-->
Menu nawigacji stronami

Recenzje książek. Wszystko dla miłośników książek

Jak napisać recenzję książki?

pisanie recenzji książki wcale nie jest takie trudne

Pisanie recenzji książki wcale nie jest takie trudne

Drogi Czytelniku, zanim powiem Ci, jak napisać recenzję książki, zacznę od uspokajających słów: To wcale nie jest takie trudne! Jeżeli dopiero co odłożyłeś na półkę wspaniałą książkę i chciałbyś podzielić się wrażeniami lub też zachęcić innych do jej przeczytania, słowa recenzji same będą pojawiały się w Twojej głowie.

Ale dla jasności, zacznij od:

1. Powód. Zacznij od tego dlaczego sięgnąłeś po akurat tę książkę. Czy to z powodu świetnego opisu na tylnej okładce, czy też polecił Ci ją znajomy/znajoma, czy może słyszałeś o niej już od dawna i chodziłeś przez kilka tygodni na „książkowym głodzie”, wypatrując jej w Księgarniach.

Pierwsze słowa muszą zaciekawić innych. Zachęcić do przeczytania właśnie Twojej recenzji, a przy okazji dadzą kilka wstępnych informacji o książce, pozwalając się zorientować na przykład w gatunku lub tematyce. Inną odmianą „powodu” jest zarys problematyki, czyli wskazanie, że książka porusza interesujące przez Ciebie zagadnienie

2. Autor. Następnie jeżeli chcesz i czujesz że ta informacja może być ciekawa, napisz kilka słów o autorze książki.

Nierzadko autorzy naszych ulubionych książek mają bardzo ciekawy życiorys, lub też niezwykłe doświadczenia z których czerpią pomysły na książki. Czasem to właśnie ich osobiste przeżycia zainspirowały do napisania książki.

3. Treść. W kolejnym kroku, przejdź do opisu fabuły. Napisz kim jest/są główny bohater/bohaterowie, gdzie rozgrywa się akcja i jaki jest wątek przewodni lub główny problem itp.

W tym punkcje najważniejsze jest to abyś nie napisał streszczenia książki. Nikt nie byłby zadowolony, gdyby w recenzji przeczytał jak zakończy się książka. Opis powinien zachęcać i delikatnie wprowadzać Czytelnika w świat książki. Należy pisać tak, aby miał on poczucie że zostały mu otworzone pewne drzwi do powieści, ale i tak nadal stoi tylko w progu.
4. Najważniejsze Twoje zdanie. W tym podpunkcie bardzo trudno jest dokładnie napisać co takiego powinna zawierać recenzja, gdyż to zależy całkowicie od jej autora. Najważniejsze jest aby pisać szczerze, nie szczędzić książce zarówno pochwał jak i słów konstruktywnej* krytyki.

Tu można napisać co takiego podobało nam się w książce, co nas rozbawiło, wzruszyło, czy autor potrafił nas zaskoczyć i dlaczego. Do jakiej grupy odbiorców jest ona kierowana? Czy była dobrze prowadzona narracja? Jakie były opisy w książce i jeżeli takie jest nasze życzenie swobodnie można napisać coś o wyglądzie okładki czy nawet wielkości kroju pisma. Najważniejsze jest jednak trzymanie się zasady z punktu 3. Mianowicie nie streszczamy książki.  Gdy piszemy nasze spostrzeżenia, staramy się to ująć w taki sposób aby nie zdradzić najważniejszych informacji dotyczących fabuły.

5. Podsumowanie. Tu powinno się znaleźć kilka słów dotyczących podsumowania zarówno recenzji jak i książki.

Ta część powinna być stosunkowo krótka, najlepiej, jeżeli w 2-3 zdaniach zsumujesz wrażenie jakie na Tobie zrobiła książka, jednocześnie zachęcając lub zniechęcając do jej przeczytania. Warto też zaznaczyć dla jakiej grupy jest adresowana książka i komu można ją polecić (lub odradzić).

6. Dodatki. Nie są konieczne, ale wzbogacają tekst. Warto czasem dodać do recenzji jeden lub więcej cytatów z książki, które lepiej niż wiele akapitów przedstawią klimat książki. Opisy, fragmenty dialogów lub złote myśli zawarte w lekturze, mogą pomóc w podjęciu decyzji nad wyborem książki. Kolejnym dodatkiem są nawiązania do innych książek o podobnej tematyce. Warto pokazać w ten sposób czy tematyka jest oryginalna, czy mimo znanego motywu opowiadanie zwiera element świeżości lub po prostu wykazać że istnieją lepsze historie na podobny temat.
Informacje na temat wydawnictwa, roku wydania czy numerze ISBN również mogą być pomocne dla poszukujących książki.

Sztywne trzymanie się tych reguł jest absolutnie niekonieczne ;-) recenzja jest subiektywnym postrzeganiem książki i każdy ma prawo do swojego zdania, ważne jest jednak to, aby nie bać się go napisać.

Jak wiadomo, najlepiej się uczyć na przykładach – więcej recenzji książek znajdziesz na naszej stronie.

Tak więc przeczytałeś jakąś ciekawą książkę? Wspaniale! Chcesz się nią z nami podzielić? Jeszcze lepiej! Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości te wskazówki powinny Cię naprowadzić. W razie czego, skontaktuj się z nami lub skorzystaj z formularza do wysyłania recenzji ;-)

 

*Nie dotyczy anty-recenzji

 

21 komentarzy

 1. A co jeżeli książka została narzucona do przeczytania, nie wzbudza specjalnego zainteresowania a jednym z warunków zaliczenia przedmiotu jest recenzja publikacji profesora o którym w zasadzie nic się nie wie.

  • Pierwsze co przychodzi mi do głowy to anty-recenzja ;-) ale wtedy nie wiem jak byłoby z Twoim zaliczeniem przedmiotu. Jednak, patrząc że jest to publikacja profesora, wydaje mi się że jest to tekst naukowy. W takim razie trzymaj się faktów, napisz o tym jak dochodzi autor do pewnych przesłanek, jaką teorię wziął za podstawę i może jakie ma ona odniesienie do innej literatury z tego działu. Zwykle pomaga w lepszym rozumieniu czytanego tekstu jeżeli znasz autora. Więc dobrze jest zapoznać się przynajmniej pobieżnie z jego innymi pracami i środowiskiem w jakim działa.

   Mam nadzieję że pomogłam, życzę powodzenia w pisaniu recenzji ;-)

 2. „czy nawet wielkości czcionki.” – kroju pisma. W razie wątpliwości: http://typografia.info/artykuly/12-normatywa-i-nomenklatura/4-proca

  • Faktycznie! Bardzo słuszna uwaga, już poprawiam.
   Swoją drogą, bardzo ciekawy i pouczający artykuł ;-)

 3. Bardzo mi pomogły Twoje wskazówki, dzięki ;)

 4. Dzięki za dobre wskazuwki :-)

  • *wzkazówki

   • *Książkoholiczka
    Przyganiał kocioł garnkowi…

    • *wskazówki i *książkoholiczka, @KsiąCHoliczko :’)

 5. yolo bardzo pomogło

 6. :):):):):)):)):):):):):):)

 7. Dzięki :D Napisałam, a efekty możesz zobaczyć tu: http://moj-magiczny-zakatek.blogspot.com/

 8. Pomocne :) Dzięki wielkie :D

 9. Bardzo wartościowy wpis, który mam nadzieję będzie moim wyznacznikiem podczas pisania kolejnych recenzji.
  Odnośnie do nauki szybkiego czytania, to przyznam szczerze, że wolę to robić na spokojnie z uczuciem, bo nikt mnie przecież nie goni…

 10. Bardzo pomocne, gratuluję.

Zaprzyjaźnione blogi