Nigdy nie byłam fanką sportu, każde pójście na siłownię wiązało się u mnie z długą rozpaczą, że tak mi się nie chce, ale dla zdrowia zaciskałam zęby, brałam torbę i szłam. Po lekturze „Magii olewania” stwierdziłam, że olewam to, nie ma sensu robić czegoś, co jest dla mnie takie straszne, mogę zdrowo się odżywiać i też mój styl życia będzie w miarę ok. Widząc „Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta. Jak świadomie wyćwiczyć ciało i umysł”, coś mnie jednak podkusiło, żeby go przeczytać. Powiem szczerze, że dość sceptycznie podchodziłam do lektury, przeczytałam już taką ilość poradników o bieganiu, ćwiczeniach, motywacji do sportu, że od samego czytania powinnam być fit. Tutaj jednak autorzy, wydaje mi się, starają się podejść do takiego typu „sportowca” jak ja.
Wprost piszą, że osoby chodzące nawet 3 razy w tygodniu na siłownie, ale potem niedbające o minimum ruchu w ciągu dnia, powinni przemyśleć, czy to na pewno ma sens. To znaczy, nie mówią też, że siłownia to zło, ale trzeba myśleć o naszym ciele przez cały dzień. Skandynawowie podkreślają ważność „złotych trzydziestu minut”, jest to minimalna ilość czasu poświęcanego na aktywność fizyczną, jaka jest w stanie zapobiec chorobom oraz poprawić nasze samopoczucie. Zachęcają oni do spacerów, dość szybkim tempem, tak żeby nasz oddech przyspieszył, ale żebyśmy byli nadal w stanie prowadzić swobodną konwersację. To w połączeniu z unikaniem długotrwałego siedzenia, np. wstawaniem z biurka co godzinę na kilka chwil, będzie miało wspaniały wpływ na nasze zdrowie. Na coś takiego myślę, że nawet ja, mogę się zdecydować.
Powyższy opis jest oczywiście bardzo skrótowy, książka napisana jest przez dwóch lekarzy, którzy bardzo profesjonalnie podchodzą do tematu. Pierwszy z nich to Carl Johan Sundberg – lekarz i profesor fizjologii w instytucie Karolinska w Sztokholmie, między innymi prezes Szwedzkiego Stowarzyszenia Aktywności Fizycznej i Medycyny Sportowej. Otrzymał również Nagrodę Kartezjusza za osiągnięcia w dziedzinie popularyzacji nauki. Drugi z autorów to lekarz i psychiatra Anders Hansen, autor licznych publikacji z dziedziny nauk medycznych w takich pismach takich, jak „British Medical Journal” czy „Swedish Medical Journal”. Panowie kompleksowo podchodzą do tematu jakim jest ruch, czyli najlepsze lekarstwo na świecie.
W swojej publikacji podzielonej na sześć części opisują, na samym początku wspomniane przeze mnie wcześniej „złote pół godziny”, jako kurację działającą cuda. Następnie przechodzą do części mającej na celu wzmocnienie naszego mózgu, udowadniają, że dzięki treningowi poczujemy się lepiej, oraz że jest to świetny sposób na walkę z chorobami mózgu, między innymi depresję. Następnie przechodzą do kwestii dziedziczenia. Wiecie, że gen lenia kanapowego istnieje! Gen ten jest odbiorcą sygnału dopaminy w mózgu. Niestety nie możemy całej winy za brak chęci do wysiłku fizycznego zrzucić na geny, odpowiadają one za ponad połowę naszej gotowości do ćwiczeń, jednak ostateczna decyzja należy do nas. W części czwartej autorzy opisują, jak regularny sport może zahamować procesy starzenia oraz podpowiadają, że nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie treningów. Następnie czytamy kilka słów o tym, że tłuszcz może spalać tłuszcz, aż wreszcie dochodzimy do części ostatniej na temat treningu interwałowego. W tym rozdziale opisane jest czym on jest, jego skuteczność oraz coś o czym wcześniej nie słyszałam, a mianowicie tajemnicze HIIT czyli super interwały.
Ogromnym plusem książki jest to, że pomimo przytaczania licznych badań naukowych, nie jest ona typowym raportem, ale jest napisana w sposób zrozumiały dla czytelnika. Autorzy starali się, tam gdzie to możliwe, uprościć skomplikowane, naukowe zależności tak, abyśmy mogli je przyswoić. Wydaje mi się, że właśnie dzięki tym zabiegom sprawili, że lektura „Projektu zdrowie” jest przyjemna i naprawdę mobilizująca. Zapraszam do lektury szczególnie te osoby, u których gen lenia kanapowego jest, tak jak u mnie, silnie rozwinięty. Ja ze swoim wygrałam, trzymam kciuki żeby i Wam się udało!
PS. Nawet jednorazowy zryw do ćwiczeń jest lepszy niż zupełne zaprzestanie wysiłku fizycznego! To tak jak z książkami, lepiej przeczytać jedną niż wcale
Informacje o książce:
Tytuł: Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta
Tytuł oryginału: Hälsa på recept
Autor: Hansen Anders, Sundberg Carl Johan
ISBN: 9788364846878
Wydawca: Smak Słowa
Rok: 2017