Site icon Recenzje książek z każdej półki

Polskie jabłka – Jan Szmyd

Recenzja książki Polskie jabłka - Jan Szmyd

Polskie jabłka
Jan Szmyd

„Cudze chwalicie i swego nie znacie.” Znane polskie przysłowie zawiera w sobie wiele prawdy. Czy rzeczywiście nie jest tak, że często zachwycamy się egzotycznymi owocami, takimi jak pomarańcze, mandarynki, banany, kiwi, granaty (oczywiście nie neguję ich wartości i rewelacyjnego smaku, wprost je uwielbiam!), ale zapominamy czasami o bogactwie, jakie rodzi się każdego roku w naszych polskich sadach.

Książka „Polskie Jabłka. Królewskie jabłka w polskiej kuchni Charakterystyka, Przepisy, Porady” autorstwa Jana Szmyda, pochodzącego z małej miejscowości na Podkarpaciu, z Haczowa, napisana została moim zdaniem z prawdziwej pasji do sadownictwa oraz przekonania do informacji, które autor zawiera na kartach swojej książki.

W początkowym rozdziale autor opisuje swoją historię, skąd wziął się pomysł, żeby zająć się sadownictwem i dlaczego podjął decyzję, aby mocniej zaangażować się w promocję tych owoców. Według autora wciąż za mało wiemy i za mało interesujemy się tym, jakie właściwości mają jabłka i do czego możemy je wykorzystywać. Z tego powodu ich potencjał nie jest w pełni wykorzystywany. Uważa, że o cudownych właściwościach jabłek koniecznie potrzeba więcej na co dzień mówić, a nawet promować na billboardach, przyczepach TIR-ów i wprowadzić właściwą edukację najmłodszych w szkołach, tak, żeby te informacje mogły dotrzeć do mieszkańców Polski i świata. Autor przypomina, jak wielką wartość kryją w sobie te niepozorne owoce i zapewnia, że jedzenie chociażby jednego jabłka dziennie znacząco poprawia naszą kondycję zdrowotną i zwiększa szansę utrzymania zdrowia na długie lata.

Dzisiaj, kiedy jemy często w pośpiechu, nie zwracając uwagę, co jest zdrowe, a co szkodliwe, prowadzimy szybki tryb życia, walczymy ze smogiem i stresem, nie pamiętamy, że mamy bardzo blisko skuteczne, cenne, a przy tym niedrogie lekarstwo. Jabłko, cenione ze względu na swoje silne właściwości antyoksydacyjne, zawierające wiele witamin, błonnik i pektyny ma moc z pewnością utrzymać zdrowie na długie lata – te informacje potwierdzam jako farmaceuta.

Najbardziej obszerną część książki zajmują przepisy z wykorzystaniem jabłek. Począwszy od zup, sałatek, surówek, a kończąc na kaczce z jabłkami, przetworami, ciastami i napojami. Nie zabrakło też przepisu na nalewkę z jabłek, domowy cydr! (oczywiście, że mam go w planie zrobić).

Wypróbowałam do tej pory jeden przepis na szarlotkę, który szczególnie polecam, zatytułowany w książce jako „Placek kruchy z jabłkami”. Blaszka ciasta znikła jeszcze tego samego dnia, kiedy zostało upieczone. W ten sposób miałam kolejną okazję przekonać się, że twierdzenie, że jabłko ma w sobie ogromny, często niedoceniany potencjał nie jest bezpodstawne ani przesadzone.

Podczas lektury przypomniałam sobie przepisy na tak proste, ale z jakiegoś powodu rzadko wykonywane przeze mnie potrawy, takie jak ryż lub makaron z jabłkami czy naleśniki z jabłkami. Mniaaammm. Smak dzieciństwa. Ale to nie wszystko – w książce znalazłam też inspiracje do wykonania bardziej wytrawnych potraw np. kaczka z jabłkami albo polędwica wieprzowa pieczona w sosie jabłkowym… czy można wzgardzić takimi daniami?

Pod koniec książki możemy znaleźć zdjęcia różnych odmian jabłek z ich krótkimi opisami. Choć gatunki taki jak Ligol, Champion, Papierówka były mi dobrze znane, to nie słyszałam nigdy o jabłkach takich odmian, jak Cortland, Kronselka czy Melba Czerwona. A wszystkie rosną przecież w Polsce.

Podsumowując, moim zdaniem książka jest ciekawą pozycją dla tych osób, które doceniając jabłka, szukają nowych pomysłów na ich wykorzystanie w kuchni, ale także dla tych, którzy pozostali jeszcze nieprzekonani. W mojej kuchni jabłka z pewnością będą gościć częściej.

A co z tymi, którzy jabłek po prostu nie lubią? Tych przekonać będzie najtrudniej, ale myślę, że po skuszeniu ich pachnącą szarlotką, smaczną sałatką czy aromatycznym cydrem i oni mogą zmienić zdanie…

„Zamierzam również szukać hitów wśród potraw z jabłek, które będą wizytówką, pierwszego w Europie producenta jabłek. Do tej zabawy zapraszam również moich czytelników. Być może oprócz schabowego z kapustą, który jest tradycyjnym daniem kuchni polskiej, znajdzie się smaczna potrawa. Myślę, że jest to wyzwanie, które powinni podjąć wszyscy polscy kucharze i kucharki.”

Zgadzacie się? Ja tak – możemy tylko na tym zyskać.

Informacje o książce:
Tytuł: Polskie jabłka
Tytuł oryginału: Polskie jabłka
Autor: Jan Szmyd
ISBN: 9788381471794
Wydawca: Novae Res
Rok: 2018

Exit mobile version