Literatura obyczajowa

Pędzle w kieliszku – Patryk Beniamin Grabiec

Recenzja książki Pędzle w kieliszku - Patryk Beniamin Grabiec

Pędzle w kieliszku
Patryk Beniamin Grabiec

Po kilku lżejszych pozycjach przyszedł czas na coś odrobinę cięższego, taką właśnie lekturą są „Pędzel w kieliszku” Patryka Beniamina Grabca. Żeby nie wymowna okładka, mężczyzna w butelce oraz przewrócony obok kieliszek, pomyślałabym, że jest historia modelki lub innej kobiety zapętlonej w nałogach. Nie wiem, czy Wam tytuł tak się skojarzył, ale ja i kilka moich koleżanek trzymamy swoje pędzle do malowania w kieliszkach, stąd moje przypuszczenie, że będzie to książka o kobiecie z nałogami. Swoją drogą, może to jest pomysł na fabułę? Wydaje mi się nawet, że takie zachowanie dorobiło się psychologicznego określenia „alkoholizm na obcasach”, do tej pory jeszcze tak książka nie wpadła w moje ręce, a wydaje mi się, że jest to dość popularny temat. Jeśli czytaliście taką pozycję dajcie znać w komentarzach, chętnie przeczytam. Ale koniec skupiania się na okładce i dygresji wracajmy do meritum.

Głównym bohaterem książki jest Janek, którego swoją drogą bardzo polubiłam i całym sercem współczułam mu wszystkiego, co przeżył w dzieciństwie, oraz wpływu tamtych zdarzeń na teraźniejsze życie. Jak wszyscy wiemy, lata młodzieńcze mają ogromny wpływ na nasze dorosłe życie, to, jak jesteśmy kształtowani za młodu w dużej mierze kreuje nas jako dorosłych ludzi. Oczywiście nie można tutaj uogólniać, część osób jest w stanie przezwyciężyć swoje korzenie, i nie powielać przykładów poznanych w młodości, jednak jest to niezwykle trudne. Jakim człowiekiem jest nasz bohater? Pochodzi z patologicznej rodziny, ojciec alkoholik stara się nauczyć chłopca malować, jako że sam jest artystą. Z biegiem czasu nauka przeradza się w przemoc fizyczną. Mężczyzna bije chłopca za każdym razem, gdy ten źle trzyma pędzel, czy też maluje niezgodnie z jego wizją. Gdy Janek staje się dorosłym mężczyzną powiela przykłady wyniesione z rodzinnego domu. W pewnym momencie wydaje się, że następuje zwrot. Jan dostaje etat w magazynie, poznaje kobietę swoich marzeń i postawia, że więcej nie sięgnie po butelkę. Po latach wraca do malowania wydaje mu się, że wreszcie uwolnił się od demonów przeszłości. Miłość daje mu wiarę i jest podporą, co więcej, dostaje propozycję wernisażu w jednej z remontowanych galerii. Wszystko wydaje się zbyt piękne, żeby mogło być prawdziwe. I taka jest prawda – nagle bańka mydlana pęka, demony przeszłości dają o sobie znać. Zwycięży Jan czy kieliszek?

Książka mimo tego, że jest bardzo krótka, raptem 170 stron, daje do myślenia. Janek jest pokazany jako skrajny przypadek, żeby dobrze się bawić potrzebuje alkoholu. Tanie wino w domu, potem idzie na miasto i shoty, poznaje kobiety w klubie, a potem zabiera je na noc do siebie. Ale czy patrząc (mniej skrajnie) na siebie, czy nie robimy często tak, że wracając do domu po pracy sięgamy po piwo, czy lampkę wina mówiąc sobie, że to nie jest nałóg? Pijemy bo musimy się odstresować po ciężkim dniu, zrelaksować albo tego nam trzeba, żeby szybciej zasnąć. Czy to nie jest taki sam problem jak naszego bohatera tylko na mniejszą skalę… na razie? Nie wiem, czy nie jest to przypadkiem nadinterpretacja książki, ale mnie ona naprawdę skłoniła do myślenia. Warto sobie pomyśleć, czy może ten kieliszek wina, po który sięgam w każdy piątek wieczorem, po ciężkim tygodniu pracy to jest początek nieodwracalnego nałogu? No dobrze, nie będę tu dramatyzowała, ale chylę czoło dla autora za stworzenie, krótkiej powieści obyczajowej skłaniającej do tak dużego myślenia.

Godną uwagi drugoplanową bohaterką jest Wiktoria, ukochana Jana. Mimo swoich doświadczeń z poprzednim mężczyzną, daje naszemu bohaterowi duży kredyt zaufania i stara się budować z nim przyszłość. Podziwiam ją za to, gdyż sama nie wiem, czy zdecydowałabym się na coś takiego.

Podsumowując książka godna uwagi, zdecydowanie można przeczytać, skłoni nas do refleksji. Plusem jest to, że można ją swobodnie pochłonąć w jeden wieczór i nie będziemy się żałować tej decyzji.

Informacje o książce:
Tytuł: Pędzle w kieliszku
Tytuł oryginału: Pędzle w kieliszku
Autor: Patryk Beniamin Grabiec
ISBN: 9788380836228
Wydawca: Novae Res
Rok: 2017

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać