Poradniki

Jak wyjść z dołka emocjonalnego – Andrzej Bubrowiecki

recenzja książki Jak wyjść z dołka emocjonalnego - Andrzej Bubrowiecki

Jak wyjść z dołka emocjonalnego
Andrzej Bubrowiecki

W dzisiejszych czasach coraz częściej mamy do czynienia z depresjami, zaburzeniami osobowości czy wypaleniem zawodowym. Nie jestem pewna, czy dzieje się tak naprawdę dlatego, że te choroby, schorzenia częściej dotykają społeczeństwo, czy z powodu tego, że zaczynamy być bardziej świadomi tego, że coś się dzieje z nami nie tak, jak powinno, wychodzimy temu naprzeciw i staramy się z tym radzić, sami lub ze wsparciem przyjaciół czy specjalistów. Z pomocą jak stawiać czoła takim sytuacjom wychodzi autor książki „Jak wyjść z dołka emocjonalnego” pan Andrzej Bubrowiecki. Jest on certyfikowanym coachem kryzysowym i trenerem technik medytacji. Od ponad 16 lat jest on praktykiem w swoim zawodzie, prowadzi liczne szkolenia z zakresu głębokiej zmiany osobistej, psychologii emocji i motywacji, rozwijania kreatywności i treningu pamięci, doskonalenia relacji interpersonalnych. Głównym punktem, na którym skupia się podczas swojej pracy z ludźmi, jest praktyczne wykorzystanie wiedzy z zakresu psychologii pozytywnej, neurobiologii, interwencji kryzysowej, dąży do tego, aby podnieść zawodową i prywatną jakość życia osób, z którymi pracuje.

Myślę, że celem autora, gdy decydował się na napisanie książki właśnie o takiej tematyce, była chęć uświadomienia ludziom, że schorzenia, o których wspomniałam wcześniej, naprawdę występują, że naprawdę ważne jest, abyśmy je sobie uświadomili i zaczęli działać, aby z nich wyjść. Przede wszystkim zaś nie możemy ich ignorować czy postępować w przypadkowy sposób, gdyż w dłuższej perspektywie wpłynie to negatywnie na nasze zdrowie psychiczne, samopoczucie i funkcjonowanie.

A co zawiera recenzowana publikacja i do kogo jest skierowana? Posłużę się tutaj słowami autora, gdyż myślę, że on nam to najlepiej wyjaśni:

„Ta publikacja jest poradnikiem skierowanym do każdego, kto ma za sobą trudne doświadczenia, jest w trakcie kryzysu emocjonalnego i szuka skutecznych sposobów na zmianę swojej sytuacji. Jest także pomocą dla tych, którzy borykają się z problemami psychiczno-emocjonalnymi bliskich osób.
Techniki zawarte w tej książce są oparte na najnowszej wiedzy, popartej wynikami rzetelnie przeprowadzonych badań oraz wnioskami płynącymi z praktyki w takich dziedzinach jak: psychologia stresu, neurobiologia, interwencja kryzysowa, coaching kryzysowy, psychoterapia”

Na samym początku książki autor radzi nam jak z niej korzystać. Przede wszystkim każe nam ją najpierw przejrzeć, przekartkować całość, żeby wiedzieć, czego dotyczy i jakie tematy porusza. Jest przy tym świadomy, że nie każdy rozdział w takim samym stopniu zainteresuje każdego czytelnika, dlatego podkreśla, że mimo tego, że książka została napisana zgodnie z wewnętrzną logiką podporządkowaną konkretnym celom, to możemy zacząć ją czytać zgodnie z tym, co nas najbardziej interesuje w danej chwili. Pan Bubrowiecki dodaje również, że aby zaczerpnąć jak najwięcej korzyści płynących z publikacji, należy wykonywać wszystkie ćwiczenia w nim zawarte zgodnie z instrukcjami. Najlepiej przeznaczyć sobie do tego jakiś mały notatnik i mieć go zawsze razem z książką i długopisem.

Bardzo spodobało mi się w podręczniku to, że każdy z rozdziałów jest zakończony podsumowaniem, czyli taką wiedzą w pigułce, o czym on opowiadał. Jest to dobre, gdyż nawet jeśli czytelnik uzna, że dany temat go nie interesuje to, zamiast całkowicie go pomijać, może poświęcić kilka chwil na przeczytanie samego podsumowania, aby chociaż mniej więcej mieć świadomość, co było w nim zawarte. A nóż stwierdzi, że jednak poruszana tematyka jest na tyle interesująca, że warto do niej wrócić.

Ciekawy wydał mi się również krótki dodatek o ulubionych technikach medytacji autora, najbardziej zaciekawiła mnie relaksacyjna technika autohipnozy według Daniela G. Amena. Sprawia, że po wykonaniu kilku prostych ćwiczeń stajemy się zrelaksowani, odświeżeni i przyjemnie rozbudzeni. Naprawdę polecam przetestować!

Osobiście najbardziej spodobał mi się rozdział „Co zrobić, by być mniej podatnym na wypalenie życiowe i inne kryzysy emocjonalne” zawiera on wiele porad, których wdrożenie do codziennego życia nie będzie kosztowało nas dużo wysiłku, a w dłuższej perspektywie może sprawić, że będziemy bardziej odporni na depresje i inne zaburzenia.

Informacje o książce:
Tytuł: Jak wyjść z dołka emocjonalnego
Tytuł oryginału: Jak wyjść z dołka emocjonalnego
Autor: Andrzej Bubrowiecki
ISBN: 9788328710566
Wydawca: Muza
Rok: 2018

Sklepik Moznaprzeczytac.pl

Serwis recenzencki rozwijany jest przez Fundację Można Przeczytać