością sięgnęłam po „Czy wiesz, kim jesteś? Przewodnik po 16 typach osobowości ID16ᵀᴹ©” autorstwa Jarosława Jankowskiego. Podobna ciekawość towarzyszyła nam pewnie od dawien dawna, kiedy to rolę wyroczni nie tylko co do przyszłości, ale i w kwestiach teraźniejszych (kim jestem? co tu robię?), pełniła astrologia i szeroko rozumiane wróżbiarstwo, które oficjalnie dawno już odeszły do lamusa. Mam nieustające wrażenie, że dzisiaj takim masowym środkiem samopoznania i narzędziem do rozszyfrowywania reguł rządzących życiem społecznym stała się psychologia. Oczywiście, nie staram się tu zanegować wartości psychologii jako nauki akademickiej, zwracam jedynie uwagę na powszechny prąd sięgania do wyrwanych niekiedy z kontekstu twierdzeń i teorii, w których lubują się zwłaszcza dziennikarze i dziennikarki popularnych czasopism. Przeciętnemu Czytelnikowi natomiast takie zagranie wciąż wydaje się wiarygodne. W mediach roi się nie tylko od artykułów opartych na amatorskim fundamencie, ale także niezwykłą popularnością cieszą się wszelkiej maści psychotesty. Recenzja ta przybliży Czytelnikowi powody, dla których warto zapomnieć o powyższych pożeraczach czasu, a zamiast tego sięgnąć po książkę Jankowskiego.

Autor, twórca testu osobowości ID16ᵀᴹ©, jest pedagogiem i menedżerem popularyzującym wiedzę z zakresu typologii osobowości w działalności społecznej i coachingowej. W krótkim wstępie autor wymienia najważniejsze punkty odniesienia dla teorii osobowości człowieka, wspominając o Hipokratesie, który wyróżnił cztery typy temperamentu, powszechnie dziś znane: sangwinik, choleryk, flegmatyk i melancholik, oraz podkreślając wielką rolę C. G. Junga znanego szerzej choćby dzięki wyróżnieniu typów introwertyka i ekstrawertyka. Stąd wiemy, że właśnie jungowskie teorie osobowościowe, modyfikowane w późniejszych latach XX w. przez badaczy amerykańskich, leżą u podstaw testu zawartego w publikacji.

Cel tego testu jest jak najbardziej pragmatyczny. Nie znajdziemy tu ryzykownych, pogłębionych analiz procesów wewnętrznych, za to będziemy mogli poznać swoje jasne i ciemne strony, z których wywiedzione zostaną potencjalne możliwości i predyspozycje do wykorzystania w życiu zawodowym i społecznym. Silny akcent położono zwłaszcza na charakterystykę relacji z innymi. Na czym polega kwestionariusz? Dzięki 84 pytaniom podzielonym na trzy grupy zanalizowane zostają nasze cztery naturalne skłonności: źródło energii życiowej (w świecie zewnętrznym lub wewnętrznym), sposób przyswajania informacji (poprzez zmysły lub intuicję), sposób podejmowania decyzji (rozumem lub sercem) oraz styl życia (zorganizowany lub spontaniczny). Kombinacje powyższych cech dają w sumie szesnaście typów osobowości. Po obliczeniu wyników uzyskujemy charakterystykę obejmującą: ogólny zarys osobowości, w tym postrzeganie świata, decyzyjność, postrzeganie przez innych; aspekt społeczny, w tym relacje przyjacielskie, partnerskie, rodzinne; szeroko omówione predyspozycje zawodowe z dopasowaną do osobowości listą zawodów. Co interesujące, każdy z szesnastu typów w ostatniej części charakterystyki odnajdzie typowo rozwojową, spersonalizowaną wersję „dekalogu”, czyli praktyczne wskazówki, jak wykorzystać swój potencjał i działać w sposób efektywny. Warto dodać, że w aneksie odnajdziemy również ciekawostki statystyczne (jak często występuje dany typ w populacji, jaki odsetek kobiet i mężczyzn reprezentuje daną osobowość, a nawet dla jakiego kraju jest ona typowa), a także bibliografię wykorzystaną do opracowania testu.

Mimo wykorzystania profesjonalnych narzędzi w tej publikacji całość napisana jest jasnym, przystępnym językiem, niesprawiającym problemu osobom niezwiązanym na co dzień z psychologicznym żargonem. Struktura przewodnika jest przejrzysta i intuicyjna, zaś skład i opracowanie graficzne przyjemne dla oka, co pozwala na bezproblemowe korzystanie z książki.

Ja sama wykonałam test z przyjemnością i zajęło mi to bez dłuższego namysłu nad kolejnymi pytaniami nieco ponad godzinę czasu. Wynik przyjemnie mnie zaskoczył, okazał się bowiem miarodajny, spójny z tym, co sama myślę o sobie i jak postrzegają mnie inni. Na pewno też wyniosę z tego naukę i motywację do samorozwoju. Publikacja „Czy wiesz, kim jesteś?…” wydaje się stworzona przede wszystkim dla osób, które stoją przed ważnymi życiowymi wyborami, jak choćby dylematem, jakie studia podjąć czy jakiej pracy szukać, by wykorzystać swoje naturalne predyspozycje. Jednak taki kwestionariusz warto wykonać tak naprawdę w każdym wieku, by dowiedzieć się o sobie czegoś nowego, a także powtarzać go w miarę upływu czasu czy po znaczących zmianach życiowych. Założę się również, że niejeden znajomy zechce pożyczyć tę książkę, zobaczywszy ją na półce domowej biblioteczki.

Informacje o książce:
Tytuł: Czy wiesz, kim jesteś? Przewodnik po 16 typach osobowości ID16ᵀᴹ©
Tytuł oryginału: Czy wiesz, kim jesteś? Przewodnik po 16 typach osobowości ID16ᵀᴹ©
Autor: Jarosław Jankowski
ISBN: 9788328306776
Wydawca: Helion
Rok: 2015

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać