Site icon Recenzje książek z każdej półki

Niemierzalne. Wielkie znaczenie małych zmian – Margaret Heffernan

Niemierzalne. Wielkie znaczenie małych zmian - Margaret Heffernan

Niemierzalne. Wielkie znaczenie małych zmian
Margaret Heffernan

Po serii kryminałów, które ostatnio bardzo namiętnie czytałam, postanowiłam sięgnąć po coś zupełnie innego. Naszła mnie ochota na coś biznesowego, z bardziej naukowej półki. Mój wybór padł na niewielką książkę, ale za to o wielkich ideałach. Mówię tutaj o pozycji z serii TED. Są to książki na tyle krótkie, że można je przeczytać za jednym razem (co jest prawdę, gdyż lektura zajęła im zaledwie połowę wieczoru), ale zarazem są na tyle długie, że pozwalają na dogłębne poznanie tematu w nich poruszanego. W skład serii wchodzą pozycje wszelkiego rodzaju, od architektury, poprzez świat biznesu, na podróżach w czasie kończąc. Warto jeszcze dodać, że książki TED połączone są z prelekcją, którą można obejrzeć na TED.com. Książki są zwykle jej kontynuacją.

Ja zdecydowałam się na pozycję „Niemierzalne. Wielkie znaczenie małych zmian”. W książce tej Margaret Heffernan, liderka biznesu pokazuje, jak firmy mogą budować idealne miejsca pracy oraz powodować wielkie przeobrażenia wprowadzając zaledwie niewielkie zmiany. Autorka bazując na własnym doświadczeniu zbudowanym podczas pracy w różnych organizacjach, doszła do wniosku, że największe znaczenie mają niewielkie zmiany. Przybliża je czytelnikowi w pięciu rozdziałach. Pierwszy z nich dotyczy kreatywnego konfliktu, chodzi tutaj o to, aby nie bać się tego konfliktu, tylko przekształcać go w kreatywną dyskusję oraz uczyć się na błędach. Przykładem może być firma tworząca księgę błędów, w której to każdy z pracowników, niezależnie czy był asystentem, czy dyrektorem wpisywał błąd jaki popełnił, aby inni mogli unikać takich samych pomyłek. Rozdział drugi poświęcony został kapitałowi ludzkiemu. Autorka zwraca tutaj uwagę na przykład na to, że warto inwestować w relacje międzyludzkie. Każdy dobry lider, czy kierownik powinien znaleźć czas na zacieśnianie relacji ze swoim zespołem, rozmawiać z nim nie tylko o pracy, ale również o życiu prywatnym, planach, marzeniach, pasjach. W rozdziale trzecim, poświęconym myśleniu jako części naszej fizjologii, autorka obala między innymi mit wielozadaniowości. Mówi, że:

„To w jaki sposób pracujemy, tworzy coś w rodzaju sprzężenia zwrotnego: im więcej uwagi poświęcamy wszystkiemu wokół, tym mniej jesteśmy wnikliwi. Tymczasem, kiedy w pełni skupiamy się na jednym zadaniu, ćwiczymy koncentrację i lepiej zapamiętujemy to, co zrobiliśmy. Czujemy się również mniej zmęczeni. Jednozadaniowość, czyli poświęcenie się jednej rzeczy na raz, jest nie tylko bardziej efektywna, ale pozwala nam także lepiej korzystać z wiedzy, którą posiedliśmy. Nie jest to już tylko kwestia produktywności. Rozkojarzone osoby nie potrafią myśleć, więc nie mogą podejmować decyzji. Sprawdzają się w roli pokornych owieczek, ale nigdy nie staną się znakomitymi liderami”.

Kolejny rozdział traktuje o pokonywaniu przeszkód. Jako jeden ze sposobów na to, jak przełamać zastój, czy brak pomysłów jest spacer. Lepiej odejść na chwilę od biurka, przewietrzyć umysł niż tkwić przed monitorem i czekać na natchnienie. Bardzo prawdopodobne jest to, że gdy na chwilę zmienimy otoczenie i przestaniemy myśleć o problemie, w naszej głowie wyklarują się nowe pomysły i rozwiązania. W ostatnim rozdziale autorka mówi o wszechobecnych liderach. Podkreśla również, że jest ona przeciwniczką rankingów pracowniczych. Podaje też ciekawe przykłady potwierdzające jej opinię. Zwraca nam uwagę, że pracownik jest tak dobry, jak myślimy, że jest. Oznacza to, że jeśli wierzymy, że nasz pracownik jest ponad przeciętnie uzdolniony to on naprawdę taki będzie.

Książka jest naprawdę świetna, zwraca uwagę na to, że tak naprawdę codziennie powinniśmy skupiać swoją uwagę na drobnych rzeczach, mówić, ale też słuchać, a może przede wszystkim słuchać innych. Należy również obserwować otoczenie, nie bać się konstruktywnej dyskusji. Takie małe rzeczy mogą zaprowadzić nas do ogromnych zmian, które uczynią nasze miejsce pracy lepszym i bardziej przyjaznym. I nieważne czy jesteś dyrektorem, czy szeregowym pracownikiem, Twoje zdanie i Twoja praca jest bardzo ważne. Jak to powiedziała autorka — nie tylko zaprawa jest ważna, ale cegły również.

Informacje o książce:
Tytuł: Niemierzalne. Wielkie znaczenie małych zmian
Tytuł oryginału: Beyond measure. The big impact of small changes
Autor: Margaret Heffernan
ISBN: 9788365796523
Wydawca: Relacja
Rok: 2019

Exit mobile version