Site icon Recenzje książek z każdej półki

Trenuj swój intelekt – Paulina Mechło, Olga Geppert

Trenuj swój intelekt - Paulina Mechło, Olga Geppert

Trenuj swój intelekt
Paulina Mechło, Olga Geppert

Książka „Trenuj swój intelekt” Pauliny Mechło i Olgi Geppert już na okładce składa czytelnikowi obietnicę rozwinięcia pamięci, koncentracji, kreatywności i uważności. I to wszystko w ciągu trzydziestu jeden dni, dzięki skrupulatnemu wykonywaniu zawartych w niej ćwiczeń. Nie jest to bowiem książka zwyczajna, typowy poradnik. Swą szatą graficzną i budową bardziej przypomina zeszyt ćwiczeń, w jakich pracują uczniowie podczas nauki szkolnej. Obok ćwiczeń znajdziemy jednak też sporą dawkę wiedzy o intelekcie, mózgu, funkcjonowaniu umysłu, czy pamięci.

Paulina Mechło to psycholożka i neurokognitywistka. Muszę przy tym wspomnieć, że tak jak pojęcie psychologii jest mi oczywiście znane, tak po wyjaśnienie pojęcia neurokognitywistyki musiałam sięgnąć do posiadającego wszechstronną wiedzę Internetu. Okazało się, że jest to nauka, stanowiąca połączenie psychologii z najnowszą wiedzą o funkcjonowaniu mózgu. Bada powiązania między biologią, fizjologią a procesami psychicznymi. Zajmuje się też analizą aktywności mózgu, przy pomocy której opisuje ludzkie zachowanie. Paulina Mechło jest laureatką nagrody Teofrasta, jako najmłodsza jej zdobywczyni. Nagrodę tę otrzymywali też najwybitniejsi psychologowie w Polsce. Olga Geppert to ilustratorka i graficzka, która opracowała stronę graficzną przygotowanych przez psycholożkę zadań zawartych w opracowaniu. Razem tworzą książki z zakresu rozwoju osobistego, prowadzą portal edukacyjny i realizują szereg innych projektów. Takim też ich wspólnym projektem jest książka „Trenuj swój intelekt”.

Książka podzielona jest na trzydzieści jeden rozdziałów – po jednym na każdy, kolejny dzień pracy. Każdy z rozdziałów zapoczątkowany jest sporą dawką wiedzy, m.in. o intelekcie, umyśle, błędach w myśleniu, kreatywności, nauce i sposobach na zwiększenie jej efektywności. Dowiemy się również sporo o koncentracji, sposobach radzenia ze stresem, mózgu, czy dobrostanie. Wzbogaceni o porcję wiedzy, przystępujemy następnie każdego dnia do wykonania porcji ćwiczeń. Codziennie jest ich kilka, a mają one na celu rozwój sześciu obszarów funkcjonowania intelektualnego – koncentrację, kreatywność, język, pamięć, wiedzę, emocjonalność i uważność. Pozwalają one także nauczyć się pewnych nowych umiejętności lub je doskonalić, pokazują metody relaksacji umysłu. Autorki zachęcają do codziennego dbania o rozwój intelektualny, ponieważ mózg każdego człowieka potrzebuje systematycznego, starannego i zaplanowanego treningu, aby był w jak najlepszej formie.

Do wykonywania zadań podeszłam pełna entuzjazmu, zaopatrzona w ołówek i stoper (niektóre bowiem ćwiczenia wymagają zmierzenia czasu ich wykonania). Wiele z zadań było powtarzalnych na przestrzeni dni, jak na przykład wykreślanie poszczególnych liter z rozsypanki literowej, wymyślanie kreatywnych zastosowań dla zwyczajnych przedmiotów, zapamiętywanie jak największej ilości słów, czy pisanie definicji poszczególnych wyrazów oraz wskazywanie ich synonimów i antonimów, a nawet zadania matematyczne. Były też ćwiczenia, których obecność mnie zdziwiła, jak najdokładniejsze pokolorowanie, czy odwzorowanie ilustracji. Nie bardzo potrafiłam początkowo zrozumieć sensu kolorowania obrazków, wydawało mi się to zajęciem dla dzieci, jednak szybko przypomniałam sobie o kolorowankach antystresowych i zrozumiałam sens umieszczenia takiego ćwiczenia w tej książce. Muszę przyznać, że najbardziej problematyczne okazały się dla mnie codzienne treningi uważności zamieszczone na końcu każdego zestawu. Do nich potrzeba było najwięcej czasu i wyciszenia, a to nie zawsze mogłam znaleźć, przez co (przyznaję się skruszona) zdarzało mi się te treningi trochę zaniedbywać.

Pozycja Mechły i Geppert jest na pewno ciekawa. Zawiera dużą dawkę wiedzy z zakresu wspomnianej wyżej neurokognitywistyki i sporą porcję ciekawych ćwiczeń. Jednak, jak podkreślają autorki na samym początku, jedną z najważniejszych zasad treningu jest systematyczność pracy, a charakter zadań wymaga znalezienia w ciągu dnia co najmniej kilkunastominutowej chwili bezwzględnie dla siebie, o co w dzisiejszej zabieganej codzienności dość trudno, zwłaszcza, że trening należy wykonywać codziennie przez cały miesiąc. Jednak nawet jeśli nie zdołamy wykonać wszystkich zadań i przejść przez książkę w ciągu zalecanych trzydziestu jeden dni, to myślę, że warto sięgnąć po tę pozycję, aby poznać sposoby i metody samorozwoju intelektualnego i nauczyć się wykorzystywać je na co dzień. Autorki zresztą na końcu książki zachęcają do dalszego systematycznego treningu z wykorzystaniem opisanych w książce sposobów.

Myślę, że książka ta jest godna polecenia wszystkim, którzy chcą się ciągle rozwijać, myśleć coraz bardziej kreatywnie – zarówno dla tych, którym te cechy są potrzebne w życiu codziennym, podczas wykonywanej pracy, jak i dla tych, których praca jest mniej wymagająca i przez to są bardziej narażeni na stagnację.

Informacje o książce:
Tytuł: Trenuj swój intelekt
Tytuł oryginału: Trenuj swój intelekt
Autor: Paulina Mechło, Olga Geppert
ISBN: 9788328374768
Wydawca: Sensus
Rok: 2021

Exit mobile version