Site icon Recenzje książek z każdej półki

SuperPamięć w 31 dni. Techniki, ćwiczenia, neurorozrywki – Paulina Mechło

Recenzja książki SuperPamięć w 31 dni. Techniki, ćwiczenia, neurorozrywki

SuperPamięć w 31 dni. Techniki, ćwiczenia, neurorozrywki
Paulina Mechło

W czasie studiów psychologicznych tematyce pamięci poświecono tyle czasu, że zapamiętałam, że pielęgnowana za młodu będzie efektywna w późniejszych latach. Sięgając po książkę Pauliny Mechło miałam nadzieję, że będzie stanowić ciekawą alternatywę dla wakacyjnego rozwiązywania sudoku i krzyżówek. „SuperPamięć w 31 dni. Techniki, ćwiczenia, neurorozrywki” to książka, która stanowi rozrywkę dla czytelnika, ale też wymaga od niego koncentracji i odcięcia od możliwie jak największej ilości bodźców otaczającego świata.

Wstęp do książki „SuperPamięć w 31 dni. Techniki, ćwiczenia, neurorozrywki” Pauliny Mechło stanowi krótka historia człowieka z niezwykłą pamięcią, analizą tego, jakim cudem mógł tak wiele zapamiętać, a ponadto przywołać z „magazynu pamięci” wiele wcześniej poznanych faktów. Kilka ćwiczeń w tej części stanowi próbę diagnozy pamięci dla czytelnika i zachęca do tego, by przez najbliższy miesiąc spędzić trochę czasu na treningu pamięci. Książka została podzielona na rozdziały – 31 dni. Każdego dnia czytelnik rozwiązuje kilka zadań, poznaje techniki pomagające zapamiętywać szybciej i więcej. Ostatni dzień jest podsumowaniem miesięcznego wysiłku i weryfikacją tego, czy nasz „mięsień pamięci” pracuje lepiej niż przed rozpoczęciem treningu. Przejrzysta forma ćwiczeń i rozwiązania na końcu książki, pozwalają na samodzielną pracę z książką. Przydatny okaże się stoper, ołówek i kartki, zatem trening możemy prowadzić gdzie tylko chcemy.

Po wstępnej diagnozie, która nie była dla mnie zbyt optymistyczna, z zapałem ruszyłam do rozwiązywania zadań kolejnych dni. Stopniowanie trudności zadań było odczuwalne, ale systematyczność i rzeczywiste poświęcenie czasu tylko na ćwiczenia, z każdym dniem przychodziło łatwiej. Plusem książki jest to, że nie „miażdży” czytelnika świadomością tego, jak słabą ma pamięć. Zachęty i motywujące zwroty autorki do czytelnika sprawiają, że chce się ćwiczyć.

Autorka pokazała, że każdy rodzaj pamięci trzeba ćwiczyć – zarówno tą krótko- jak i długotrwałą. Zapamiętywanie epizodów z naszego życia nie jest trudne, jednak przywołanie wspomnień wymaga więcej wysiłku. W książce poza ćwiczeniami przywoływane są konkretne mnemotechniki. Tym, dla których ta pozycja jest kolejną dotyczącą pamięci, raczej nic nowego nie wprowadza. Ktoś, kto zaczyna przygodę z treningiem pamięci zapoznany zostanie z techniką węzłów, podstawników cyfr, kreatywnych kart oraz z metodą miejsca. W książce podkreślana jest rola rymów, uporządkowań, skojarzeń i wizualizacji jako sposobów wspierających proces zapamiętywania. Pojęcia, które były mi dobrze znane, przedstawione zostały w krótkich opisach, natomiast bardziej skupiono się na ich wyćwiczeniu, dzięki czemu książka nie była tylko opisem, który po przeczytaniu odchodził w… niepamięć. Systematyczne powtórki weryfikują stan pamięci po kilku dniach treningu. Być może dla wielu szybsze odejmowanie czy zapamiętanie kilku więcej słów nie zmieni wiele, należy jednak pamiętać, że książka wprowadza czytelnika w świat treningu, zatem po miesięcznym wysiłku chętniej sięgniemy po kolejne ćwiczenia czy inne książki, ponieważ rutyna „gimnastyki pamięci” wejdzie nam przez miesiąc w krew. Ważne jest zwrócenie przez autorkę uwagi na to, że mamy różne sposoby przyswajania wiedzy (słuchowcy, wzrokowcy, kinestetycy). Dzięki temu każdy może odkryć sposób zapamiętywania, który najbardziej mu odpowiada, przy jednoczesnym ćwiczeniu pozostałych.

Autorka książki jest psychologiem specjalizującym się w neurokognitywistyce oraz laureatką nagrody Teofrasta przyznanej przez magazyn „Charaktery” za współautorstwo książki pt. „Trening intelektu. Wyćwicz pamięć, koncentrację i kreatywność w 31 dni”. W myśl powiedzenia, że „ćwiczenie czyni mistrza” zarówno w pracy zawodowej jak i w pisanych książkach, większą wagę przywiązuje do treningu, który aktywizuje uczestnika, przez co nabywa konkretne umiejętności.

„SuperPamięć w 31 dni. Techniki, ćwiczenia, neurorozrywki” to książka dla każdego. Dzięki niej rozwiniemy w sobie zdolność zapamiętywania imion, numerów telefonu, informacji z czytanego tekstu. Łatwiej przyjdzie nam uczyć się słówek w języku obcym, nauka dat, dokonywanie obliczeń czy zapamiętanie przepisu na ulubione ciasto. Jest to zatem dobry prezent na rozpoczynający się rok szkolny.

Książka podobała mi się z wielu powodów: przejrzystość, wiele różnych ćwiczeń, powtórki, motywacja od autorki. Ważne było zwrócenie uwagi na to, że wyobraźnia i kreatywność wspierają naukę. Zapach, obraz, słowo mogą przywołać wspomnienia z odległej przeszłości, warto więc wykorzystywać je podczas nauki czy pracy. Życie trzeba sobie ułatwiać, dlatego warto mieć „SuperPamięć w 31 dni. Techniki, ćwiczenia, neurorozrywki” Pauliny Mechło w swojej biblioteczce.

Informacje o książce:
Tytuł: SuperPamięć w 31 dni. Techniki, ćwiczenia, neurorozrywki
Tytuł oryginału: SuperPamięć w 31 dni. Techniki, ćwiczenia, neurorozrywki
Autor: Paulina Mechło
ISBN: 9788324668588
Wydawca: Helion
Rok: 2015

Exit mobile version