Jak napisać recenzję książki

Drogi Czytelniku, zanim powiem Ci, jak napisać recenzję książki, zacznę od uspokajających słów: To wcale nie jest takie trudne! Jeżeli dopiero co odłożyłeś na półkę wspaniałą książkę i chciałbyś podzielić się wrażeniami lub też zachęcić innych do jej przeczytania, słowa recenzji same będą pojawiały się w Twojej głowie.

Ale dla jasności, zacznij od:

1. Powód

Zacznij od tego dlaczego sięgnąłeś po akurat tę książkę. Czy to z powodu świetnego opisu na tylnej okładce? Może polecił Ci ją znajomy/znajoma? Może słyszałeś o książce już od dawna i chodziłeś przez kilka tygodni na „książkowym głodzie”, wypatrując jej w księgarniach?
Pierwsze słowa muszą zaciekawić innych. Zachęcić do przeczytania właśnie Twojej recenzji, a przy okazji dadzą kilka wstępnych informacji o książce, pozwalając się zorientować na przykład w gatunku lub tematyce. Inną odmianą „powodu” jest zarys problematyki, czyli wskazanie, że książka porusza interesujące przez Ciebie zagadnienie. Najłatwiej zachęcić w ten sposób w jaki zachęciłbyś samego siebie. Poważnie – jeżeli książka o takiej tematyce trafiła do Ciebie, to bardzo możliwe że z podobnych powodów trafi też do innych ;-)

2. Autor

Następnie jeżeli chcesz i czujesz że ta informacja może być ciekawa, napisz kilka słów o autorze książki.
Nierzadko autorzy naszych ulubionych książek mają bardzo ciekawy życiorys, lub też niezwykłe doświadczenia z których czerpią pomysły na książki. Czasem to właśnie ich osobiste przeżycia zainspirowały do napisania książki.

3. Treść

W kolejnym kroku, przejdź do opisu fabuły. Napisz kim jest/są główny bohater/bohaterowie, gdzie rozgrywa się akcja i jaki jest wątek przewodni lub główny problem itp.
W tym punkcje najważniejsze jest to abyś nie napisał streszczenia książki. Nikt nie byłby zadowolony, gdyby w recenzji przeczytał jak zakończy się książka. Opis powinien zachęcać i delikatnie wprowadzać Czytelnika w świat książki. Należy pisać tak, aby miał on poczucie że zostały mu otworzone pewne drzwi do powieści, ale i tak nadal stoi tylko w progu.

4. Najważniejsze Twoje zdanie

W tym podpunkcie bardzo trudno jest dokładnie napisać co takiego powinna zawierać recenzja, gdyż to zależy całkowicie od jej autora. Najważniejsze jest aby pisać szczerze, nie szczędzić książce zarówno pochwał jak i słów konstruktywnej* krytyki.
Jest to miejsce, gdzie można napisać co takiego podobało nam się w książce, co nas rozbawiło, wzruszyło, czy autor potrafił nas zaskoczyć i dlaczego. Do jakiej grupy odbiorców jest ona kierowana? Czy była dobrze prowadzona narracja? Jakie były opisy w książce i jeżeli takie jest nasze życzenie swobodnie można napisać coś o wyglądzie okładki czy nawet wielkości kroju pisma i tego jak wydawca zadbał o estetykę książki. Najważniejsze jest jednak trzymanie się zasady z punktu 3. Mianowicie nie streszczamy książki. Gdy piszemy nasze spostrzeżenia, staramy się to ująć w taki sposób aby nie zdradzić najważniejszych informacji dotyczących fabuły.




5. Podsumowanie

Tu powinno się znaleźć kilka słów dotyczących podsumowania zarówno recenzji jak i książki.
Ta część powinna być stosunkowo krótka, najlepiej jeżeli w 2-3 zdaniach podsumujesz wrażenia jakie na Tobie zrobiła książka, jednocześnie zachęcając lub zniechęcając do jej przeczytania. Warto też zaznaczyć do jakiej grupy adresowana jest książka i komu można ją polecić (lub odradzić). Warto też dodać czego możemy nauczyć się z lektury, jaką wartość dodaje do naszego życia. Nie rzadko możemy spotkać książki z przesłaniem ponadczasowym, myślą która w minimalny sposób wpłynie na nasz światopogląd. W przypadku luźnych opowiadań może to być po prostu miło spędzony wieczór, poznanie ciekawych bohaterów czy przeżycie fantastycznej przygody.

6. Dodatki

Nie są konieczne, ale wzbogacają tekst. Warto czasem dodać do recenzji jeden lub więcej cytatów z książki, które lepiej niż wiele akapitów przedstawią klimat książki. Opisy, fragmenty dialogów lub złote myśli zawarte w lekturze, mogą pomóc w podjęciu decyzji nad wyborem książki. Kolejnym dodatkiem są nawiązania do innych książek o podobnej tematyce. Warto pokazać w ten sposób czy tematyka jest oryginalna, czy mimo znanego motywu opowiadanie zwiera element świeżości lub po prostu wykazać że istnieją lepsze historie na podobny temat.
Informacje na temat wydawnictwa, roku wydania czy numerze ISBN również mogą być pomocne dla poszukujących książki.

Sztywne trzymanie się tych reguł jest absolutnie niekonieczne ;-) Recenzja jest subiektywnym postrzeganiem książki i każdy ma prawo do swojego zdania, ważne jest jednak to, aby nie bać się go napisać.

Dla ambitnych

Wszystkim tym, którzy chcą jeszcze bardziej doskonalić swój warsztat pisania dobrych tekstów, z czystym sercem polecamy świetną książkę „Magia słów”, której autorką jest Joanna Wrycza-Bekier. W poradniku podane są pisarskie sztuczki pomagające tworzyć krótkie i treściwe teksty oraz tajniki storytellingu. Poniżej znajdziecie księgarnie, w których dostępna jest książka:


Jak wiadomo, najlepiej uczyć się na przykładach – o tym jak napisać recenzję książki dowiesz się więcej przeglądając recenzenckie zasoby naszej strony.

Tak więc przeczytałeś jakąś ciekawą książkę? Wspaniale! Chcesz się nią z nami podzielić? Jeszcze lepiej! Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości te wskazówki powinny Cię naprowadzić. W razie czego, skontaktuj się z nami lub skorzystaj z formularza do wysyłania recenzji ;-)

*Nie dotyczy anty-recenzji

 

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać