Popularnonaukowe

The Science of Rick and Morty. Nienaukowy przewodnik po świecie nauki – Matt Brady

The Science of Rick and Morty. Nienaukowy przewodnik po świecie nauki - Matt Brady

The Science of Rick and Morty. Nienaukowy przewodnik po świecie nauki
Matt Brady

Rick and Morty” to animowany serial którego fabuła opowiada o nietypowych, surrealistycznych bohaterach którzy podróżują po alternatywnych rzeczywistościach i dalekich galaktykach. Książka „The Science of Rick and Morty. Nienaukowy przewodnik po świecie nauki”, której autorem jest Matt Brady skupia się na wyjaśnieniu zawartych w serialu zagadek oraz ciekawostek z dziedziny fizyki, chemii i biologii. Opisuje i tłumaczy szalone eksperymenty Ricka sprawiając, że skomplikowany świat nauki stanie się dla nas w pełni zrozumiały. Autor książki to nauczyciel, popularyzator nauki, starający się przekazywać ją uczniom oraz czytelnikom w sposób zabawny i łatwy do przyswojenia.

Wybierając tę książkę mój mózg jakoś nie zakodował tego, że jest ona na bazie serialu którego nie widziałam, a o którym nawet nie miałam pojęcia. Bałam się, że będę na straconej pozycji i nie zrozumiem niczego co znajduje się w środku. Moje obawy szybko zostały rozwiane, ponieważ o ile faktycznie dużo łatwiej będzie się czytało to komuś kto zna głównych bohaterów oraz kojarzy mniej więcej ich przygody, o tyle ja zupełny laik który nie ma bladego pojęcia o fantastyce naukowej, świecie science fiction i który nawet nie przepada za tym gatunkiem filmów czy książek, nie miałam żadnego problemu z zorientowaniem się o co w tym wszystkim tutaj chodzi. Autor po kolei rozpatruje nadzwyczajne i nieprawdopodobne aspekty znajdujące się w serialu, podchodzi do nich w sposób profesjonalny odnosząc się do rzeczywistych artykułów, prawdziwych teorii oraz odkryć naukowców.

W książce największe wrażenie zrobiły na mnie rozdziały związane z biologią, klonowaniem, ewolucją i ekologią. Ciekawostką przy której wprost wybuchłam głośnym śmiechem i którą wciąż opowiadam wśród znajomych była geneza imienia owieczki Dolly. Komórka somatyczna którą wykorzystano do jej stworzenia została pobrana z sutka innej owcy, a imię wybrano na cześć piosenkarki Dolly Parton. Myślę, że więcej tutaj tłumaczyć nie trzeba, a kto dalej nie rozumie niech wyszuka zdjęcie tej sławnej piosenkarki country. W pozycji ujęło mnie to, że autor nie tylko wyjaśnia skomplikowane zagadnienia naukowe, ale też przemyca do książki aspekty moralne i etyczne, czego przykładem może być rozważanie odnośnie tego czy możemy klonować ludzi lub czy mamy prawdo decydować o podwyższaniu inteligencji zwierząt nie mając pewności co do skutków i problemów z jakim będą się one musiały mierzyć. Autor nie zostawia nas z czysto badawczymi rozważaniami, ale zmusza nas też do zastanowienia się nad tym gdzie kończy się rozwijanie nauki i technologii, a zaczyna nasza własna próżność. Czymś co rozbudziło we mnie pozytywne emocje i odrobinkę nadziei jest fragment w którym Matt zwraca uwagę czytelnika na zwierzęta, które posiadają samoświadomość, własne osobowości, zdolności poznawcze, altruizm oraz potrafią przeżywać żałobę po śmierci bliskich. Co ciekawe nie dotyczy to tylko naczelnych, słoni czy delfinów, ale również ptaków. Uświadamia nas, że zwierzęta które „zabijamy i dręczymy są równie inteligentne jak my tylko w nieco inny sposób”. Niestety znalazło się też coś co mocno mnie zaniepokoiło. Był to rozdział poświęcony karaluchom, a dokładnie urywek odnoszący się do specjalnego zestawu który można kupić i zacząć eksperymentować nad tymi stworzeniami. Z jednej strony rozumiem zamysł autora, który chce nas zachęcić do własnego eksplorowania nauki, ale z drugiej strony mam w głowie obraz ludzi którzy mogą znaleźć dziką satysfakcję z dręczenia tych istot, a co gorsza nie poprzestać na nich i rozszerzyć swoje pseudo badania na inne zwierzęta.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć czy liżąc karalucha możemy przejąć nad nim kontrolę, czy jesteśmy w stanie klonować ludzi, czy mikrobiota jelitowa wpływa na nasze myślenie i zachowanie oraz czy żyjemy w symulacji komputerowej to z pewnością jest to książka która zaspokoi wasze ciekawskie żądze. Zdecydowanie polecałabym ją wszystkim fanom serialu „Rick and Morty”, bo z pewnością znacznie łatwiej będzie im się odnaleźć w tym naukowym wszechświecie i będą mieli możliwość porównania na ile to co dzieje się w serialu ma odbicie w rzeczywistości.

Informacje o książce:
Tytuł: The Science of Rick and Morty. Nienaukowy przewodnik po świecie nauki
Tytuł oryginału: The Science of Rick and Morty. What Earth’s Stupidest Show Can Teach Us About Quantum Physics, Biological Hacking & Everything Else in Our Universe
Autor: Matt Brady
ISBN: 9788324069941
Wydawca: Znak
Rok: 2019

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać