Poradniki

Trening ikigai. Japońska sztuka codziennej radości – Hector García, Francesc Miralles

Recenzja książka Trening ikigai. Japońska sztuka codziennej radości - Hector García-Molina, Francesc Miralles Contijoch

Trening ikigai. Japońska sztuka codziennej radości
Hector García, Francesc Miralles

Słyszeliście kiedykolwiek o japońskiej sztuce codziennej radości IKIGAI? Ja nie, dlatego postanowiłam zgłębić to pojęcie oraz podzielić się z Wami moimi przemyśleniami. W tym celu sięgnęłam po „Trening ikigai”, czyli praktyczne rozwinięcie filozofii życia, która od pokoleń zapewnia Japończykom spokój i pogodę ducha.

Co oznacza to magiczne słowo?

„Ikigai to japońskie słowo które nie ma precyzyjnego odpowiednika w innych językach. Ikigai to sens życia, marzenie, które pozwala ci wstawać codziennie rano z pokładami energii. Japońskie słowo składa się z dwóch innych iki – oznacza „życie” lub „bycie żywym” – oraz gai przekładane jako „być wartym i mieć wartość”. Dosłowne tłumaczenie ikigai brzmiałoby więc: „coś, z powodu czego warto żyć”. Zdaniem Japończyków każdy z nas skrywa w sobie swoje własne ikigai – a może nawet kilka – choć bywa, że jesteśmy tego zupełnie nieświadomi”.

Jak do tematu podeszli autorzy? Podzielili oni książkę na trzy części. Podróż do przyszłości, przez przeszłość i teraźniejszość. Część pierwsza mówi nam, że jeśli chodzi o nasz przyszłe osiągnięcia to ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. To co możemy osiągnąć zależy tylko od nas. Znajdziemy tutaj ćwiczenia pomocne w planowaniu przyszłości z wykorzystaniem naszego potencjału. W kolejnej części zatrzymujemy się chwilę nad tym co już przeżyliśmy, pozwoli to nam lepiej poznać siebie, przypomnimy sobie nasze reakcje na poszczególne wydarzenia. Autorzy uważają, że świadomość przeszłości może nadać sens naszemu życiu, a powrót do pasji z dzieciństwa i młodości dostarczy nam wskazówek, aby poznać własne ikigai. W podróży przez teraźniejszość nauczymy się, że nie należy uginać się pod ciężarem przeszłości, gdyż zawsze mamy swobodę tego, kim chcemy być w danej chwili i czym chcemy się zajmować. Nauczymy się przywoływać naszego ducha do teraźniejszości.

Trening ikigai. Japońska sztuka codziennej radości - Hector García, Francesc Miralles

Jednym z rozdziałów, który szczególnie przypadł mi do gustu był ten o serendypności, czyli szczęśliwych zbiegach okoliczności. Warto pamiętać w tym miejscu, że takim właśnie zdarzeniem było odkrycie przez Fleminga penicyliny. Alexander zapomniał zabrać z laboratorium szalkę Petriego, po kilku dniach odkrył, że coś na niej zaczyna zabijać bakterie. Postanowił zgłębić ten temat i tym sposobem odkrył lek. Jak widać serendypność to nie jest magia, jest to sztuka polegająca na przykładaniu maksymalnej uwagi do tego co dzieje dookoła nas, w szczególności do zjawisk niecodziennych. Nawet pozorny błąd, pomyłka lub zapominalstwo jak u Fleminga, mogą mieć znaczenie! Autor nakłania nas do otwierania się na nieznane i nieoczekiwane, zachęca do poznawania tego, czego jeszcze nie znamy, a żeby to wszystko zrobić musimy opuścić naszą strefę komfortu i stworzyć warunki, aby coś nieoczekiwanego mogło się wydarzyć.

Na koniec mamy swojego rodzaju podsumowanie zawierające 35 wskazówek, jak funkcjonować zgodnie z własnym ikigai. Przytoczę poniżej kilka z nich, jako taki przedsmak czego się spodziewać.

Jeśli zamierzasz coś ulepszać o dziesięć procent, zakładaj w planach, to co trzeba zrobić, aby poprawić to w stu procentach.
Do planu życia codziennego włącz co najmniej jedną rzecz „niewykonalną”.

Poświęć dwadzieścia jeden dni na zaszczepienie w sobie nowego dobrego nawyku.
Zidentyfikuj najważniejszych przyjaciół i to właśnie im poświęcaj uwagę na którą zasługują.
Wyznacz sobie czas wolny od ekranów i życia wirtualnego.
Wprowadź slow life przy okazji posiłków i czasu wolnego.”

Trening ikigai. Japońska sztuka codziennej radości - Hector García, Francesc Miralles

Co prawda nie czytałam poprzedniej książki autorów „IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia”, która jest swojego rodzaju wprowadzaniem i częścią teoretyczną, jednak nie stanowiło to żadnego problemu od przejścia od razu do części praktycznej. „Trening ikigai. Japońska sztuka codziennej radości” podsiada krótkie wprowadzenie i opis czym jest ta sztuka, co jest bardzo ciekawe i od razu pokazuje nam jak przejść do praktyki. Duża ilość ćwiczeń motywujących oraz zachęcanie czytelnika, aby spisywał wszystko na papierze, gdyż wtedy staje się to bardziej poważne i wiążące, sprawia, że naprawdę chce się człowiekowi zacząć wprowadzać zmiany do swojego życia. Serdecznie zachęcam do lektury i liczę, odnajdziecie swoje ikigai.

Informacje o książce:
Tytuł: Trening ikigai. Japońska sztuka codziennej radości
Tytuł oryginału: El metodo ikigai
Autor: Hector García-Molina, Francesc Miralles Contijoch
ISBN: 9788328708556
Wydawca: Muza
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać