Site icon Recenzje książek z każdej półki

Zarządzanie codziennością. Zaplanuj dzień, skoncentruj się i wyostrz swój twórczy umysł – Red. Jocelyn K. Glei

Recenzja książki Zarządzanie codziennością. Zaplanuj dzień, skoncentruj się i wyostrz swój twórczy umysł - Red. Jocelyn K. Glei

Zarządzanie codziennością. Zaplanuj dzień, skoncentruj się i wyostrz swój twórczy umysł
Red. Jocelyn K. Glei

Uważasz się za osobę kreatywną, lecz… słabo zorganizowaną? Myślisz czasem o sobie, że cierpisz na przypadłość artystów – chaos w głowie, artystyczny nieład dookoła, słomiany zapał? Jeśli wciąż przybywa Ci nowych pomysłów, ale brakuje wytrwałości w dążeniu do ich realizacji i umiejętności zarządzania tzw. „twórczym nieładem” – mam dobrą wiadomość: właśnie został wydany poradnik dla takich Umysłów. Autorzy publikacji pt. „Zarządzanie codziennością…” doskonale wiedzą, czym są trudności z koncentracją uwagi na jednym zadaniu, motywacją i wytrwałością oraz twórczą blokadą. W przedmowie czytamy, iż „twórcze umysły są szczególnie wrażliwe na zamęt i hałas panujący w otaczającym ich świecie”, tymczasem współczesne czasy problemy te tylko pogłębiają. Dlatego też autorzy skoncentrowali się na dostarczeniu praktycznych narzędzi, które pozwolą czytelnikowi wdrażać swoje idee w życie i w pełni wykorzystać swój twórczy potencjał. Ten poradnik nie powie Ci, CO masz zrobić, ale JAK to zrobić.

Jak deklarują autorzy „Zarządzania codziennością…”, ta pozycja stanowi wsparcie w trzech wymiarach /z okładki/:

  1. daje zestaw narzędzi, pozwalających uporać się z codziennymi wyzwaniami w pracy i życiu;
  2. pomaga opracować optymalny plan dnia, dzięki któremu możliwe będzie poradzenie sobie z rozproszeniami i wykonywanie istotnej pracy;
  3. pozwoli uwolnić twórczy potencjał, zagłuszony nieustającym szumem informacyjnym.

Nauce każdej z czterech najważniejszych umiejętności sprzyjających efektywności poświęcono osobny rozdział:

  1. Opracowanie stałego planu dnia;
  2. Jak się skupić w świecie pełnym rozproszeń;
  3. Opanowanie narzędzi;
  4. Wyostrzenie twórczego umysłu.

Zarządzanie codziennością…” pod redakcją Jocelyn K. Glei to poradnik nietypowy. Nie zawiera bowiem jednej, uniwersalnej dla wszystkich i gotowej do zastosowania strategii – algorytmu na sukces. Stanowi natomiast zbiór rad, wskazówek i inspiracji, pochodzących od wielu różnych autorów – uznanych ekspertów w swoich dziedzinach. Ich teksty usystematyzowano, kategoryzując według przynależności do jednej z w/w czterech kluczowych umiejętności (i rozdziałów). Przykładowo, w rozdziale I, znajdziemy 5 tekstów (w formie krótkich artykułów czy wywiadów), w tym trzy autorstwa znanych autorytetów: Setha Godina, Tony’ego Schwartza i Leo Babauty. Co ważne, każdy z autorów opracował swój tekst w oparciu o własne doświadczenie – innymi słowy, dzieli się swoim przepisem na doskonałą efektywność, kreatywność i sukces. A ci ludzie naprawdę wiedzą, co mówią – należą do światowej elity twórców i przedsiębiorców. Nie ma tutaj nadmiernego teoretyzowania o genezie geniuszu, wielkich idei i potędze inspiracji, jest za to życiowy pragmatyzm. I szczerość do bólu.

Co więcej, z ich słów wyłania się dość szokujące przesłanie: sukces to w 99% ciężka praca, a kreatywność to (tylko i aż) mentalne nastawienie i sposób działania. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz zacząć od podstaw – samodyscypliny i budowania dobrych nawyków. Czyli, jak czytamy w podsumowaniu rozdziału I:

  1. Najpierw solidna praca;
  2. Stwórz bodźce wyzwalające, informujące umysł, że czas zasiąść do pracy;
  3. Pracuj systematycznie;
  4. Pracuj i odpoczywaj;
  5. Znajdź czas na samotność;
  6. Nie czekaj na wenę.

Przesłanie książki doskonale oddaje zawarty w niej cytat: „Inspiracja jest dla amatorów, pozostali z nas po prostu muszą przychodzi codziennie do pracy” (Ch. Close). Proste, brutalne i szczere do bólu? I prawdziwe. Od dzisiaj kończą się wymówki.

Czego można się spodziewać po tej pozycji? Przede wszystkim sporej dawki praktycznych rad i wskazówek do wdrożenia zmian w swoim stylu pracy i życia. Oraz oczywiście motywacji (a nawet „motywacyjnego kopa”!). No, bo jak tu po takiej lekturze usprawiedliwiać się brakiem nastroju („Nie czekaj na odpowiedni nastrój. Nic nie osiągniesz, jeśli będziesz tak postępować. Twój umysł musi wiedzieć, że czas wziąć się do roboty” – P. S. Buck), weny („Nie czekaj na inspiracją: stwórz dla niej przestrzeń„, s. 21) czy talentu („Kreatywność nie jest talentem. Jest sposobem działania” – J. Cleese)? Autorzy wiele uwagi (de facto – cały rozdział) poświęcają roli nowoczesnych technologii w pracy intelektualnej/twórczej i codziennym życiu. Ale dalecy są od bezproduktywnej krytyki – zamiast tego proponują krytycznie przyjrzeć się samemu sobie, zaprzęgając do tego uważność. Służą temu liczne pytania pobudzające samoświadomość, np. weryfikujące intencję sprawdzenia poczty czy powiadomień z portali społecznościowych. Przykładowo: „Czy unikam zrobienia czegoś, co powinienem zrobić, jak również przyjrzenia się przyczynom, dla których nie chcę tego robić”, „Czy czuję się znudzony?”, „Czy czuję się samotny?”, „Czy mogę wykorzystać ten czas na to, żeby po prostu być, zamiast szukać sobie na siłę zajęcia?”, „A może zwyczajnie pragnę chwili bezmyślnej rozrywki?” (s. 136). W rozdziale poświęconemu opanowywaniu tych e-narzędzi znajdziemy mnóstwo wskazówek, pomagających wdrożyć tzw. świadome logowanie się czy lepiej zarządzać przychodzącymi wiadomościami i komunikatami. Po lekturze tej części Twoje logowanie się do Facebooka już nigdy nie będzie takie, jak przedtem! Osoby zainteresowane psychologią mogą zapoznać się też z wynikami ciekawych badań naukowych. Nawiasem mówiąc, czy wiesz, czym jest tzw. bezdech e-mailowy/ekranowy i jakie są jego zdrowotne konsekwencje?

Sięgając po „Zarządzanie codziennością…” obawiałam się, że może być to kolejna pozycja „o wszystkim i o niczym”, czyli garść niewiele wnoszących do życia porad i refleksji różnych osób, które ktoś zebrał w całość, zredagował i ładnie oprawił. Ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu, wszystkie zamieszczone w książce teksty opracowane zostały na wysokim poziomie merytorycznym. Ich stylistyka okazała się być syntetyczna i pozbawiona wodolejstwa. Zupełnie, jakby autorom już na poziomie werbalnym przyświecała zasada: koncentracja na celu, eliminowanie szumu informacyjnego, minimalizm i prostota w przekazie oraz pragmatyzm.

Na uwagę (i docenienie) zasługuje też niecodzienna, odważna szata graficzna recenzowanej pozycji, a szczególnie operowanie kolorami tła – „zwykła” treść poszczególnych rozdziałów posiada tło białe, spisy treści (książki i rozdziałów) oraz liczne cytaty – czarne; pojawia się także tło szare. Mi szczególnie do gustu przypadły intrygujące (czasem szokujące!) i mało znane cytaty, z których każdy zajmuje co najmniej jedną stronę! Pisane wielką czcionką, białą na czarnym tle… nie sposób je przeoczyć. „Nie wystarczy być zajętym. (Mrówki też są ciągle zajęte) Musimy zadać sobie pytanie, czym właściwie się zajmujemy” (H. D. Thoreau); „Nie możesz PRÓBOWAĆ czegoś robić, możesz jedynie to ZROBIĆ” (R. Bradbury); „Powiedz mi, czemu poświęcasz swoją uwagę, a powiem Ci, kim jesteś” (J. O. Y Gasset).

Wertując „Zarządzanie codziennością…”, zastanawiałam się, czy tak luźna konstrukcja książki (wielu autorów, wiele tekstów pod redakcją, brak gotowej strategii działania) to dobry pomysł. Po jej lekturze nie mam wątpliwości, że zarówno sama idea, jak i jej realizacja w tym przypadku okazały się być trafione. Lekki zawód sprawiła mi jedynie część poświęcona uwalnianiu twórczego potencjału – ale domyślam się, iż ów kreatywny duch uwolni się sam, gdy tylko wdrożę w życie rady zawarte w trzech poprzednich rozdziałach (raczej nie przez przypadek rozdział poświęcony kreatywności znajduje się na samym końcu).

Podsumowując, recenzowaną pozycję polecam wszystkim twórczym umysłom, którym nie brakuje pomysłów, lecz umiejętności „zarządzania codziennością”. Szczególnie tym, którzy mają tendencję do ciągłego szukania wymówek i usprawiedliwiania się. Polecam go tym, którzy nie szukają gotowego algorytmu na sukces i prowadzenia za rękę, krok po kroku. Ale tym, którzy potrafią – w oparciu o inspirację, doświadczenie i rady innych ludzi – stworzyć go sami dla siebie. Aby stać się swoim własnym coachem i kreatorem swojego życia.

Informacje o książce:
Tytuł: Zarządzanie codziennością. Zaplanuj dzień, skoncentruj się i wyostrz swój twórczy umysł
Tytuł oryginału: Manage Your Day-to-Day: Build Your Routine, Find Your Focus, and Sharpen Your Creative Mind
Autor: Red. Jocelyn K. Glei
ISBN: 9788328301528
Wydawca: Helion
Rok: 2015

Exit mobile version