Literatura obyczajowa

Pozłacany róg. Tom III. W czepku urodzeni – Doda Około-Kułak

Recenzja książki Pozłacany róg. Tom III. W czepku urodzeni

Pozłacany róg. Tom III. W czepku urodzeni
Doda Około-Kułak

Ostatnio nabrałam ochoty na kino kostiumowe, nawiązujące do wydarzeń historycznych. Udało mi się obejrzeć kilka ciekawych filmów, jednak rozbudzona wyobraźnia wołała o coś więcej. Nadszedł więc czas, aby poszukać książki, która nakarmi ją do syta. I udało się. III tom Pozłacanego rogu zatytułowany W czepku urodzeni okazał się dla niej znakomitą porcją literatury.

Akcja rozgrywa się w czasach bolszewickiej inwazji posuwającej się na zachód Europy na początku I połowy XX wieku. Wszystkie majątki ziemskie na Rusi i Litwie są stopniowo plądrowane, a ich mieszkańcy bez względu na pozycję, płeć czy wiek, mordowani, brani w niewolę lub rozpędzani. Taki również los spotyka dwór Osielskich, w którym pozostają jedynie pańskie córki: Julia i Róża oraz ich niania Anastazja. Pewnego dnia rosyjski komisarz wraz ze swoją kompanią napada na posiadłość i atakuje dziewczęta. Róża uderzona, pada nieprzytomna na ziemię, zaś Julię spotyka o wiele bardziej tragiczny los i śmierć. Nastce udaje się ukryć młodszą panienkę w kufrze w kuchni i przeczekać czas plądrowania dworu. Kiedy dziewczynka odzyskuje przytomność okazuje się, że komisarz podpala domostwo. Kobietom nie pozostaje nic innego, jak ucieczka. Nastka jednak wie, że podróżowanie z pańską córką na pewno nie zakończy się sukcesem, dlatego też postanawia zmienić ją w chłopca. Odtąd rozpoczyna się ich wędrówka, która przyniesie im wiele wysiłku, cierpienia i załamań. Podróż stawia przed nimi wiele niewiadomych, ale ich upór i wola życia każą im przeć naprzód.

Lektura bardzo mi się podobała. Umieszczona w epoce, okraszona z lekka wschodnimi wpływami historia intryguje, wzrusza i wciąga na wiele godzin.  Akcja trzyma w napięciu przez cały czas na tyle, że chce się pochłonąć książkę jak najszybciej, jednocześnie prosząc o to, by się nie kończyła. Bohaterowie są barwni, mają swoje zalety i przywary. Pokazani są jako ludzie- prawdziwi ludzie razem ze swoimi ułomnościami, ograniczeniami, ale i mocnymi stronami i cnotami. Dodatkowym atutem powieści jest fakt, że jej akcja rozgrywa się na terenie ogromnej części Europy, poczynając od wspomnianej już Rusi aż po Francję, co pozwala także odczuć wpływy kulturowe i językowe działające na bohaterów. Wraz z postaciami uczestniczymy w wojnie, udajemy się w podróże, żegnamy zmarłych, śmiejemy się z wielu różnych sytuacji. Zdecydowanie jest to lektura godna polecenia, z którą na pewno nie będziemy się nudzić.

Nie lubię literatury historycznej. Naprawdę jej nie lubię. W Pozłacanym rogu tkwi jednak jakaś nieodgadniona dla mnie tajemnica, która sprawiła, że suche fakty dotyczące przeszłych dziejów mi nie przeszkadzały, a fabuła porwała mnie na tyle, że mogę zdecydowanie stwierdzić, iż lektura ta niezmiernie przypadła mi do gustu. Co więcej, spodobała mi się na tyle, że na pewno sięgnę raz jeszcze do wcześniejszych dwóch tomów…

Informacje o książce:
Tytuł: Pozłacany róg. Tom III. W czepku urodzeni.
Tytuł oryginału: Pozłacany róg. Tom III. W czepku urodzeni.
Autor: Doda Około-Kułak
ISBN: 9788379422777
Wydawca: Novae Res
Rok: 2014

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać